BRISTOL, Tenn. – Zapomeňte na superrychlostní dráhy. Chase Elliott si v pátek dojel pro svou první pole position v letošní sezóně a získal první startovní místo pro nedělní závod Food City 500 na okruhu Bristol Motor Speedway.

Elliott, řidič vozu Hendrick Motorsports Chevrolet s číslem 9, obkroužil trať o délce 0,533 míle s vysokým nájezdem a v posledním kole zajel čas 14,568 sekundy při rychlosti 131,713 mph. Před pátečním výkonem získal Elliott všechna čtyři předchozí pole position na tratích s omezovači – tři na Daytona International Speedway a jedno na Talladega Superspeedway.

„Už delší dobu jsem chtěl získat pole position mimo Daytonu a Talladegu,“ řekl Elliott, trojnásobný vítěz pohárových závodů. „Měl jsem pocit, že jsem byl schopen dodat pole position svému týmu, který si to opravdu zaslouží, v průběhu let mnohem více než jednou. Měl jsem pocit, že jsem (ne)splnil svůj díl práce.“

SOUVISEJÍCÍ:

Elliott byl osmý nejrychlejší v úvodním kole, do kterého postoupilo 24 nejrychlejších; ve druhém kole byl druhý nejrychlejší a postoupil do finálové dvanáctky.

V jediném tréninku dne byl osmý.

„Myslím, že mi Ryan asi hodil kost, vypadalo to, že to pokazil,“ řekl Elliott o svém kolegovi Ryanu Blaneym. „Měl rozjeté docela dobré kolo.

„Startovní místo je skvělé, ale je to také jen startovní místo. Myslím, že první box dole je asi důležitější než cokoli jiného.

„Naše auto má tempo, takže si myslím, že pokud se nám podaří ho dobře rozjet, máme (v neděli) šanci.“

Blaney, jezdec Fordu č. 12 týmu Penske, byl v prvních dvou kolech „One Lap Blaney“, který se snahou na jedno kolo probojoval na vrchol výsledkové listiny. Závěrečné kolo se však ukázalo být jiným příběhem.

„Začal jsem být chamtivý,“ přiznal Blaney. „Byl jsem chamtivý ve třetí zatáčce a minul jsem ji. Pravděpodobně bych zajel čas kolem (14),45. V zatáčce jsem se uvolnil a trochu to ztratil.“

Blaney tak bude startovat za Elliottem, třetí na startovním roštu s 37 vozy. Jeho čas 14,528 sekundy při 132,076 mph ve druhém kole sice překonal hodnotu 131,407 mph, kterou v roce 2015 stanovil Denny Hamlin pro Monster Energy NASCAR Cup Series, a vytvořil tak nový bristolský kvalifikační rekord.

William Byron odstartuje vedle Elliotta, svého týmového kolegy z HMS, poté, co si zajistil startovní pozici číslo dvě. Bylo to již podruhé v řadě, kdy se Byron kvalifikoval z vnější strany první řady.

Erik Jones a Denny Hamlin z týmu Joe Gibbs Racing odstartují do závodu ze čtvrtého a pátého místa.

Kurt Busch, vítěz loňského nočního závodu Bass Pro Shops v Bristolu, měl v kvalifikaci problémy a nepostoupil z prvního kola. Bývalý šampion seriálu odstartuje v neděli z 27. místa.

„Auto bylo uvolněné, nedosáhli jsme dobrého času,“ řekl Busch. „To je vše, co mám. Zajel jsem jedno kolo a mluvím tady o třicátém místě. Auto bylo uvolněné. Nedosáhli jsme dobrého času.“

Bodový lídr Kyle Busch nepostoupil do finálového kola a odstartuje ze 17. místa. Busch je sedminásobným vítězem závodu BMS a je obhájcem prvenství v závodě Food City 500.