Dokonując kilku prostych zmian w stylu życia, możesz zachować silny umysł i zachować ostrość dobrze do późnej starości.

Mar 11, 2019
31.6K
POGLĄDY

0

Tagi:

Zdrowie,Pamięć,Umysł

(Lightspring / .com)

Czy uważasz, że „zapominanie” jest po prostu częścią starzenia się? Wiele osób uważa, że to normalne, że człowiek traci pewne zdolności umysłowe, gdy osiągnie swój złoty wiek.

Badania mówią, że jeśli zauważysz luki w pamięci, powinieneś potraktować to poważnie. Twój mózg ma zdolność do regeneracji i naprawy, ale nie dzieje się to samo.

Dokonując kilku prostych zmian w stylu życia, możesz zachować silny umysł i zachować ostrość do późnej starości.

PRIORITIZE LIFELONG LEARNING

Według Uniwersytetu Harvarda, „wyższy poziom wykształcenia wiąże się z lepszym funkcjonowaniem umysłowym w starszym wieku.” Nie oznacza to jednak, że potrzebujesz doktoratu, aby czerpać korzyści.

Najważniejszym celem jest stawianie wyzwań swojemu mózgowi. Nie ma znaczenia, czy wyzwanie to praca magisterska, realizacja nowego hobby, czy nauka nowej umiejętności. Jeśli Twój mózg się czegoś uczy, pozostaje ostry.

Uwierz w moc swojego umysłu

Negatywne stereotypy na temat starzenia się i pamięci są w większości nieprawdziwe – i mogą faktycznie przyczynić się do problemów z pamięcią. Z drugiej strony, jeśli masz wiarę w swoją zdolność do utrzymania i poprawy ostrości umysłu, o wiele chętniej zaangażujesz się w działania, które sprzyjają bystrości umysłu.

Stwórz PROCEDURĘ DLA PROSTYCH RZECZY

Zgubione klucze, zapomniane urodziny, zgubienie się… wszystkie te błahe przykrości wyczerpują możliwości umysłu.

Gdy używasz narzędzi (np. kalendarzy, map, list itp.), aby utrzymać te rzeczy w porządku, twój mózg jest w stanie skoncentrować się na nauce i rozwoju. Jeśli chodzi o niewłaściwe umieszczanie rzeczy, wyznacz konkretne miejsce w swoim domu, aby trzymać klucze, okulary, portfel…itp.

REPEAT, REPEAT, REPEAT…

Gdy natkniesz się na jakiś fragment informacji, który chcesz lub musisz zapamiętać, albo zapisz go, albo powtórz na głos. Powtarzanie pomaga wzmocnić połączenia neuronowe odpowiedzialne za zapamiętywanie rzeczy.

DON’T „CRAM”…AT ANY AGE, OR FOR ANY REASON

Related to #4, using repetition to memorize information is wonderful – if the timing is correct. Większość ludzi nie jest bardzo sprawna w zapamiętywaniu niepowiązanych informacji w krótkim okresie czasu.

Gdy musisz „studiować” lub pamiętać ważne szczegóły, niezwykle korzystne jest wyznaczenie okresów czasu, aby to zrobić. Don’t „cram”…it doesn’t work.

GET YOUR BODY MOVING

Badacze uważają, że regularne ćwiczenia „mogą być pojedynczą najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić” dla zdrowia mózgu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej. Podczas gdy nasze serce i płuca pompują, mózg również staje się sprawny.

Dąż do co najmniej 30 minut ćwiczeń co drugi dzień.

ZROZUM I PAMIĘTAJ O WAŻNOŚCI ODŻYWIANIA

Dobrze, że odżywianie przychodzi po ćwiczeniach, ponieważ są to dwa z najważniejszych czynników warunkujących długoterminowe zdrowie umysłu.

Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć zawiły związek między odżywianiem a zdrowiem mózgu. Glikogen jest dla mózgu źródłem energii numer jeden – i to źródło jest szybko zużywane. Najlepszym rozwiązaniem jest plan odżywiania o niskiej glikemii – z dużą ilością błonnika, umiarkowaną ilością białka i niską zawartością tłuszczu.

ZBIERAJ DUŻO SENU…ALE NIE ZA DUŻO

Utrzymamy to w prostocie: powinieneś spać od 7 do 9 godzin na noc. W przeciwnym razie nasz mózg nie może skutecznie skonsolidować i zreorganizować działań z poprzedniego dnia. Na przeciwnym końcu spektrum, hibernacja przez 10-plus godzin w nocy nie osiąga nic.

Zły sen w dłuższej perspektywie jest bezpośrednio związany z pogorszeniem funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Jeśli nie traktujesz snu priorytetowo, poświęcasz swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

MITIGATE AND MANAGE STRESS

Stres powoduje natychmiastowe uwolnienie kortyzolu – szkodliwej substancji chemicznej, która zakłóca szereg ważnych funkcji mózgu i ciała. Oczywiście, to jest złe.

To powiedziawszy, jesteśmy realistami. Stres jest codziennym zjawiskiem dla każdego i wszystkiego, co żyje na tej planecie. Rozwiązanie: wyeliminuj stresory, gdzie mogą być (np. odsuń się od tego irytującego współpracownika) i znajdź zdrową metodę rozładowywania stresu (np. chiński masaż, gry wideo, książka, cokolwiek…)

POKONAJ KOGNITYWNE WYZWANIA

Chcemy ponownie podkreślić znaczenie ćwiczenia umysłu. Tak jak twoje ciało nie może stać się zdrowe bez bycia popychanym, tak samo twój mózg.

A oto rzecz…wyzwanie dla mózgu może być zabawne! Użyj swojego smartfona i znajdź łamigłówkę; podnieś gazetę i poszukaj codziennej krzyżówki; zagraj w grę planszową lub komputerową. Tak długo, jak twój mózg jest „aktywny”, wszystko jest w porządku!

MOGŁABYŚ TAKŻE LUBIĆ:
7 zmian w codziennej rutynie, które poprawią twoją pamięć
5 najlepszych aplikacji do treningu mózgu, które sprawią, że będziesz mądrzejszy
7 zdrowych produktów spożywczych, które sprawią, że będziesz mądrzejszy

5 korzyści z nauki rozwiązywania kostki Rubika

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg