Chrzęstka tarczycy odgrywa ważną rolę w Twoim codziennym życiu. Dowiedz się czym jest.
RELATED: The Link Between Adrenal Fatigue And Thyroid Health
W tym artykule:

 1. Anatomia chrząstki tarczycy
 2. Co to jest funkcja chrząstki tarczycy?
 3. Co to jest redukcja chrząstki tarczycy?
 4. Co dzieje się podczas operacji?
 5. Jak należy się przygotować do zabiegu zmniejszenia chrząstki tarczycy?
 6. Jakie są skutki uboczne po zabiegu?
 7. Co to jest złamanie chrząstki tarczycy?
 8. Jakie są objawy urazu krtani?
 9. Jakie są medyczne i chirurgiczne metody leczenia urazu krtani?
 10. Jakie są inne problemy związane z chrząstką tarczowatą?

Important Things to Know About the Thyroid Cartilage

Anatomia chrząstki tarczowatej

Chrzęstka tarczowata jest największą chrząstką w obrębie skrzynki głosowej i mieści struny głosowe. Tworzy ona jabłko Adama, które jest o wiele bardziej widoczne u mężczyzn.
Jeśli spojrzysz na anatomię chrząstki tarczowatej, zauważysz, że składa się ona z dwóch blaszek lub cienkich płyt, które sięgają do boków gardła. Jabłko Adama powstaje tam, gdzie te dwie płyty łączą się i tworzą wypukłość ze środka gardła.
Chrzęstniak tarczycy jest ważną częścią krtani lub skrzynki głosowej, co czyni go podatnym na te same choroby i problemy. Jest to jedna z trzech głównych części krtani, która pomaga wytwarzać wibracje, a jej ułożenie może wpływać na drogi oddechowe.

What Is the Thyroid Cartilage Function?

Despite it being called the thyroid cartilage, it has nothing to do with the thyroid or its function. Chrząstka ta jest odpowiedzialna za zapewnienie strunom głosowym wsparcia i ochrony.
Odgrywa również rolę w produkcji głosu, ponieważ krtań wibruje przeciwko niej w celu wytworzenia dźwięku.
Krtań wytwarza dźwięki poprzez działanie na struktury szkieletowe i tę chrząstkę. To wytwarza wibracje, które składają się na ludzkie dźwięki i mowę.
Kąt nachylenia tej chrząstki jest również odpowiedzialny za wysokość głosu.

Czym jest redukcja chrząstki tarczowatej?

Zmniejszenie chrząstki tarczowatej lub chondrolaryngoplastyka jest procedurą mającą na celu zmniejszenie rozmiaru i widoczności jabłka Adama. Jest to procedura często wymagana przez kobiety transseksualne w celu uzupełnienia ich operacji potwierdzających płeć i operacji feminizacji twarzy.

Co dzieje się podczas operacji?


Jest to operacja ambulatoryjna i wykonywana, gdy pacjent jest w znieczuleniu ogólnym. Kiedy pacjent jest gotowy, wykonuje się małe nacięcie wzdłuż istniejącej fałdy na szyi pacjenta lub pod brodą, aby ukryć bliznę.
Po nacięciu, chirurdzy oddzielają mięśnie pionowe, aby odsłonić płyty chrzęstne do operacji. Następnie ogolą płytki, aby zmniejszyć ich rozmiar.

Jak należy się przygotować do zabiegu zmniejszenia chrząstki tarczowatej?

Na kilka dni lub nawet tygodni przed zabiegiem lekarz udzieli pacjentowi instrukcji, jak należy się przygotować do operacji. Lekarz powie, czy należy wprowadzić jakieś zmiany w diecie, a także jakich suplementów i leków należy unikać.
Zostaniesz również poinformowana o konieczności zaprzestania palenia lub używania tytoniu na 6 tygodni przed zabiegiem. Aspiryna jest rodzajem leku, którego nie można przyjmować 14 dni przed i po zabiegu, w zależności od zaleceń lekarza.

Jakie są skutki uboczne po zabiegu?

Po zabiegu mogą wystąpić tymczasowe objawy, ponieważ znieczulenie zaczyna się zużywać:

 • ból wokół gardła
 • brudzenie
 • choroba i nudności
 • obrzęk

Obrzęk wokół chrząstki jest najczęstszym objawem i może utrzymywać się przez kilka tygodni. Procedura pozostawi również bliznę na szyi, która może zblednąć po roku.
RELATED: What Is Subacute Thyroiditis And How Can It Be Treated

What Is a Thyroid Cartilage Fracture?

An isolated fracture of the thyroid cartilage is rare and is often due to sports accidents or horseplay. Często jest spowodowane tępym urazem, takim jak uderzenie lub uduszenie.
Złamanie może również objąć inne części krtani.

Jakie są objawy urazu krtani?


Złamanie tej chrząstki jest rodzajem urazu krtani i może zagrozić Twoim drogom oddechowym i powodować różne objawy:

 • ból szyi
 • zmiana wysokości i głosu
 • ból przy przełykaniu
 • dławość oddechu
 • tkliwość wokół górnej części gardła

Jakie są medyczne i chirurgiczne sposoby leczenia urazu krtani?

W przypadku łagodnych złamań lub rozdarć około 1-2 cm, nie ma potrzeby wykonywania zabiegu chirurgicznego. Pacjentowi można zalecić leczenie medyczne, które obejmuje ochronę dolnych dróg oddechowych, wentylację i fonację.
To leczenie medyczne ma na celu przywrócenie stanu chrząstki do stanu sprzed urazu.
Tracheotomia lub nacięcie tchawicy jest konieczna tylko wtedy, gdy pacjent ma problemy z oddychaniem. Ta procedura pierwszej pomocy pozwoli udrożnić drogi oddechowe spowodowane złamaniem chrząstki.

Jakie są inne problemy z chrząstką tarczycy?

Róg tarczowy górny jest górną częścią chrząstki, do której przymocowane są więzadła boczne. Zespół charakteryzuje się przemieszczeniem rogu, który może utrudniać oddychanie, powodować dysfagię szyjną i ból gardła.
Diagnozuje się go za pomocą laryngoskopii i tomografii komputerowej. Najbardziej skutecznym i powszechnym sposobem leczenia jest chirurgiczna resekcja dotkniętej części rogu.

Głębokie ustawienie krtani

Głębokie ustawienie krtani (LDP) to usztywnienie mięśni wokół gardła, kości gnykowej, chrząstki tarczowatej i chrząstki tarczowatej. Jeśli chrząstka tarczowata przesuwa się z boku na bok, może to być wskaźnik LDP.
Inne objawy LDP obejmują:

 • duszność
 • trudności w połykaniu
 • słyszenie dźwięków zgrzytania podczas połykania
 • uczucie ucisku wokół gardła

LDP nie jest chorobą, ale może wpływać na brzmienie głosu. Lekarz może doradzić, aby poczekać na samoistne ustąpienie tego stanu lub można zarządzać tym stanem za pomocą alternatywnych metod, takich jak medytacja, leki miejscowe i medycyna orientalna.

Tyroglosowe torbiele

Tego typu torbiele są często wykrywane jako guzki kości gnykowej lub chrząstki tarczowatej. Ta włóknista torbiel może być mylona z jabłkiem Adama, ponieważ prezentuje się jako nieregularny guzek złożony z resztek komórek z formacji tarczycy.
Jest to choroba wrodzona, która może prowadzić do infekcji, jeśli nie jest leczona. Najskuteczniejszym rodzajem leczenia jest zabieg Sistrunka, który obejmuje:

 • wykonanie nacięcia wzdłuż guzka
 • resekcję torbieli włóknistej
 • odprowadzenie torbieli
 • zamknięcie przez zszycie

Poznaj anatomię chrząstki tarczycy z Mosaiced Official:

Jeśli zauważysz nieprawidłowe grudki lub masz trudności z połykaniem i oddychaniem, należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną. Przedłużanie jakichkolwiek problemów z chrząstką tarczycy i ogólną skrzynką głosową może się pogorszyć i doprowadzić do trwałego uszkodzenia.
Możesz również zwiększyć zdrowie tarczycy, biorąc Dr. Seeds’s Thyroid Support System.
Masz więcej pytań dotyczących tej części tarczycy? Podziel się nimi z nami w sekcji komentarzy poniżej!
Up Next:

 • List Of Cruciferous Vegetables That Can Boost Your Thyroid Health
 • 23 Metabolism Boosting Foods To Include In Your Grocery List
 • 9 Healthy Life Hacks To Improve Your Well-

  4.9 / 5 ( 21 głosów )

  .

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg