Týmu se může podařit comeback ve druhém poločase poté, co v prvním poločase výrazně zaostával, nebo comeback ve čtvrté čtvrtině poté, co výrazně zaostával a do konce zápasu zbývala pouze jedna čtvrtina.

Největší comeback v historii Národní basketbalové asociace se odehrál 27. listopadu 1996, kdy tým Utah Jazz, který v závěru druhé čtvrtiny prohrával s Denverem Nuggets o 36 bodů (v poločase byl stav 70:36 a těsně předtím 70:34), tento deficit překonal a zvítězil 107:103.

Největší comeback v historii Národní basketbalové asociace se odehrál 27. listopadu 1996. V play-off NBA 2019 Los Angeles Clippers prohrávali o 31 bodů, než zdolali Golden State Warriors 135:131.

Největší comeback v historii NCAA Division I se odehrál 22. února 2018, kdy Drexel překonal 34bodový deficit proti Delaware. Překonal tak dosavadní rekord, kterým byl zápas mezi Kentucky Wildcats a Louisiana State University Tigers z února 1994, v němž Wildcats prohrávali o 31 bodů, ale vrátili se zpět a zvítězili 99:95. Na Filipínách se tým San Miguel Beermen stal prvním basketbalovým týmem v historii, který kdy vyhrál sérii o titul z 0:3 poté, co v sedmém zápase finále PBA Philippine Cup 2015-16 porazil tým Alaska Aces.

NCAAEdit

Konec třetinyEdit

Tyto návraty se staly na konci základní hrací doby nebo na konci prodloužení v krátkém časovém úseku:

Datum Comeback By Leader Deficit Zbývající čas Konec Případný vítěz Konečné skóre
01/08/2017 Nevada New Mexico 14 1:03 Nevada 105-104 (OT)
20.03.2016 Texas A&M Northern Iowa 12 0:34 Texas A&M 92-88 (2OT)

02/12/2019 Duke Louisville 23 9:04 Duke 71-69

V mužském basketbalovém turnaji NCAA I. divize v roce 2012 byly v obou zápasech 13. března vytvořeny rekordy NCAA po sezóně, a to v největším deficitu překonaném během posledních pěti minut zápasu (16) a největším deficitu překonaném v kterémkoli okamžiku zápasu (25).

NBAEdit

Následující comebacky jsou založeny výhradně na základě bodového deficitu:

Pravidelná sezónaEdit

36 bodů – Utah Jazz vs. Denver Nuggets (27. listopadu 1996)

Utah Jazz porazili 27. listopadu 1996 Denver Nuggets 107:103.

Následující comebacky jsou založeny výhradně na bodovém deficitu. Jazz, hrající před domácím publikem v Delta Center, prohrávali v poločase 70:36. V závěru utkání se jim podařilo snížit na rozdíl jediné branky. Ve třetí čtvrtině zvýšili svůj náskok o 2 body, takže ztráta činila 36 bodů. Pod vedením Karla Maloneho s 31 body a Jeffa Hornacka, který přispěl 29 body, si Utah Jazz zajistili vítězství a překonali jeden z největších deficitů v historii NBA.

35 bodů – Sacramento Kings vs. Chicago Bulls (21. prosince 2009)

Sacramento Kings porazili Chicago Bulls 102:98 21. prosince 2009 v chicagském United Center. Kings prohrávali tři čtvrtiny, přičemž největší ztráta činila 35 bodů necelých 9 minut před koncem třetí čtvrtiny, ale díky 23 bodům Tyreka Evanse se vzchopili. Sacramento překonalo Bulls ve čtvrté čtvrtině navzdory 26 bodům chicagského Luola Denga. Tento comeback představuje druhý největší comeback v historii NBA.

30 bodů – Toronto Raptors vs. Dallas Mavericks (22. prosince 2019)

Raptors prohrávali ve třetí čtvrtině 2:55 minuty před koncem 85:55. V závěrečné čtvrtině se jim podařilo snížit na 85:55. Raptors pak ve 4. čtvrtině nastříleli 47 bodů a vyhráli 110:107. Vedl je Kyle Lowry, který ve čtvrté čtvrtině nastřílel 20 ze svých 32 bodů.

30 bodů – Dallas Mavericks vs. Los Angeles Lakers (6. prosince 2002)

Los Angeles Lakers ve 3. čtvrtině prohrávali o 30 bodů a do 4. čtvrtiny vstupovali s 27 body. Díky 21 bodům Kobeho Bryanta se Lakers vrátili zpět a zvítězili 105:103. Shodné je, že Bryant skóroval 8,4 sekundy před koncem, čímž se Lakers poprvé v zápase dostali do vedení a vítězství udrželi.

29 bodů – Milwaukee Bucks vs. Atlanta Hawks (25. listopadu 1977)

Pátý největší comeback v NBA se odehrál 25. listopadu 1977 v atlantském Omni Coliseum. Basketbalisté Milwaukee Bucks, kteří prohrávali s Atlantou Hawks o 29 bodů, se vrátili do zápasu a zvítězili 117:115. Tento zápas je největším čtvrtinovým comebackem v historii NBA. V čele comebacku stál Junior Bridgerman z Milwaukee s 24 body a udržel se před nejlepším střelcem Atlanty Johnem Drewem s 30 body večera.

29 bodů – Dallas Mavericks vs. Minnesota Timberwolves (30. prosince 2008)

Dallasu Mavericks se 30. prosince 2008 podařilo porazit Minnesotu Timberwolves 107:100 a překonat tak 29bodový deficit ze třetí čtvrtiny. Jason Terry vedl všechny střelce Mavericks s 29 body, zatímco Dirk Nowitzki přidal 24 bodů. Zápas se hrál v dallaském American Airlines Center.

28 bodů – Portland Trail Blazers vs. Sacramento Kings (10. dubna 2019)

Portland Trail Blazers porazili 10. dubna 2019 na domácí palubovce Sacramento Kings z 28bodového deficitu. Když do konce druhé čtvrtiny zbývalo 30 minut, prohrávali o 28 bodů. Konečný výsledek 136:131

28 bodů – Sacramento Kings vs. Brooklyn Nets (19. března 2019)

Brooklyn Nets porazili 19. března 2019 v Golden1 Center Sacramento Kings ze ztráty 28 bodů. D’Angelo Russell nastřílel ve čtvrté čtvrtině 27 bodů a dovedl Nets k vítězství. A stanovil si nové kariérní maximum 44 bodů v zápase. Oficiální skóre je 121:123.

28 bodů – Los Angeles Clippers vs. Boston Celtics (9. února 2019)

Los Angeles Clippers porazili 9. února 2019 v TD Garden Boston Celtics a překonali 28bodový deficit. Montrezl Harell vedl Clippers v bodování s 21 body při snaze o comeback. Kyrie Irving si 4:09 minuty před koncem 2. čtvrtiny podvrtl kotník a 2:28 minuty před koncem čtvrtiny ze zápasu odstoupil.

27 bodů – Miami Heat vs. Cleveland Cavaliers (20. března 2013)

V Quicken Loans Areně překonali basketbalisté Miami Heat v té době nejvyšší ligový deficit 27 bodů ve třetí čtvrtině, porazili Cleveland Cavaliers 98:95 a prodloužili svou vítěznou sérii na 24 zápasů.

27 bodů – Toronto Raptors vs. Golden State Warriors (3. prosince 2013)

V Oracle Areně v Oaklandu vedli hostující Toronto Raptors nad Golden State Warriors 75:48 a do konce třetí čtvrtiny zbývalo něco přes 9 minut. Warriors pod vedením Stephena Curryho a Klaye Thompsona v závěrečném čase 21:20 díky ohromné střelbě za 3 body přestříleli Toronto 64:28 a připsali si domácí vítězství 112:103.

Po sezóněUpravit

31 bodů – Los Angeles Clippers vs Golden State Warriors (15. dubna 2019)

Los Angeles Clippers prohrávali 7:31 minuty před koncem třetí čtvrtiny 94:63, když byl Stephen Curry posazen na lavičku pro svůj čtvrtý faul v zápase. Clippers v polovině 4. čtvrtiny snížili až na 2 body. Landry Shamet dal 15,9 sekundy před koncem vítěznou trojku a Clippers se dostali do vedení 133:131. Lou Williams vedl Clippers s 36 body při snaze o comeback, Montrezl Harrell pomohl 25 body jako druhý nejlepší střelec zápasu a trefil 2 trestné hody, aby uzavřel zápas. Clippers vyhráli zápas 135:131, když se jim podařil comeback. Jedná se o největší comeback v historii play-off NBA.

29 bodů – Los Angeles Lakers vs. Seattle Supersonics (4. května 1989)

Lakers na začátku druhé čtvrtiny prohrávali 41:12, ale pak předvedli comeback, kterým snížili náskok Supersonics na 54:43 v poločase, 73:65 na konci třetí čtvrtiny a nakonec vyhráli zápas 97:95.

27 bodů – Los Angeles Clippers vs. Memphis Grizzlies (29. dubna 2012)

26 bodů – Cleveland Cavaliers vs. New York Rangers. Indiana Pacers (20. dubna 2017)

Cleveland Cavaliers prohrávali už o 26 bodů, překonali 25bodový poločasový deficit (největší v historii), ujali se vedení 3:0 v sérii prvního kola nad Indiana Pacers a dále podpořili historickou sérii 10 výher v play-off. Comeback o 26 bodů se vyrovnal největšímu v historii NBA po skončení sezony (spolu s Clippers proti Memphisu Grizzlies v roce 2012), přičemž LeBron James zaznamenal 41 bodů a triple-double v dalším nočním výkonu kariéry.

25 bodů – Golden State Warriors vs. San Antonio Spurs (14. května 2017)

The Golden State Warriors came back from a 25-point deficit, lead by Steph Curry’s 40 points and Kevin Durant’s 34 points. Curry vedl tým se 7 trefenými trojkami a 14 získanými míči. Urychlením comebacku bylo zranění první volby Spurs, Kawhiho Leonarda. Warriors vyhráli 113:111.

25 bodů – Oklahoma City Thunder vs. Utah Jazz (25. dubna 2018)

Oklahoma City Thunder ve třetí čtvrtině prvního kola NBA proti Utahu Jazz smazala 25bodový manko. Russell Westbrook 45 body a Paul George 34 body zachránili Thunder od vyřazení a vynutili si šestý zápas.