As you considering your next leadership role, internship, or full-time position? Być może czeka Cię zbliżająca się rozmowa kwalifikacyjna. Najprawdopodobniej zostanie Ci zadane jedno z następujących pytań:

 1. Czy możesz mi opowiedzieć o czasie, w którym wykazałeś się umiejętnościami przywódczymi?
 2. Jak opisałbyś swój styl przywództwa?
 3. Co potrafisz zrobić, aby zmotywować zespół?
 4. Jakie wartości są dla Ciebie najważniejsze jako lidera?
 5. Jakie mocne strony wniósłbyś do tej konkretnej pracy?

Istnieje wiele sposobów definiowania przywództwa. Ważne jest, aby określić, co przywództwo oznacza dla Ciebie i umieć przekazać swój styl innym.

Aby pomóc Ci zacząć, oto cztery sposoby, dzięki którym dobrzy liderzy osiągają sukces:

Przywództwo ma kluczowe znaczenie dla każdej firmy. Pracownicy potrzebują kogoś, na kogo mogą patrzeć, od kogo mogą się uczyć i z kim mogą się rozwijać.

Każdy lider ma swój własny styl i strategię. Ponadto, style i metody przywództwa różnią się ze względu na wpływy zewnętrzne i osobiste wyzwania.

Choć przywództwo jest unikalne dla każdego, istnieją pewne wspólne sposoby definiowania tego terminu. Peter Economy, znany również jako „The Leadership Guy”, wymienił cechy najlepszego współczesnego przywództwa w artykule na portalu Inc.com. Według Economy, przywództwo jest ucieleśnieniem:

 • Decyzyjność
 • Świadomość
 • Koncentracja
 • Odpowiedzialność
 • Empatia
 • Pewność siebie
 • Optymizm
 • .

 • Szczerość
 • Inspiracja

Badania opublikowane w Harvard Business Review w 2000 roku oraz artykuł w Mind Tools wymieniają kilka popularnych stylów przywództwa:

 • Przymus: Liderzy żądają natychmiastowego podporządkowania się.
 • Autorytatywny: Liderzy mobilizują ludzi do realizacji wizji.
 • Afiliacyjny: Liderzy tworzą więzi emocjonalne i harmonię.
 • Demokratyczny: Liderzy budują konsensus poprzez partycypację.
 • Wyznaczanie tempa: Liderzy oczekują doskonałości i samorozwoju.
 • Coaching: Liderzy rozwijają ludzi na przyszłość.
 • Przywództwo biurokratyczne, w którym liderzy skupiają się na przestrzeganiu każdej zasady.
 • Przywództwo charyzmatyczne, w którym liderzy wzbudzają entuzjazm w swoich zespołach i energicznie motywują innych do działania.
 • Przywództwo służebne, w którym liderzy koncentrują się na zaspokajaniu potrzeb zespołu.
 • Przywództwo transakcyjne, w którym liderzy inspirują, oczekując od wszystkich i od siebie samych tego, co najlepsze.

Precyzując, liderzy mają podobne cele i standardy, których muszą przestrzegać. Oto cztery sposoby, dzięki którym dobrzy liderzy osiągają sukces:

 1. Liderzy poprawiają swoje otoczenie

Liderzy nie istnieją po to, aby rozkazywać swoim pracownikom. Podczas gdy nadzorują swój zespół, prawdziwy lider przejmuje inicjatywę i ufa swoim pracownikom, aby działali sprawnie i niezależnie.

„Liderzy to trenerzy z pasją do rozwijania ludzi, a nie graczy”, powiedział Randy Stocklin, współzałożyciel i dyrektor generalny One Click Ventures. „Czerpią satysfakcję z osiągania celów za pośrednictwem innych. Liderzy inspirują ludzi poprzez wspólną wizję i tworzą środowisko, w którym ludzie czują się docenieni i spełnieni.”

Gdy firma ma pozytywną kulturę, pracownicy są bardziej zmotywowani i pewni swojej pracy. To właśnie dzięki wspierającym liderom firma odnosi największe sukcesy. Według Richarda Kissane, prezesa wykonawczego Premium Franchise Brands, liderzy są odpowiedzialni za nadawanie tonu swojemu zespołowi i organizacji.

„Jako lider, Twoim obowiązkiem jest wyznaczanie celów, wprowadzanie innowacji, motywowanie i zaufanie”, powiedział. „Pełen pasji i współczucia lider może dodać energii firmie.”

 1. Znają dobrze swój zespół i siebie

Dobrzy liderzy chcą, aby cała ich firma odniosła sukces, włączając w to wszystkich zaangażowanych. Poświęcają czas na zrozumienie każdego pracownika, aby pomóc mu w osiągnięciu jego osobistych celów zgodnych z celami firmy

„Lider stawia ludzi wokół siebie w pozycji, która ustawia ich na sukces”, powiedział Andor Kovacs, dyrektor generalny i założyciel marki Restoration 1. „Jest to trudne zadanie, ponieważ lider musi dogłębnie poznać każdą osobę, np. zrozumieć jej cele zawodowe i wiedzieć, co ją motywuje. Będąc zaangażowanym w pomoc każdej osobie w osiągnięciu jej osobistych celów, lider ustawia organizację na wielkość.”

To przekłada się na zapewnienie narzędzi, których pracownicy potrzebują, aby odnieść sukces, oferując pochwały, gdy rzeczy idą dobrze i biorąc odpowiedzialność, gdy rzeczy idą źle, powiedział Jordan French, założyciel CMO firmy BeeHex, Inc. 3D Food Printing.

 1. Liderzy utrzymują pozytywne nastawienie

Biznesy mierzą się z wzlotami i upadkami. Bez kogoś, kto weźmie stery i popchnie do przodu w optymizmie, firma prawdopodobnie nie odniesie sukcesu.

„Dobry lider może trzymać swoje emocje na wodzy, zwłaszcza w trudnych sytuacjach”, powiedział David Moore, partner założyciel i regionalny wiceprezes firmy kadrowej Addison Group. „Na przykład, może straciłeś swojego najlepszego klienta, lub umowa nad którą pracowałeś nie doszła do skutku. Niezależnie od tego, ważne jest, aby liderzy przeprowadzili zespół przez trudne czasy, zachęcając ich i pozostając pozytywnymi po drodze. Morale zespołu w znacznym stopniu zależy od postawy lidera.”

Wykonuje się to bez dumy stojącej na przeszkodzie. Chociaż nikt nie lubi przyznawać się do porażki, czasami jest ona nieunikniona. Dobrzy liderzy uznają to.

Według Darcy Eikenberg, założycielki RedCapeRevolution.com, lider powinien być na tyle pewny siebie, aby wiedzieć, kiedy się myli, aby móc przejść obok błędu.

„Przywództwo to umiejętność dostrzeżenia problemu i bycia jego rozwiązaniem”, powiedziała Andrea Walker-Leidy, właścicielka Walker Publicity Consulting. „Tak wielu ludzi chętnie rozmawia o problemach, a nawet potrafi wczuć się w sytuację, ale niewielu potrafi dostrzec problem lub wyzwanie i stawić mu czoła. Potrzeba lidera, który naprawdę postrzega problem jako wyzwanie i chce do niego dążyć.”

 1. Budują kolejne pokolenie liderów

Liderzy nie mogą, i nie powinni, działać w pojedynkę. Firma nie potrzebuje tylko jednej wpływowej osoby. Liderzy powinni od samego początku dążyć do rozwoju kolejnych liderów.

„Wielcy liderzy zatrudniają i inspirują innych wspaniałych liderów, którym ufają, że wypełnią misję firmy i zaszczepią poczucie celu, które dotyka każdego pracownika”, dodał Tom Villante, współzałożyciel, prezes i dyrektor generalny firmy YapStone, zajmującej się przetwarzaniem płatności.

Według J. Kelly Hoey, autorki, „Build Your Dream Network” (TarcherPerigree, 2017), lider buduje swoich pracowników, aby mogli odnieść taki sam sukces jak, jeśli nie większy niż osoba odpowiedzialna. „Lider to ktoś, kto buduje swój zespół, mentoruje go, a następnie opowiada się za nim” – powiedziała.

Nie konkurują ze sobą – są częścią zespołu.

.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg