Edynburg jest stolicą Szkocji.

Edynburg, który znajduje się na Nizinie Szkockiej w regionie Lothian, jest jednym z 32 obszarów radnych Szkocji. Edynburg zajmuje powierzchnię 102 mil kwadratowych i obejmuje populację 507 170 mieszkańców, według stanu na 2016 rok. To czyni go drugim najbardziej zaludnionym miastem w Szkocji po Glasgow. Jest to również siódme najbardziej zaludnione miasto w Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z dowodami, najwcześniejsze zamieszkiwanie w Edynburgu sięga 8500 r. p.n.e. W I wieku n.e. region ten znalazł się pod kontrolą Imperium Rzymskiego. Edynburg jest uznawany za stolicę Szkocji od XV wieku.

Dzisiaj w Edynburgu znajduje się siedziba parlamentu Szkocji. Znaczące instytucje w mieście, takie jak Biblioteka Narodowa Szkocji, Muzeum Narodowe Szkocji i Szkocka Galeria Narodowa, zapewniają cenny wgląd w historię i kulturę Szkocji. Edynburg jest również ważnym ośrodkiem edukacyjnym. Znajduje się tu Uniwersytet Edynburski. Uniwersytet, który został założony w 1582 roku, przyciąga studentów z całego świata i zajął 23 miejsce w rankingu QS World University Rankings, które zostały wydane w 2018 roku.

Miasto jest również popularnym celem turystycznym i jest domem dla wielu historycznych miejsc, takich jak Pałac Holyrood, Zamek w Edynburgu, Georgian New Town, Canongate i więcej. Największą atrakcją miasta jest trzytygodniowy coroczny festiwal Edinburgh International Festival, który odbywa się w miesiącu sierpniu. Edinburgh Fringe jest kolejnym popularnym festiwalem i jest największym festiwalem sztuk performatywnych na świecie.

Edynburg jest dobrze połączony z innymi częściami kraju i świata drogą lądową, kolejową i powietrzną. Lotnisko w Edynburgu jest najbardziej ruchliwym lotniskiem, podczas gdy Edinburgh Waverley jest drugą najbardziej ruchliwą stacją kolejową w Szkocji. Komunikacja autobusowa na terenie miasta i okolic jest prowadzona przez Lothian Buses.

Odwiedź następujące strony, aby dowiedzieć się więcej o Szkocji:

  • Mapa lokalizacji Szkocji
  • Mapa polityczna Szkocji
  • Historia Anglii i Szkocji
  • Hrabstwa w Szkocji

Powiązane mapy:

Mapa Szkocji
Mapa polityczna świata
Mapa Wielkiej Brytanii

.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg