Kategorie:Sztuka & Kultura

Simone Lorenzo-Peckson – opublikowano 12/24/19

Chociaż Filipińczycy zapożyczają niektóre elementy ze świeckiej Ameryki, nasze najstarsze rytuały bożonarodzeniowe pochodzą z naszej hispanoamerykańskiej przeszłości.

Filipiny mają najdłuższą historię tradycji bożonarodzeniowych w Azji, dzięki hiszpańskim misjonarzom, którzy przybyli na wyspy pod koniec XVI wieku.

Dzisiaj przygotowania do tych tradycji zaczynają się miesiące przed nadejściem grudnia. Jak tylko wrzesień uderza, wiele domów wypełnić choinki i bramy przednie z wstążki i światła. Przez cały listopad, kolędy są słyszane w centrach handlowych, podczas gdy dekoracje pojawiają się wzdłuż głównych alei i budynków publicznych.

Wielu używa sceny żłóbka jako motywu, znaku, że wiara i reszta życia są wciąż wygodnie splecione na Filipinach.

Although Filipinos borrow some elements from secular America, such as images of snowmen and Santa Claus, our oldest Christmas rituals come from our Hispanic past.

Manger scene on Malcolm Square, Session Rd. Baguio City

Oto pięć z tych tradycji:

Nocna Msza (Simbang Gabi)

Jest to nowenna mszy św. odprawianych o świcie przez dziewięć dni przed Bożym Narodzeniem. Jej lokalna nazwa „Simbang Gabi” jest tagalogiem dla Nocnej Mszy, ponieważ te Eucharystie są odprawiane przed wschodem słońca.

Wprowadzona przez braci w XVII wieku, była pierwotnie znana pod hiszpańską nazwą, Misa de Gallo, co oznacza Msza Koguta, sugerując, że poranny kogut woła wiernych, aby przyszli do kościoła, gdy wzejdzie słońce.

Wielu Filipińczyków uczestniczy dziś w tej nowennie, aby modlić się w konkretnej intencji. Wierzą oni, że poświęcenie, jakim jest przebudzenie przed wschodem słońca, dodaje mocy ich modlitwom. Inni używają tej tradycji do medytacji nad wydarzeniami prowadzącymi do narodzin Chrystusa, jako sposób na duchowe przygotowanie się do uczty bożonarodzeniowej.

Po uczestnictwie w tych mszach o świcie zwyczajowo kupuje się ciastka ryżowe (bibingka i puto bumbong) i gorącą czekoladę sprzedawane na zewnątrz kościołów, i spożywa się je na śniadanie.

Świtowa msza, lub Simbang Gabi, w kościele Baclaran w Parañaque.

Parol, tradycyjna ozdoba świąteczna

Tradycyjną ozdobą świąteczną spotykaną na całych Filipinach są lampiony gwiazdkowe przypominające gwiazdę betlejemską. The lampion dzwonić parol, Tagalog stylizować słowo zapożyczać od the Hiszpański farol, che także znaczyć lampion.

Ta tradycja zaczynać w San Fernando, Pampanga, miasto 75 km poza Manila. Były one pierwotnie używane do oświetlania drogi dla tych, którzy uczestniczą w Simbang Gabi. Pierwszym twórcą latarni był Francisco Estanislao, który skonstruował pierwszy parol w 1908 roku, używając bambusa, japońskiego papieru i światła świec.

Dzisiaj latarnie są wykonane przy użyciu twardszych materiałów, takich jak plastik i muszla, i używają żarówek elektrycznych zamiast świec.

Roczna budowa paroli rozpoczyna się w czerwcu. Większe bardziej skomplikowane latarnie mogą kosztować tysiące dolarów do produkcji. Najbardziej imponujący pokaz tych lampionów nadal ma miejsce każdego roku w mieście San Fernando, gdzie świąteczny duch tego festiwalu lampionów jest tak niezwykle w dowodach. CNN writer nazwał to miasto latarni „Asia’s Christmas Capital.”

The parol is a typical Christmas decoration in the Philippines. Są to gwieździste latarnie przypominające gwiazdę betlejemską.

Scena żłóbka (Belen)

Ustawienie sceny żłóbka w domu lub parafii nie jest czymś wyjątkowo filipińskim. Katolicy na całym świecie praktykują tę tradycję każdego roku.

Święty Franciszek z Asyżu rozpoczął tę ukochaną tradycję w XIII wieku i do dziś szopki są widoczne w każdym kościele katolickim na całym świecie w czasie Bożego Narodzenia.

To, co czyni filipińską tradycję niezwykłą, to jej obecność w przestrzeni publicznej. Pewnego roku, główna aleja centralnej dzielnicy biznesowej Manili została pokryta obrazami sceny żłóbka. Nikt nie miał nic przeciwko temu, że ikona religijna wtargnęła na publiczną ulicę.

Inną unikalną cechą filipińskiej szopki jest jej wykorzystanie lokalnych szczegółów. W niektórych szopkach Józef i Maria ubrani są w tropikalne ubrania zamiast palestyńskich szat, mają karabao zamiast osiołka i są zakwaterowani w chacie otoczonej drzewami kokosowymi zamiast w jaskini. Ta zlokalizowana szopka pokazuje, jak Filipińczycy przekształcili chrześcijaństwo z niegdyś obcej wiary w swoją własną.

A belen lub filipińska scena żłóbka

Dzień Bożego Narodzenia (Noche Buena)

Tak jak pierwsze Boże Narodzenie odbyło się w objęciach rodziny, Filipińczycy witają pierwsze minuty Dnia Bożego Narodzenia ze swoim większym klanem. Rodziny zbierają wszystkich, od pradziadków po małe siostrzenice i siostrzeńców o północy, aby podzielić się tradycyjnym świątecznym posiłkiem, znanym jako Noche Buena.

Ten posiłek zaczyna się późnym wieczorem w Wigilię i trwa do pierwszych kilku godzin dnia Bożego Narodzenia, i zazwyczaj składa się z queso de bola (kulka sera edamskiego), słodkiej szynki świątecznej, Ensaymada (lekki słodki chleb posypany cukrem i tartym serem) i gorącej czekolady.

Podczas Noche Buena wymienia się prezenty i karty z krewnymi.

Ensaymada

Filipińskie kolędy (Awiting pasko)

Pedro Chirino, jezuita wysłany na Filipiny w XVII wieku, opisał filipińskie chóry jako lepsze od hiszpańskich. Ta miłość do muzyki pozostaje znakiem firmowym filipińskich świąt Bożego Narodzenia. Lokalne kolędy stały się tak samo niezastąpione jak nasze msze o świcie i lampiony gwiazdkowe.

Najbardziej kultowym bożonarodzeniowym piosenkarzem jest Jose Mari Chan. Jego album „Christmas in Our Hearts” wydany w 1990 roku, był nadal najlepiej sprzedającym się albumem w 2010 roku, i nadal jest słyszany w sklepach i na imprezach do dziś.

Najpopularniejsza piosenka z tej kolekcji ma wyraźny chrześcijański akcent, jak widzimy w tych tekstach:

Gdy widzę dziewczyny i chłopcy sprzedający latarnie na ulicy,
Pamiętam dziecko w żłobie jak śpi,
Gdy widzę ludzi dających prezenty, wymieniających karty,
Wierzę, że Boże Narodzenie jest naprawdę w ich sercach.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg