Dzisiaj około 30% wszystkich porodów odbywa się poprzez cesarskie cięcie lub cesarkę. Poród pochwowy jest naturalnym i (w większości przypadków) mniej skomplikowanym sposobem na urodzenie dziecka, ale istnieje ryzyko i zalety obu tych metod.

Zalety porodu pochwowego

W przypadku porodu pochwowego matki mają zazwyczaj bardziej pozytywne doświadczenia związane z porodem, krótszy okres rekonwalescencji i kontakt skóra do skóry może nastąpić od razu, co jest ważne dla tworzenia więzi. Dzieci, które rodzą się drogą pochwową są w stanie szybciej karmić piersią i mają mniej alergii i problemów z oddychaniem, a więc mniej możliwych komplikacji.

Wady porodu pochwowego

Przy porodzie pochwowym może to oznaczać, że nie wiesz dokładnie, kiedy dziecko przyjdzie na świat. Poród drogą pochwową może być czasem stresujący i trwać dość długo, ale dla każdej osoby jest on inny. Dla Twojego dziecka jest mniej minusów, ale czasami może dojść do obrażeń, ale tylko w bardzo nielicznych przypadkach.

Pozytywne skutki cesarskiego cięcia

Przy cesarskim cięciu nie ma długich godzin bolesnych skurczów, będziesz miała większą kontrolę nad tym, kiedy pojawi się Twoje dziecko i nie dojdzie do uszkodzenia Twojego dna miednicy. Jeśli chodzi o kontrolę, możesz również zaplanować ze swoim lekarzem, kiedy to nastąpi. W niektórych przypadkach cesarskie cięcie jest najlepszym rozwiązaniem, na przykład jeśli twoje dziecko jest dość duże (znane jako makrosomia) lub jeśli masz więcej niż jedno dziecko.

Konsekwencje cesarskiego cięcia

Cięcie cesarskie wiąże się z ryzykiem, jak każda poważna operacja, na przykład infekcje w samej ranie. Okres rekonwalescencji będzie dłuższy, a karmienie piersią może nie być możliwe od razu. Możesz nie być w stanie mieć od razu kontaktu skóra do skóry, co może mieć wpływ na proces łączenia. Może się również zdarzyć, że w przyszłości niektóre kobiety nie będą miały możliwości odbycia porodu drogą pochwową. Innym zagrożeniem, które pojawiło się ostatnio w związku z liczbą wykonywanych cięć cesarskich, jest możliwość zwiększenia ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej (w której zarodek zagnieżdża się w bliźnie) i łożyska przodującego (w której łożysko wrasta do macicy) w przyszłych ciążach.

Niektóre dzieci urodzone przez cesarskie cięcie cierpią na problemy z oddychaniem, ponieważ nie przechodzą one zmian hormonalnych, które występują podczas porodu, więc ich płuca nie mają czasu na wchłonięcie dużej ilości płynów.

Dla tych z nas, które mają wybór między cesarskim cięciem a porodem przez pochwę, konieczne jest zrozumienie ryzyka i korzyści obu porodów. Niestety, niektóre kobiety nie mają takiej możliwości i muszą zdecydować się na najbezpieczniejszy możliwy poród, zgodnie z zaleceniami pracowników służby zdrowia.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg