Nota redaktora: Ten post odnosi się do badań objętych w całości w MedPage Today. Aby uzyskać inną opinię na temat chińskiego badania, zobacz The Methods Man blog przez F. Perry Wilson, MD.

Sceptyczny kardiolog wskazał w 2013 r., że nie było dobrych dowodów wspierających ograniczenie cholesterolu w diecie do 300 mg dziennie. I exulted, dlatego w 2016 roku, kiedy to długoletnie zalecenie dietetyczne wyszedł z wytycznych żywieniowych USA.

Uznanie, że cholesterol w diecie nie musi być ograniczony oznacza, że jaja i żółtka jaj są w porządku.

Egg Whites: A Product of Nutritional Misinformation?

Dlaczego więc białka jaj nadal są tworzone i spożywane?

Na regularnej podstawie, pacjenci mówią mi, że jedzą omlety z białek, ponieważ wierzą, że żółtka jaj nie są zdrowe dla serca.

Stare, złe dogmaty żywieniowe zajmują dużo czasu, aby odwrócić najwyraźniej. Do dziś, na przykład, National Lipid Association nadal zaleca ograniczenie dziennego spożycia cholesterolu do <200 mg/dzień

Dlatego uważam za konieczne podkreślenie dodatkowych nowych badań, które dalej eggsonerate eggs.

Na dowód, krótko omówię dwa artykuły, które zostały opublikowane w zeszłym miesiącu i zwróciły moją uwagę przez przyjaciół i czytelników, którzy są świadomi mojego wściekłego poparcia dla jajka.

Artykuł pierwszy: The Wonderfully-Acronymed DIABEGG Study

Tytułowany „Effect of a high-egg diet on cardiometabolic risk factors in people with type 2 diabetes: the Diabetes and Egg (DIABEGG) Study — randomized weight-loss and follow-up phase,” nasze pierwsze badanie, opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition, zostało przeprowadzone w Australii w Sydney Medical School. Badacze randomizowali 128 pacjentów z prediabetes lub cukrzycą typu 2 (T2D) do diety wysoko- lub nisko-jajecznej:

Przez wszystkie fazy badania, w tym 3-mo fazę odchudzania, uczestnicy spożywający dietę wysoko-jajeczną zostali poinstruowani, aby jeść 2 jajka/d na śniadanie przez 6 d/wk (12 jajek/wk). Osoby z grupy nisko-jajecznej miały spożywać <2 jaja/tydzień, a także dorównać spożyciu białka, które grupa wysokojajeczna spożywała na śniadanie, dodając 10 g chudego białka zwierzęcego (mięso, kurczak lub ryby) lub inne bogate w białko alternatywy, takie jak rośliny strączkowe i produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu (również spożywane na śniadanie). Zalecane sposoby przyrządzania jaj to gotowanie lub gotowanie w wodzie, ale można je było również smażyć, jeśli używano wielonienasyconego oleju do gotowania, np. oliwy z oliwek. Zalecane diety były dopasowane pod względem energetycznym i makroskładnikowym, jak opisano wcześniej. Pod koniec 12 miesięcy obie grupy straciły około 3 kg wagi.

Badacze zmierzyli wszystko, co mogli, aby przyjrzeć się biomarkerom cukrzycowym i kardiometabolicznym, które mogą sugerować niekorzystny wpływ jedzenia jajek na układ sercowo-naczyniowy, ale nie mogli znaleźć żadnej różnicy między jedzącymi jajka i nie jedzącymi jajek.

Wysokie spożycie jaj nie miało negatywnego wpływu na następujące czynniki, które są uważane za ważne w rozwoju miażdżycy:

  • środki ogólnoustrojowego i naczyniowego zapalenia (białko C-reaktywne o wysokiej czułości, IL-6, rozpuszczalna E-selektyna)
  • stres oksydacyjny, adipokina adiponektyna (która również moduluje insulinooporność)
  • glikemia (glukoza w osoczu na czczo, hemoglobina glikowana oraz średniookresowa miara glikemii, 1,5-anhydroglucitol)

Autorzy zasugerowali, aby wytyczne żywieniowe przestały martwić się o ograniczanie jaj.

Artykuł drugi: Half A Million Chinese Can’t Be Wrong

W tym badaniu obserwacyjnym, opublikowanym w Heart, stwierdzono, że spożycie jaj w ogromnej populacji chińskiej było związane z mniejszą liczbą udarów mózgu i poważnych zdarzeń sercowych (MCE):

W porównaniu z osobami nie spożywającymi jaj, codzienne spożycie jaj było związane z mniejszym ryzykiem CVD (HR 0,89, 95% CI 0,87 do 0,92). Odpowiednie skorygowane wieloczynnikowe HR (95% CI) dla IHD, MCE, udaru krwotocznego i udaru niedokrwiennego wynosiły odpowiednio 0,88 (0,84 do 0,93), 0,86 (0,76 do 0,97), 0,74 (0,67 do 0,82) i 0,90 (0,85 do 0,95). Istniały istotne zależności dawka-odpowiedź konsumpcji jaj z zachorowalnością na wszystkie punkty końcowe CVD (P dla trendu liniowego <0,05). Codzienni konsumenci mieli również o 18% niższe ryzyko zgonu z powodu CVD i o 28% niższe ryzyko zgonu z powodu udaru krwotocznego w porównaniu do osób nie spożywających jaj.

Niższe ryzyko udaru i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych u osób spożywających jaja utrzymywało się po uwzględnieniu znanych czynników ryzyka CVD.

(I tak, zgadzam się, że jest to badanie obserwacyjne, które powinniśmy brać z ogromnym ziarnem soli i pieprzu).

Czy BIAŁKA JAJ to oszustwo przemysłu jajczarskiego?

Pisałem o oszustwie jakim jest odtłuszczone mleko, ale przychodzi mi do głowy, że konsumpcja białek jaj jest równie bezsensowna.

Co się dzieje z cudownie odżywczym żółtkiem jajka, kiedy jest ono brutalnie oddzielone od białka? Jest ono umieszczane w pojemniku i sprzedawane jako płynne żółtko jajka. Producenci majonezu są wielkimi konsumentami płynnego żółtka.

Tak więc, jak hodowcy bydła mlecznego, którzy podwajają swoją sprzedaż sprzedając oddzielnie chude mleko i jego tłuszcz mleczny, producenci jaj są prawdopodobnie zachwyceni, że Amerykanie spożywają białka jaj, pozwalając im uzyskać dwa produkty z jednego jajka.

Jak pisałem wcześniej, nie każdy jest miłośnikiem jaj i dobrze mi z tym. Nie ma żadnych dowodów na to, że trzeba je jeść. Można mieć do nich sentyment jak Alfred Hitchcock, cyt: „Jestem przerażony jajkami – gorzej niż przerażony; one mnie buntują. Ta biała, okrągła rzecz bez żadnych dziur… czy widzieliście kiedyś coś bardziej odrażającego niż żółtko, które pęka i rozlewa swój żółty płyn? Krew jest wesoła, czerwona. Ale żółtko jajka jest żółte, odrażające. Nigdy go nie próbowałem.”

Dla tych, którzy nie uważają żółci za odrażającą, jednak unikanie żółtka jaj nie ma sensu żywieniowego.

Anthony Pearson, MD, jest kardiologiem nieinwazyjnym w prywatnej praktyce i dyrektorem medycznym echokardiografii w St. Luke’s Hospital w St. Louis. Prowadzi blogi na temat odżywiania, badań kardiologicznych, znachorstwa i innych rzeczy wartych sceptycyzmu w The Skeptical Cardiologist, gdzie po raz pierwszy pojawiła się wersja tego postu.

.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg