Orzechy są świetną przekąską dla ludzi, czy to w deserach, czy samodzielnie, ale nie są bezpieczne w diecie Twojego kota. Jako właściciel kota, bardzo ważne jest, aby upewnić się, że jedzenie, które chcesz podawać swojemu kotu jest bezpieczne i zdrowe. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące żywności przeznaczonej dla ludzi, którą możesz podawać swojemu kotu, upewnij się, że najpierw porozmawiasz z lekarzem weterynarii.

Dowiedz się, która odmiana orzechów jest bezpieczna do podawania Twojemu kotu.

Czy mogę podawać orzechy mojemu kotu?

Orzechy nie powinny być włączane do diety Twojego kota. Koty są mięsożercami i powinny być karmione dobrej jakości karmą dla kotów. Orzechy zawierają dużo tłuszczów i często są prażone w soli lub innych przyprawach. Te sole i przyprawy mogą powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Pojedynczy skradziony orzech nie spowoduje zbyt wielu problemów, ale może wywołać wymioty lub biegunkę. Spożycie dużych ilości tłuszczu, takich jak tłuszcze obecne w orzechach, może prowadzić do zapalenia trzustki – co może być bardzo poważną chorobą.

Należy całkowicie unikać wszelkich orzechów pokrytych czekoladą, ponieważ jest ona toksyczna.

Orzechy połknięte w całości (szczególnie w przypadku większych form orzechów) mogą spowodować niedrożność przełyku, żołądka lub jelit. Te ciała obce utknęły w przewodzie pokarmowym i mogą powodować poważne choroby, jeśli nie są leczone. Niestety większość przypadków wymaga chirurgicznego usunięcia przedmiotu. Orzeszki najlepiej zostawić dla ludzi!

Czy koty mogą jeść orzeszki ziemne?

Nie da się powstrzymać kota przed ciągłym polowaniem na jedzenie upuszczane na podłogę, a jeśli jeden lub dwa orzeszki ziemne zostaną podchwycone przez twojego chciwego kota, prawdopodobnie nie spowoduje to trwałych uszkodzeń. Ale orzeszki ziemne nie powinny być zawarte w diecie twojego kota.

Podczas gdy orzeszki ziemne są doskonałym źródłem białka dla ludzi, jest o wiele lepiej dla twojego kota, aby uzyskać ich białka z mięsa. Mięso zawiera taurynę, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania narządów Twojego kota. Inne składniki odżywcze, takie jak witamina E i biotyna, są obecne w orzeszkach ziemnych, ale są one dostępne w lepszych źródłach – w zwykłej karmie dla kotów!

Czy koty mogą jeść orzechy nerkowca?

Orzechy nerkowca nie są toksyczne dla kotów, ale nie są konieczne w diecie Twojego kota. Nie przyniosą one korzyści Twojemu kotu, a Twój kot powinien być karmiony odpowiednią dla jego wieku karmą. Karmy dla kotów są tak opracowane, aby zawierały odpowiedni poziom białka, tłuszczu i węglowodanów. Podobnie jak w przypadku orzeszków ziemnych, nerkowce zawierają wysoki poziom tłuszczu, który może mieć wpływ na przewód pokarmowy.

Alergie na orzechy są możliwe u kotów, ale wrażliwości pokarmowe częściej powodują podrażnienia skóry lub objawy żołądkowo-jelitowe. Jeśli po spożyciu wystąpią objawy anafilaksji, ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Czy Twój kot cierpi na biegunkę i zastanawiasz się, jaką karmę mu podać? Dowiedz się więcej tutaj

Czy koty mogą jeść orzechy makadamia?

Orzechy makadamia są toksyczne dla psów i mogą wywołać u nich poważną chorobę. Nie wiadomo, czy orzechy makadamia mają taki sam wpływ na koty, ale nie powinny być one podawane naszym kocim przyjaciołom w przypadku ryzyka poważnej choroby.

Czy koty mogą jeść orzechy pistacjowe?

Orzechy pistacjowe nie są toksyczne dla kotów, ale podobnie jak orzechy nerkowca, orzeszki ziemne czy orzechy w ogóle, lepiej nie podawać ich kotu. Jest mało prawdopodobne, że skradziona pistacja wywoła chorobę u Twojego zwierzęcia, ale nie powinna ona stanowić części normalnej diety Twojego kota.

Czy migdały są toksyczne dla kotów?

Niewielka ilość migdałów nie będzie toksyczna dla Twojego kota, ale zbyt duża ilość może wywołać u niego chorobę. Migdały są pełne minerałów i witamin, które są zdrowe dla ludzi, ale nie są korzystne dla kotów.

Migdały zawierają glikozydy cyjanogenne, które spożywane w dużych ilościach mogą spowodować zatrucie cyjankiem i ciężką chorobę. Zdarza się to rzadko, ale objawy obejmują wymioty i biegunkę, rozszerzone źrenice i przyspieszony oddech.

Czy koty mogą jeść masło orzechowe?

Masło orzechowe jest smacznym przysmakiem, ale zawiera dużo tłuszczów, soli, węglowodanów i często cukru. Może smakować świetnie, ale nie jest dobre dla kotów. Wiele maseł orzechowych zawiera ksylitol, substytut cukru, który jest wysoce toksyczny dla zwierząt. Ten dodatek powoduje uszkodzenie wątroby, hipoglikemię, a w przypadku spożycia może być śmiertelny. Jeśli Twój kot lubi masło orzechowe, upewnij się, że podajesz mu wersję bezpieczną dla zwierząt, dostępną w wielu sklepach zoologicznych.

Dowiedz się, jak znaleźć lekarza weterynarii w nagłym wypadku

Jakie orzechy mogą jeść koty?

Orzechy ogólnie nie przynoszą kotu żadnych korzyści i nie powinny być podawane jako przysmak. Przypadkowe spożycie raczej nie spowoduje długotrwałych szkód, ale regularne karmienie lub zjedzenie dużej ilości za jednym razem może spowodować chorobę u Twojego zwierzęcia. Orzechy nie powinny być włączane do diety Twojego kota.

Większe zmiany w diecie Twojego zwierzęcia powinny być skonsultowane z lekarzem weterynarii.

.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg