Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) powoduje brak tchu i inne trudności, które sprawiają, że codzienne życie staje się wyzwaniem. W przypadku POChP może być trudno chodzić, a nawet wykonywać takie zadania jak gotowanie czy ubieranie się bez utraty tchu.

POChP nie jest chorobą uleczalną, dlatego ćwiczenia i leki nie mogą wyleczyć choroby ani odwrócić spowodowanych przez nią blizn. Jednakże, zabiegi medyczne mogą pomóc w zwalczaniu zapalenia płuc, spowolnić postęp choroby i zmniejszyć nasilenie jej objawów. Dodatkowo, ćwiczenia mogą pomóc w poprawie zdolności do oddychania.

Ważne jest, aby pozostać aktywnym fizycznie, gdy masz POChP. Pomoże to utrzymać organizm w dobrej kondycji, dzięki czemu będzie on potrzebował mniej tlenu do funkcjonowania. Ćwiczenia fizyczne mogą być trudne w zależności od stopnia zaawansowania POChP, ale istnieje kilka prostych ćwiczeń oddechowych, z których mogą korzystać pacjenci z POChP wszystkich typów.

Ćwiczenia oddechowe dla pacjentów z POChP

Ćwiczenia oddechowe mogą pomóc się zrelaksować i oddychać wyraźniej, aby dostarczyć organizmowi potrzebnego tlenu. Wiele z nich działa poprzez pomoc w wydostaniu się uwięzionego powietrza z płuc, aby zrobić miejsce dla świeżego powietrza, ale mogą one również wzmocnić i rozciągnąć mięśnie, które pomagają w funkcjonowaniu płuc.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem o ćwiczeniach oddechowych, które mogą Ci pomóc. On lub ona może zalecić niektóre z następujących ćwiczeń:

  • Oddychanie przez zaciśnięte usta – Zaciśnij usta tak, jakbyś miał zamiar gwizdać i powoli wdychaj powietrze przez nos. Jeszcze wolniej wydychaj powietrze przez zaciśnięte wargi. Wykonuj to kilka razy dziennie w zestawach po cztery lub pięć oddechów, aby pomóc oczyścić płuca z uwięzionego powietrza.
  • Głębokie oddychanie – Usiądź lub stań z wyprostowanymi plecami. Zrób głęboki wdech przez nos i przytrzymaj go przez kilka sekund. Następnie zrób wydech przez nos. Rób to przez około dziesięć minut na każdy zestaw, dwa razy dziennie.
  • Kontrolowany kaszel – Usiądź na wygodnym krześle i weź głęboki wdech ustami. Wydychaj w trzech krótkich zrywach, aby pomóc oczyścić płuca z zatorów.
  • Ćwiczenie przepony – Połóż się na plecach na płaskiej powierzchni z jedną ręką na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej. Weź głęboki wdech przez nos i powoli wydychaj powietrze przez nos. Podczas wydechu wywieraj nacisk na brzuch, aby pomóc przeponie wypchnąć powietrze z płuc.

Kontakt z Instytutem Zdrowia Płuc w sprawie leczenia

Jeśli cierpisz z powodu trudności w oddychaniu spowodowanych POChP lub inną przewlekłą chorobą płuc, powinieneś porozmawiać z koordynatorami ds. pacjentów w Instytucie Zdrowia Płuc. Nasza Terapia Komórkowa™ może zmniejszyć stan zapalny w płucach i pomóc poprawić zdolność do oddychania.

.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg