WRITTEN BY: Sarah Colvert

Czy dieta ketogeniczna to jeszcze jedna moda – czy może pomóc w zarządzaniu cukrzycą?

Wymyślenie diety, która zasila potrzeby naszego organizmu i utrzymuje nas w zdrowiu bez poświęcania smaku jest zniechęcającym zadaniem dla każdego. Czynnik w cukrzycy i to zadanie może nagle wydawać się jak przeszkoda nie do pokonania przez tylko najbardziej świadomy zdrowia guru fitness. Niektóre diety są wyraźnie mody, wyskakując do istnienia pozornie z dnia na dzień, sprzedaży książek i przepisów, a często jedzenie samo, tylko zanikać w półmroku i być wyprzedzony następnego dnia przez kolejny zestaw wytycznych, przez które mamy stać się, optymistycznie, najlepsze ja możemy być.

Istnieją pozornie nieskończone opcje do curate diety do spełnienia każdego pojęcia lub potrzeby. Jednak osoby żyjące z cukrzycą mogą zauważyć, że te diety nie zawsze działają w celu zrównoważenia kontroli glikemii i poziomu cukru we krwi. Więc co z dietą ketogeniczną? Czy jest to moda, która pewnego dnia zostanie wyparta przez kolejny najnowszy sposób odżywiania się, czy też nauka stojąca za nią zapewni jej dożywotnią i wierną kontynuację? A jeśli to drugie, jaką rolę może ona odegrać w życiu osób żyjących z cukrzycą?

Pochodzenie

Dieta ketogeniczna została po raz pierwszy zaproponowana jako sposób na kontrolowanie napadów padaczkowych u dzieci. Przed keto diety, epileptyków często na czczo w celu zmniejszenia napady, więc keto dieta oferowane mniej restrykcyjne alternatywy. Choć skuteczne, dieta została w większości wyparta przez leki – z wyjątkiem segmentu populacji cierpiących na padaczkę, które nie mogą kontrolować go z lekami, a dla nich, dieta ketogeniczna miał wielki sukces. Wraz z korzyściami, jakie oferuje epileptykom, zwłaszcza dzieciom, dieta ketogeniczna jest również badana jako możliwy ratunek dla wielu schorzeń neurologicznych i cukrzycy, too.

Co oznacza „ketogeniczna”?

Wszystkie nasze komórki potrzebują paliwa do funkcjonowania. Paliwo to pochodzi z trzech źródeł: tłuszczu, węglowodanów i białka, zwanych makroskładnikami odżywczymi. Zbyt dużo białka bez tłuszczu stawia nas na ryzyko garstki powikłań, więc białko nigdy nie może zdrowo służyć jako główne źródło paliwa. Pozostają nam więc tłuszcze i węglowodany jako główni dostawcy energii – energii, która pozwala nam robić wszystko, od oddychania i mrugania, gdy wegetujemy na kanapie, po pływanie na kanale La Manche. Preferowane przez nasze komórki paliwo pochodzi z węglowodanów, które łatwo przekształcają się w glukozę, która z kolei jest łatwo przekształcana w energię. To właśnie dlatego sportowcy „ładują węglowodany” przed zawodami. Szczytowa wydajność występuje wtedy, gdy organizm ma pod ręką duże zapasy glukozy i glikogenu. Kiedy glikogen się wyczerpuje, organizm zwraca się ku tłuszczowi. Kiedy nie ma już cukru we krwi, nasze komórki szukają alternatywnej formy energii. Energia ta pochodzi z ketonów, które są związkami wytwarzanymi przez nasz organizm ze zmagazynowanego tłuszczu. Tak więc dieta ketogeniczna to taka, która jest bogata w tłuszcze i bardzo uboga w węglowodany, co powoduje produkcję ketonów, które są wykorzystywane jako paliwo zamiast glukozy.

Słowo „keto” często kojarzy się negatywnie osobom żyjącym z cukrzycą, zwłaszcza typu 1. DKA, cukrzycowa kwasica ketonowa, to zagrażający życiu stan pojawiający się, gdy organizm wytwarza zbyt wiele ketonów. Czym więc różni się celowe wejście w ketozę poprzez sumienną dietę od przypadkowego wejścia w nią? Odpowiedź ma związek z poziomem ketonów, z których pierwszy powoduje „regulowaną i kontrolowaną produkcję”, a drugi powoduje ich nadmiar.

Co ma do zaoferowania ketogeniczna?

Korzyści płynące z diety ketogenicznej zostały dobrze udokumentowane dla osób żyjących z cukrzycą typu 2. Dieta nie tylko pomaga zarządzać poziomem cukru we krwi, ale także sprzyja utracie wagi. Wyniki dla tych, którzy żyją z typem 1 są mniej rozstrzygające. Wiele badań ma tendencję do adresowania diet o niskiej zawartości węglowodanów, takich jak paleo i Atkinsa, które koncentrują się bardziej na rodzajach żywności o niskiej zawartości węglowodanów do jedzenia, w przeciwieństwie do diety keto, która zwraca szczególną uwagę na makroskładniki i pobyt w ketozie. Wydaje się, że istnieje mniej badań badających tę ostatnią, ale istnieją informacje obserwacyjne, które wydają się wskazywać, że dieta ta oferuje sposób zarządzania poziomem A1C i kontrolą glikemii. Wiele osób z cukrzycą, które przestrzegają diety keto, odkryło, że znacznie zmniejszają zużycie insuliny.

Mięso, mięso i więcej mięsa

Co więc sprawia, że Keto jest niepodobna do innych diet? Mięso, mięso i jeszcze więcej mięsa. Nie ma mięsa ani ryb, które są poza granicami na keto, w tym zwykle zakazany bekon. Nieskrobiowych warzyw, takich jak brukselka i kalafior są zachęcani, jak są oleje, masło i smalec. Ser i jogurt grecki mogą być również zszywkami diety keto.

Jednakże, ta dieta nie jest dla każdego. Jeśli tradycyjny chleb, makaron, ryż, ziemniaki i/lub owoce są tym, dla czego żyjesz, wtedy możesz być po prostu nieszczęśliwy na keto. Jednakże, jeśli jesteś otwarty na odkrywanie różnych smaków, to dobrą wiadomością jest to, że istnieją substytuty dla wielu z tych pokarmów. Kalafiorowa skórka do pizzy, ryż, a nawet gnocchi; zoodles (makaron z cukinii); chleb z mąki migdałowej i mleko migdałowe są teraz łatwo dostępne w większości sklepów. Niewielka ilość jagód jest do przyjęcia, ale w przeważającej części pożegnaj się z jabłkami, melonami, śliwkami i brzoskwiniami. Alkohol i cukier również odpadają, ale jeśli żyjesz z cukrzycą, prawdopodobnie już wiesz, jak zarządzać tymi pragnieniami.

Słuchaj swojego ciała … i swojego lekarza

Jeśli przyjmujesz insulinę, możesz natychmiast potrzebować obniżyć spożycie o 30-50%, jak tylko wejdziesz w ketozę. Dla osób żyjących z typem 1, może to znacznie pomóc w kontrolowaniu wysokich i niskich temperatur.

Jak w przypadku każdej diety, należy podjąć środki ostrożności. Kobiety w ciąży i osoby z chorobami nerek nie są dobrymi kandydatami do tej diety, a niektóre osoby z cukrzycą mogą stwierdzić, że dieta zwiększa ich oporność na insulinę. Nabiał może często spike cukru we krwi, więc unikanie nabiału w diecie keto i biorąc suplement witaminy D może być lepszym rozwiązaniem dla niektórych ludzi. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na sposób, w jaki twoje ciało reaguje i uświadomić sobie, że żadna dieta nie jest modelem uniwersalnym.

Sztuka czerpania korzyści z diety keto polega na pozostaniu w ketozie, co oznacza utrzymanie węglowodanów na poziomie 5% lub mniej kalorii. Te 5% może spaść w dowolnym miejscu pomiędzy 20-50 gramów dziennie. Jednakże, jeśli brakuje zastrzyku insuliny podczas głębokiej ketozy, istnieje duża szansa, że znajdziesz się całkiem chory, więc prawdopodobnie najlepiej jest unikać ryzyka i utrzymywać węglowodany na górnym końcu tego spektrum.

Ta dieta może być nie do utrzymania jako długoterminowy sposób życia dla wielu ludzi, ale jeśli masz żelazną siłę woli i pragnienie, aby spróbować restrykcyjnej diety, która nadal pozwala ci się rozpieszczać tłustymi mięsami i olejami, dieta keto może bardzo dobrze być sposobem dla ciebie, aby pomóc w zarządzaniu cukrzycą podczas zarządzania wagą.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2129159/ (2004)

https://www.virtahealth.com/research (2018)

https://www.dietdoctor.com/low-carb/with-diabetes-medications (2018)

https://ketologic.com/keto-faqs/how-many-carbs-a-day-for-ketosis/ (2017)

https://www.nytimes.com/2018/05/07/well/live/low-carb-diet-type-1-diabetes.html (2018)

https://diabetesstrong.com/ketogenic-diet-and-diabetes (2018)

https://en.wikipedia.org/wiki/Ketogenic_diet

Dowiedz się więcej o Żywności i cukrzycy.

.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg