Hokejisté budou hokejisty. A jediná věc, kterou hokejisté dělají, je, že se snaží ohýbat pravidla, aby svému týmu poskytli jakoukoli výhodu k vítězství. Při ohýbání těchto pravidel často porušují pravidla a jsou za to potrestáni tím, že musí na určitou dobu opustit hru. Tato stanovená doba se hráčům počítá kumulativně v průběhu zápasu a sezóny pod zkratkou PIM.

Co znamená zkratka PIM v hokejových statistikách? PIM je zkratka pro Penalty Infraction Minutes, ale častěji se označuje jako trestné minuty. PIM je souhrnný čas, který hráč strávil na trestné lavici kvůli přestupkům na ledě, a počítá se podle zápasů a sezón.

Embed from Getty Images

Podívejme se na tresty a dobu, po kterou je za ně hráč hodnocen, podrobněji.

Trestané a netrestané přestupky

V hokeji, pokud porušíte pravidla, rozhodčí zapíská. Když však porušíte pravidla, někdy je hráč potrestán a někdy ne.

Mezi netrestané přestupky patří například icing, ofsajd a přihrávka rukou.

Těžší přestupky, jako je podražení, hokejka s vysokou holí, sekání a bitka, se trestají. Penalizovaný znamená, že budete muset jít sedět na trestnou lavici na předem stanovenou dobu a váš tým vás nesmí nahradit hráčem. Důsledkem je, že váš tým bude muset hrát v oslabení (na ledě bude o jednoho hráče méně) po dobu vašeho pobytu na trestné lavici.

Existují různé typy trestů, které může hráč dostat. Každý z těchto trestů má nastavenou jinou dobu, která se přičítá ke kumulativnímu součtu trestů PIM pro hráče a tým.

Pět typů trestů

Menší (2 minuty) – Jedná se o nejméně závažný typ trestu a zahrnuje tresty jako hákování, sekání, nasednutí, zákrok brankáře, zdržování hry, příliš mnoho mužů na ledě. Jedná se o zdaleka nejčastější typ trestu.

Pokud v době, kdy si hráč odpykává dvouminutový menší trest, padne gól, potrestaný hráč může opustit trestnou lavici a vrátit se na led.

Hráč může také obdržet dvojitý menší trest (4 minuty).

Malý trest (5 minut) – jedná se o přísnější typ menšího trestu. Například by to bylo za vysokou hůl, která způsobí jinému hráči krvácení nebo rvačku či nebezpečný typ bodyčeku.

Soubojový trest (5 minut) – Soubojový trest se uděluje v případě, že se hráč úmyslně pokusí zranit jiného hráče nebo takové zranění způsobí. Kromě pětiminutového trestu bude hráč vyloučen do konce utkání. Trest si místo něj odpyká jiný hráč jeho týmu.

Přestupek (10 minut) – Jedná se o nejdelší udělený trest, ale na rozdíl od ostatních trestů za něj družstvo nebude mít zkrácenou hru. Tým bude moci během odpykávání trestu nahradit na jeho místě jiného hráče. Desetiminutový přestupek může být udělen například za nesportovní chování.

Penaltové střílení – Na trestné střílení se nevztahuje časový přestupek, místo toho hráč umožní hráči nerušený únik na brankáře. Tento trest se nejčastěji nařizuje, když je hráč při úniku podražen.

Kolik trestů PIM dostane hráč za zápas nebo sezónu?

Dnešní hráči NHL dostávají mnohem méně trestů než ti před několika desetiletími. Změnil se styl hry a změnilo se i to, co je považováno za přijatelné. Jedním z hlavních faktorů je, že v NHL výrazně ubylo rvaček. V 80. letech minulého století se bojovalo ve většině zápasů. Nyní se v NHL téměř nebojuje. Díky tomu se snížil počet trestných minut.

Většina hráčů v zápase dostane nula trestných minut, přičemž asi půl tuctu hráčů na každé straně dostane mezi 2-4 minutami. Pokud dostanou více než 4, obvykle kvůli rvačce, bude to na vysoké úrovni.

Abyste měli představu, kolik PIM dostane hráč za sezónu, dal jsem dohromady nejvyšší trestné minuty ze sezóny 2018-19 s nejvyššími PIM v historii NHL.