Po wymianie stawu kolanowego, może być kuszące, aby przez jakiś czas nie wykonywać żadnych ćwiczeń. Jest to zrozumiałe. W końcu istnieje duże prawdopodobieństwo, że nadmierne obciążenie kolana spowodowane nadużywaniem lub urazem (prawdopodobnie w wyniku wykonywania pewnego rodzaju ćwiczeń) spowodowało konieczność przeprowadzenia u Pani/Pana operacji wymiany stawu kolanowego. Jednakże, eksperci są zgodni co do tego, że ćwiczenia fizyczne stanowią kluczowy element leczenia po zabiegu wymiany stawu kolanowego.

Oczywiście, istnieje kilka zastrzeżeń, mówi Jeffery Geller, MD, chirurg ortopeda i szef oddziału rekonstrukcji stawu biodrowego i kolanowego w New-York Presbyterian/Columbia Hospital w Nowym Jorku. „Pacjenci, którzy mieli wymianę stawu kolanowego, powinni być świadomi swoich indywidualnych ograniczeń”, mówi Geller. „Jeśli miałeś wymianę stawu kolanowego i pewne ćwiczenie powoduje ból kolana lub nadmierny obrzęk, ogranicz tę konkretną aktywność”. (Zmniejsz bóle i bóle i zyskaj tonację od stóp do głów. Wypróbuj te ćwiczenia jogi, które możesz wykonywać w domu)

Geller i inni najlepsi chirurdzy ortopedyczni, fizykoterapeuci i inni eksperci dzielą się swoimi przemyśleniami na temat najlepszych ćwiczeń, które należy wykonywać po wymianie stawu kolanowego i dlaczego są one tak ważne, aby włączyć je do swojej rutyny ćwiczeń.

Ćwiczenie #1: Rower stacjonarny i maszyna eliptyczna

gilaxia/Getty Images

Te ćwiczenia układu krążenia są szczególnie korzystne, ponieważ pomagają wzmocnić mięśnie czworogłowe uda, mówi Geller. Jest to szczególnie ważne po wymianie stawu kolanowego, ponieważ quady są niezbędne do ruchu i stabilności w kolanie. „Ćwiczenia te nie są obciążające, co jest bezpieczniejsze dla kolan niż ćwiczenia o dużej intensywności, takie jak bieganie” – mówi Geller. Bill Bryan, MD, chirurg ortopeda w Houston Methodist dodaje, że kiedy mówi pacjentom, którzy mieli wymianę stawu kolanowego do korzystania z roweru stacjonarnego, zaleca, aby naciskać mocniej na pedał z nogą, która miała wymianę stawu kolanowego. „Pozwoli to zmaksymalizować korzyści płynące z tego ćwiczenia” – mówi Bryan. (Kiedy używasz eliptycznego, unikaj tych 10 najczęstszych błędów.)

Ćwiczenie #2: Wypychanie kolan

Maggie Finn Ryan

Aby bardziej wzmocnić czworogłowe, spróbuj tego ruchu: Połóż się na plecach z ręcznikiem zwiniętym w rulon i umieszczonym pod kostkami. Naciśnij kolana w dół w kierunku podłogi, napinając mięśnie z przodu uda (czworogłowe). Przytrzymaj przez pięć sekund, a następnie powtórz 20 razy. „To ćwiczenie pomaga budować siłę czworogłowych, a także poprawia rozciągnięcie kolan i zakres ruchu”, mówi Kim Pultorak, MPT, kierownik medycyny fizycznej i rehabilitacji w The Joint Center w Grand View Health w Sellersville, Pennsylvania.

Prevention Premium: The Amazing Way One Woman Hiked Her Way To A New Body-And A New Life

Ćwiczenie #3: The Clam

Maggie Finn Ryan

Wzmocnienie bioder jest ważne po wymianie stawu kolanowego i często jest pomijane, mówi Scott Schreiber, lekarz chiropraktyk z certyfikatem zarządu w rehabilitacji w Newark, Delaware. „Wzmocnienie bioder i pośladków ma kluczowe znaczenie dla stabilizacji kolana” – mówi Schreiber. Aby wykonać ten ruch, połóż się na boku z ugiętymi kolanami, a następnie podnieś kolano górnej nogi, utrzymując stopy w kontakcie. Powtórz trzy zestawy po 12 powtórzeń po obu stronach.

Spróbuj tę 30-sekundową poprawkę na ból kolana:

Ćwiczenie #4: Ślizgi na piętach

Maggie Finn Ryan

Po wymianie stawu kolanowego istnieje duża szansa, że Twoje kolano będzie regularnie sztywnieć. „Zginanie uszkodzonego kolana może być bolesne, ale jest to coś, do czego należy zachęcać, aby nie dopuścić do powstania tkanki bliznowatej” – mówi Alice Holland, lekarz fizykoterapii i dyrektor Stride Strong Physical Therapy w Portland, w stanie Oregon. Stephen Incavo, MD, chirurg ortopeda w Houston Methodist zgadza się: „Zastąpione kolano może nie mieć pełnego zakresu ruchu, jaki ma zdrowy staw kolanowy, a to ćwiczenie może pomóc zwiększyć ten zakres ruchu.”

Leżąc na plecach z wyprostowaną przed sobą nogą, która nie została zastąpiona kolanem, zegnij drugie kolano, przesuwając piętę blisko pośladków. Zatrzymaj się, gdy poczujesz ból, ale pozostań przy tym kącie zgięcia kolana przez sekundę lub dwie, zanim odsuniesz piętę od tyłka. Wykonaj trzy zestawy po 10 powtórzeń, a następnie odpocznij. (Możesz również spróbować tego ćwiczenia, zwanego spacerem pingwina, aby złagodzić ból kolan.)

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez stronę trzecią, i importowana na tę stronę, aby pomóc użytkownikom w podaniu ich adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg