Do tej pory, jesteś świadomy, że noszenie okularów przeciwsłonecznych jest ważne, aby chronić oczy przed słońcem i szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi. Ale czy wiesz, że nie wszystkie oczy są sobie równe? Czynniki takie jak wiek, a nawet kolor oczu odgrywają rolę w tym, jak bardzo dana osoba jest narażona na ryzyko uszkodzenia przez promienie UV. Ludzie o jasnych oczach, w tym orzechowe, zielone lub niebieskie oczy, są na większe ryzyko uszkodzenia i chorób oczu związanych z ekspozycją na promieniowanie UV.

Niestety, nie wystarczająco dużo ludzi wie o tym fakcie. Ankieta przeprowadzona w 2014 roku przez American Academy of Ophthalmology wykazała, że podczas gdy ponad połowa ankietowanych Amerykanów zgłosiła posiadanie jasnych oczu, tylko 32 procent ankietowanych wiedziało, że jasne oczy są związane z wyższym ryzykiem uszkodzeń słonecznych i niektórych chorób oczu. Chirurg LASIK i zaćmy dr Mark R. Mandel omawia ryzyko bardziej szczegółowo poniżej.

Co to jest uszkodzenie UV?

Promieniowanie ultrafioletowe pochodzi ze słońca i sztucznych źródeł, takich jak spawarki, łóżka opalające i lasery. Zbyt duża ekspozycja na promieniowanie UV może mieć szkodliwe skutki krótkoterminowe na skórze, takie jak oparzenia słoneczne, oraz długoterminowe, takie jak zmarszczki i plamy posłoneczne. Jednakże, promieniowanie UV może mieć również szkodliwy krótko- i długoterminowy wpływ na oczy. Przedłużona ekspozycja na promienie UV jest związana z zaćmą, zwyrodnieniem plamki żółtej i fotokeratitis, znanym również jako „oparzenie słoneczne oczu”, które może spowodować tymczasową utratę wzroku.

Kolor oczu ma znaczenie

Jasno zabarwione oczy mają mniej pigmentu chroniącego przed uszkodzeniami słonecznymi i promieniowaniem UV w porównaniu z ciemniej zabarwionymi oczami. Oznacza to, że osoby o zielonych, orzechowych lub niebieskich oczach są bardziej wrażliwe na światło i bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV przez dłuższy czas może spowodować nieodwracalne uszkodzenia oczu i prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy, na które cierpi duży odsetek osób w wieku 75 lat i starszych. Ludzie, którzy są narażeni na zbyt wiele promieniowania UV są również w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju rzadkich nowotworów oczu, takich jak czerniak tęczówki i błony naczyniowej.

Chroń swoje oczy

Niezależnie od koloru oczu, faktem jest, że musisz chronić oczy przed słońcem. Lekarze okuliści zalecają noszenie okularów przeciwsłonecznych przez cały rok, a nawet przy pochmurnej pogodzie. Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać przy wyborze okularów przeciwsłonecznych:

  • Wybieraj oprawki typu wraparound
  • Zawsze noś okulary przeciwsłoneczne ze 100-procentową ochroną przed promieniowaniem UV
  • Noś czapkę lub kapelusz z rondem
  • Ogranicz czas przebywania na słońcu

Learn More About UV Light Eye Damage

Jeśli masz jasne oczy i chcesz dowiedzieć się więcej o właściwej ochronie oczu, umów się na wizytę z dr Markiem Mandelem w Optima Eye Care. Dr Mandel omówi skutki, jakie uszkodzenia UV mogą mieć na jasnych oczach i jak uniknąć trwałego uszkodzenia oczu. Skontaktuj się z naszym centrum opieki nad oczami, dzwoniąc pod numer 877-210-2020 wew. 3 lub wysyłając do nas e-mail już dziś. Biura znajdują się w Hayward, San Jose, Concord, i Castro Valley.

.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg