By Kaya Ismail
Jul 1, 2019

PHOTO: Gerry Cherry/Unsplash

W sytuacji, gdy wielu konsumentów staje się nieufnych wobec tradycyjnej reklamy, content marketing stał się taktyką marketingu cyfrowego z wyboru dla współczesnych marketerów. Sukces marketingu treści, jednak, opiera się na dobrze udokumentowanej strategii treści.

Według Content Marketing Institute, 65% najbardziej skutecznych marketerów treści ma udokumentowaną strategię treści. Nic dziwnego, że 86% najmniej skutecznych marketerów treści nie ma żadnej pisemnej strategii.

Zwróciliśmy się więc do ekspertów ds. marketingu treści, aby dowiedzieć się, czym jest strategia treści, dlaczego firmy jej potrzebują i jakie kroki należy podjąć, aby ją opracować.

Czym jest strategia treści?

Lauren Reed, menedżer ds. usług redakcyjnych w iQ 360, definiuje strategię treści jako „podejście Twojej firmy do tworzenia i rozpowszechniania treści dla docelowych odbiorców”. Podczas gdy strategia treści może być prosta, łatwo się pomylić, jeśli nie nadasz priorytetów treściom, które są istotne dla właściwych odbiorców.

Istotne jest również, abyś udokumentował strategię treści, która skupia się na dostarczaniu wartości swoim odbiorcom. „Udana strategia treści”, kontynuuje Reed, „to taka, która stara się zrozumieć, czego chcą i potrzebują Twoi odbiorcy, i skupia się na tworzeniu treści, które są dla nich użyteczne, edukacyjne, istotne lub w inny sposób wartościowe.”

Related Article: Content Modeling: What It is and How to Get Started

Why You Need a Content Strategy

„Firmy potrzebują strategii treści”, wyjaśnia Daniela Andreevska, dyrektor ds. marketingu w firmie Mashvisor, „aby upewnić się, że przyciągają odpowiednich użytkowników, którzy przekształcą się w klientów, będą ich edukować na temat korzyści płynących z korzystania z ich produktu, przekształcą ich w klientów i utrzymają ich jako klientów.” Potrzebujesz strategii treści, aby doprowadzić potencjalnych leadów w dół lejka sprzedaży i utrzymać ich powracających.

Choć Reed zgadza się co do korzyści płynących z marketingu treści, dodaje, że „tworzenie treści bez celu, po prostu dla samego umieszczenia czegoś tam, może być kosztownym i czasochłonnym błędem.” Znajomość strategii przed rozpoczęciem produkcji treści pozwoli Twojej marce tworzyć bardziej trafne treści, co konwertuje na większe zaufanie i lepszy ROI dla wysiłków content marketingowych.

6 Steps To Creating Your Own Content Strategy

Te sześć kroków jest niezbędnych do opracowania solidnej strategii treści:

Set Your Goal(s)

Reed zaleciła, abyś zaczął od celu. „Rozpoczęcie od końcowego celu biznesowego pomaga utrzymać koncentrację” – powiedziała – „w przeciwnym razie łatwo się rozproszyć”. Bez koncentrowania się na celach biznesowych, możesz skończyć z publikowaniem treści tylko dla samego siebie. „W tym momencie upewnij się, że masz już ustawioną analitykę” – sugeruje Taras Prystatsky, strateg ds. content marketingu w Respect.Studio. Potencjalne metryki do śledzenia w narzędziach analitycznych mogą obejmować odsłony, udziały w mediach społecznościowych lub konwersje ecommerce.

Related Article: What’s The Biggest Risk With Content Marketing?

Determine Your Target Audience

„Poznaj swoją grupę docelową”, powiedziała Andreevska. Chcesz wiedzieć, gdzie spędzają czas online, na co wydają swoje pieniądze i jak możesz rozwiązać ich problemy. „Zaplanuj ich podróż od fazy odkrywania, poprzez fazę rozważania, aż do punktu zakupu, by w końcu stać się powtarzającym się klientem” – zaleca Reed. Chcesz rozwijać treści, które przyciągają Twoją grupę docelową i prowadzą ich na każdym kroku do zakupu.

Work the SEO Angle and Do Keyword Research

Po określeniu grupy docelowej, Andreevska powiedziała, „musisz dokładnie zbadać słowa kluczowe istotne dla Twojej publiczności”, ponieważ staną się one „kręgosłupem Twojego rozwoju treści”. Wiele narzędzi może pomóc w badaniu słów kluczowych, takich jak Ahrefs i Google Keyword Planner. Możesz tworzyć treści wokół tych słów kluczowych, które napędzają ruch i wyższe rankingi SEO dla Twojej witryny i marki.

Analyze the Competition

Gdy zrozumiesz, co jest Twoją grupą docelową i słowami kluczowymi, świetnym pomysłem jest zbadanie treści Twoich konkurentów wraz z obszarami i słowami kluczowymi, dla których plasują się w rankingu. „Spójrz na to, co robią Twoi konkurenci, ale co ważniejsze, spójrz na to, czego nie robią”, powiedział Reed. Przeanalizuj tematy, słowa kluczowe i długość treści na ich stronie internetowej lub w innych kanałach dystrybucji. Jeśli znajdziesz obszary, w których brakuje treści konkurencji, możesz wypełnić te luki i zapewnić lepszą wartość swojemu rynkowi docelowemu.

Wybierz kanały dystrybucji

Nie pozwól, aby nieskończona ilość kanałów dystrybucji przytłoczyła Twoje zespoły. Prystatsky uważa, że marki powinny wybrać niewielką garść kanałów dystrybucji treści, takich jak blog i kanał na YouTube, co pozwoli firmie „skupić się na dystrybucji do właściwych osób za pośrednictwem właściwych kanałów.”

Otwórz kalendarz redakcyjny

Po wybraniu kanałów dystrybucji „stwórz kalendarz redakcyjny, aby dopracować najdrobniejsze szczegóły dotyczące tego, gdzie i kiedy ta treść zostanie udostępniona” – powiedział Reed. Kalendarz redakcyjny pomoże Ci śledzić swoje treści i zapewni, że publikujesz konsekwentnie.

Buduj wiarygodność na swój temat

Prystatsky podsumował, „jeśli chodzi o B2B – znacznie ważniejsze jest budowanie wiarygodnego wizerunku zamiast łapania hype’u.” Podążanie za tymi krokami pomoże Ci stworzyć strategię treści, która dostarczy prawdziwą wartość Twoim odbiorcom i rozwinie długotrwałe zaufanie do Twojej marki.

{{title}}

{{description}}

.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg