Fot:

Zanim urodził się mój syn, nieustannie badałam poród. Medytowałam każdego ranka, uprawiałam jogę trzy razy w tygodniu, poprosiłam osteopatę o zrównoważenie mojej miednicy i stworzyłam własną porodową playlistę z muzyką wartą pięć godzin. Obok mojego łóżka leżała sterta książek z biblioteki, a na blacie kuchennym leżały witaminy i suplementy. Moja położna powiedziała, że mój plan porodu był jednym z najbardziej szczegółowych, jakie kiedykolwiek widziała. Ale zanim zaszłam w ciążę, mój mąż i ja rzadko rozmawialiśmy o tym, co nasze nowe przybycie będzie oznaczać finansowo, emocjonalnie, logistycznie lub zawodowo. Wielki błąd.

Godziny, dni i miesiące po narodzinach mojego syna, byłam zdruzgotana wielkością pobudki co dwie lub trzy godziny, aby nakarmić małego, krzyczącego człowieka. Nasz plan przeplatania mojej porannej zmiany z nocną mojego męża wydawał się komicznie naiwny, a ja, jak wiele nowych mam, zmagałam się z agorafobią i karmieniem piersią, brakiem snu i samoopieką.

Jeśli chodzi o posiadanie dzieci, najlepszym momentem na rozpoczęcie rozmowy jest długo przed zajściem w ciążę, mówi Joanna Seidel, terapeutka rodzinna z Toronto. „Zostanie rodzicem zmienia cały twój rdzeń, fizycznie i emocjonalnie”, mówi Seidel. Ona sama wie o tym aż za dobrze: Jest matką trójki dzieci, w tym noworodka. „Przez pierwszy rok, po prostu nie jesteś tą samą osobą”, mówi.

Ustalenie, gdzie oboje stoicie, wcześnie i często, może pomóc wygładzić jazdę do rodzicielstwa. Oto zestawienie dużych i małych rzeczy do wyprasowania – najlepiej przed zakupem pierwszego testu ciążowego.

Znajdźcie się na tej samej stronie.
W obliczu tak monumentalnej zmiany zacznijcie od szczerej rozmowy o każdym z waszych dzieciństw i o tym, jak chcielibyście wychowywać swoje dzieci. „Jako rodzic przyjmiesz niektóre ze stylów wychowawczych, w których byłeś wychowywany, i spróbujesz zostawić za sobą te części, które nie są tak korzystne” – mówi Seidel.

Porozmawiajcie o tym, kto się wami opiekował, kiedy byliście chorzy, jak wasi rodzice układali swoje harmonogramy pracy i kto zabierał was na zajęcia pozaszkolne – to pomoże określić wasze wspólne wartości i priorytety. Czy twoi rodzice byli zbyt ostrożni? Czy dorastałeś w domu, w którym było dużo krzyku? Jakie rodzaje jedzenia jadłeś? Czy miałeś swoją własną sypialnię? Jak spędzałeś czas pozaszkolny? Rozmowa o twoich doświadczeniach pomoże ci poinformować o tysiącach wyborów dotyczących opieki nad dzieckiem, dyscypliny, religii, diety, higieny, snu i wielu innych, które podejmiesz w okopach rodzicielstwa.

Osiem lat temu Helen Earley pracowała jako stewardessa w Londynie, kiedy zaszła w ciążę ze swoją córką. Ojcem był jej wieloletni chłopak, starszy wykładowca uniwersytecki. „Jeśli przed pojawieniem się dzieci w związku są jakieś słabości, można mieć stuprocentową pewność, że zostaną one wzmocnione, gdy pojawią się dzieci” – mówi Earley, która obecnie pracuje jako nauczycielka i niezależna pisarka.

„Byliśmy mile zaskoczeni, gdy odkryliśmy wspólne wartości, o których nie wiedzieliśmy” – mówi Earley. Na przykład, ona i jej mąż pochodzą z rodzin, w których wspólne śniadania i kolacje były bardzo ważne, więc stało się to dla nich priorytetem. Od samego początku rozmawiali też o tym, ile chcą mieć dzieci. „Żadne z nas nie miało doświadczenia bycia jedynakiem, więc nie mogliśmy sobie tego wyobrazić” – mówi. Syn urodził im się prawie trzy lata temu.

Reklama

Zadawaj duże (i małe) pytania
Gdy linie komunikacji są otwarte, przejdź do konkretów przed zajściem w ciążę. Czy Twój dom jest wystarczająco duży dla Twojej rodziny? W jakim języku lub językach będzie mówić Twoje dziecko? Czy będzie wychowywane w określonej religii? Jeśli jesteś wegetarianinem, czy chcesz wychowywać swoje dziecko z takimi samymi ograniczeniami dietetycznymi? Jakie jest Twoje stanowisko w sprawie wspólnego spania lub treningu snu? Co ze smoczkami? Formuła? Czy jeden z partnerów jest skłonny przejąć nocne karmienie? Czy będziesz odciągać pokarm?

Pytania i tematy mogą wydawać się niekończące się i przytłaczające, więc w porządku jest, jeśli nie od razu wiesz, na czym stoisz. Pamiętaj, że prawdopodobnie zajmie to trochę czasu – być może nawet całe życie – zanim będziesz wiedział, gdzie stoisz na absolutnie wszystko, mówi Earley. „Nie musicie zgadzać się we wszystkim”, mówi, „ale powinniście starać się zgadzać w większości spraw.”

