Zimní olympijské hry Sarajevo 1984, atletický festival v Sarajevu v Jugoslávii, který se konal 8.-19. února 1984. Sarajevské hry byly 14. konáním zimních olympijských her.

Olympijské hry: Sarajevo, Jugoslávie, 1984
Přidělení 14. zimních olympijských her Sarajevu (nyní v Bosně a Hercegovině) zaskočilo mnohé, včetně hostitelské země,…

Přidělení 14. zimních olympijských her Sarajevu (nyní v Bosně a Hercegovině) zaskočilo mnohé, včetně hostitelské země, která se pustila do budování nových zařízení a vylepšování jiných, aby se hry mohly konat. Výběr Sarajeva se však ukázal jako vhodný, protože hry v roce 1984 byly zvýrazněny účastí menších zemí. Aby Mezinárodní olympijský výbor podpořil účast, souhlasil s tím, že zaplatí náklady jednomu účastníkovi a jedné účastnici z každé země. Na zimních olympijských hrách debutovaly Egypt, Britské Panenské ostrovy, Monako, Portoriko a Senegal a v Sarajevu soutěžil rekordní počet národních olympijských výborů (49). Olympiáda byla triumfem Jugoslávie.

Většina vzrušení na hrách se odehrávala v krasobruslařských soutěžích. Tanečníci na ledě Jayne Torvillová a Christopher Dean (Velká Británie), kteří získali zlatou medaili, svou fascinující interpretací skladby Boléro Maurice Ravela nově definovali tento sport. V soutěži žen debutovala na olympijských hrách Katarina Wittová (Východní Německo), která v boji o zlatou medaili těsně porazila obhájkyni titulu mistryně světa Rosalynn Sumnersovou (USA). V soutěži mužů Scott Hamilton (USA) porazil Briana Orsera (Kanada) a získal zlato. Titul ve dvojicích získali Sověti Oleg Vasiljev a Jelena Valová.

Na sjezdovkách se dařilo především americkému lyžařskému týmu. Američan Bill Johnson získal vůbec první americkou zlatou medaili ve sjezdu. Ve slalomu mužů získali bratři-dvojčata Phil a Steve Mahreovi (USA) zlato, resp. stříbro. Debbie Armstrongová (USA) vyhrála svůj první a jediný mezinárodní závod a získala zlato v obřím slalomu. V alpských disciplínách nápadně chyběli zlatí medailisté z roku 1980 Ingemar Stenmark (Švédsko) a Hanni Wenzel (Lichtenštejnsko), kteří byli považováni za profesionály, a proto jim byla olympijská soutěž zakázána.

Získejte předplatné Britannica Premium a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu. Subscribe Now

Nejúspěšnějším sportovcem v Sarajevu byla lyžařka Marja-Liisa Hämäläinenová (Finsko), která získala tři zlaté a jednu bronzovou medaili. V soutěži skokanů na lyžích zvítězil Fin Matti Nykänen na velkém můstku s největším náskokem v olympijské historii. K tomu přidal ještě stříbrnou medaili v soutěži na normálním můstku.

Soutěž v rychlobruslení ovládly východoněmecké ženy v čele s Karin Enkeovou (dvě zlaté a dvě stříbrné medaile), Andreou Schöneovou (jedna zlatá a dvě stříbrné) a Christou Luding-Rothenburgerovou (jedna zlatá). V mužích získal Gaétan Boucher (Kanada) dvě zlaté a jednu bronzovou medaili.

Sovětský svaz znovu získal titul v ledním hokeji a vyrovnal tak kanadský rekord šesti zlatých olympijských medailí v tomto sportu. Sověty vedl vynikající brankář Vladislav Treťjak, který v sedmi zápasech pustil pouze pět branek. Byla to jeho třetí zlatá medaile.