Podejmijcie każdą kwestię jako zespół, kiedy macie czas i energię, aby naprawdę wysłuchać punktu widzenia waszego partnera – nie wtedy, kiedy pochłaniacie śniadanie lub jesteście wyczerpani długim dniem w pracy. Jak mówi Seidel, nie jest to kłótnia z wyraźnym zwycięzcą i przegranym; jest to spotkanie umysłów, aby po pojawieniu się dziecka, kiedy ty będziesz spać cztery godziny i nie będziesz brać prysznica od kilku dni, ty i twój partner możecie polegać na wspólnym froncie.

Zakłócacze porozumienia: praca i pieniądze
Niewiele tematów jest tak niestabilnych jak praca i pieniądze – główne czynniki, mówi Seidel, rozpadu związku. Jak twierdzi Seidel, prawdopodobieństwo rozwodu jest znacznie większe w przypadku par trzy lub cztery lata po urodzeniu dzieci – w niektórych przypadkach nawet wcześniej. Przed zajściem w ciążę bądźcie szczerzy ze sobą i swoim partnerem w kwestii waszych celów. Czy oboje chcecie pracować? Czy jedno z was zamierza zostać w domu? Ustalcie realistyczne krótko-, średnio- i długoterminowe cele dotyczące waszej kariery i życia rodzinnego, a następnie w razie potrzeby dokonujcie ich przeglądu.

„Żadne z nas nie jest zbyt dobre w pracach domowych, więc oboje zgodziliśmy się, że zatrudnienie sprzątaczki to dobry pomysł” – mówi Earley. Para nigdy nie wzięła pożyczki na samochód i żadne z nich nie posiada telefonu komórkowego, oboje zgadzają się, że wolą wydać dodatkową gotówkę na loty do Anglii, aby odwiedzić rodzinę.

Reklama

Będziesz również chciał porozmawiać o opiece nad dziećmi. Kiedy wrócisz do pracy, czy chcesz wysłać swoje dziecko do przedszkola, czy też bardziej odpowiada Ci niania w domu? Wróciłam do pracy dwa miesiące po narodzinach mojego syna, co oznaczało, że musiałam poszukać trudnej do znalezienia opieki dla niemowląt. Podczas gdy niania w domu siphoned wszelkie dochody zrobiłem w tym roku, komfort wiedząc, że mój syn był bezpieczny i kochany w naszym domu był bezcenny.

Postaraj się przewidzieć konflikty, zanim się pojawią. Jeśli dziecko jest chore, a oboje pracujecie, kto zostanie w domu? Jak poradzisz sobie z nieporozumieniami lub konfliktami z dziadkami? To mogą być niestabilne tematy, pełne zakorzenionych stereotypów na temat płci i podziału pracy, dlatego ważne jest, aby zająć się tymi kwestiami powoli, spokojnie i delikatnie przed zajściem w ciążę.

Rozwiązywanie konfliktów 101
Gdy dojdziecie do impasu, co zrobicie? Moja technika? Bombardowanie męża złożonymi, ważnymi pytaniami i oczekiwanie natychmiastowej odpowiedzi. Zajęło mi lata, aby nauczyć się, że dawanie mu przestrzeni do myślenia i wracanie z odpowiedzią jest niezmiennie lepszym rozwiązaniem.

W ferworze kłótni może być trudno zachować spokój, więc Seidel sugeruje, aby podchodzić do każdego tematu jak do próby zrozumienia stanowiska partnera. Oznacza to aktywne słuchanie – a nie kończenie zdań drugiej osoby – i formułowanie konfliktów wokół tego, jak się czujesz, a nie wokół tego, kto ma rację, a kto się myli. Jedna z moich przyjaciółek, genialna mama, i jej mąż wymyślili swoją własną, dziwaczną technikę: Stojąc lub siedząc w pewnym miejscu ich domu, mogą delikatnie zasygnalizować, że rozmowa musi się odbyć, bez konfliktu lub konfrontacji.

W rodzicielstwie, tak jak w przypadku demonstracji bezpieczeństwa w samolocie, najpierw załóż własną maskę tlenową. Pyta yourself co pomaga ciebie relaksować i utrzymywać je wpólnie i jaki poparcie ty myśleć ty potrzebujesz. Im jaśniejsza jesteś w kwestii swoich potrzeb, tym bardziej prawdopodobne jest, że twój partner, członkowie rodziny i przyjaciele będą wiedzieli, jak cię wesprzeć.

Reklama

Mój mąż i ja wyszliśmy z rękawicy pierwszego roku życia mojego syna, umysł, ciało i związek nienaruszone, z chodzącym, ruchliwym berbeciem, aby to pokazać. Bez względu na to, z czym się zmagasz – a będzie się zmagać – po prostu pamiętaj: Zaufaj swoim instynktom i nigdy nie jest za późno, aby o tym porozmawiać.

Jak przygotować swoje ciało na ciążę
11 rzeczy do zrobienia przed posiadaniem dziecka
Jak utrzymać silny związek, gdy masz dzieci

Reklama

.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg