Na całym świecie jest całkiem sporo krajów, w których nie ma węży. I mają one jedną wspólną cechę: są to wyspy. Poza tym, niektóre odległe części kontynentów są zbyt zimne by węże mogły tam przetrwać.

Irlandia, Islandia i Nowa Zelandia nie mają żadnych rodzimych gatunków węży. Północna Kanada, Rosja (Syberia), Grenlandia, południowy kraniec Ameryki Południowej i Antarktyda również nie mają żadnych węży.

Węże mają ogromny naturalny zasięg. Można je znaleźć tak daleko na północ, jak Skandynawia, i tak daleko na południe, jak Argentyna i Afryka Południowa. Nie wspominając o tym, że są na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy. Ale, są miejsca na świecie, które nie mają węży.

Które kraje nie mają węży?

Trzy największe kraje bez węży to Irlandia, Islandia i Nowa Zelandia. Oczywiście, są też pewne stany/miejsca, które nie mają węży, takie jak Alaska i Syberia. Tylko kilka krajów w ogóle nie posiada rodzimych węży. Te kraje są następujące:

 • Irlandia
 • Islandia
 • Nowa Zelandia
 • Zielony Przylądek
 • Wiele małych wyspiarskich narodów Pacyfiku: Kiribati, Tuvalu, Nauru i Wyspy Marshalla

Oprócz tych krajów, węży nie znajdziesz również w następujących miejscach:

 • Syberia (północna Rosja)
 • Greenland
 • Antarktyda
 • Środkowa i północna Kanada
 • Południowy kraniec Argentyny i Chile
 • Północna część Finlandii, i wszędzie na północ od koła podbiegunowego

Więc, węże nie lubią zimna, ponieważ są zimnokrwiste i zależą od swojego środowiska, aby utrzymać ciepło. Ale dlaczego nie ma węży w cieplejszych miejscach jak Irlandia i Nowa Zelandia?

Why Are There No Snakes in Ireland?

Węże po raz pierwszy zaczynają pojawiać się w zapisie kopalnym około 150 milionów lat temu. Ale w tym momencie Irlandia była bardzo oddalona od innych lądów, więc węże nie miały jak się tam dostać.

Nie tylko to, ale wtedy Irlandia była o wiele zimniejsza niż dzisiaj. Podczas gdy w dzisiejszych czasach ma Prąd Zatokowy, który utrzymuje Irlandię i Wielką Brytanię cieplejszą niż inne kraje na tej samej szerokości geograficznej, 150 milionów lat temu tak nie było.

Choć naukowcy uważają, że mógł istnieć most lądowy między Irlandią a Anglią po ostatniej epoce lodowcowej, z jakiegokolwiek powodu, węże nigdy go nie przekroczyły. Być może dlatego, że prehistoryczna Irlandia była dla nich zbyt zimna.

Why Are There No Snakes in New Zealand?

Nowa Zelandia jest geograficznie odizolowana od jakiegokolwiek innego kraju. Byłby to monumentalny wyczyn dla australijskiego węża, takiego jak przybrzeżny taipan, aby dostać się do Nowej Zelandii. Jest to możliwe dla węży, aby ich droga do nowych siedlisk poprzez przekroczenie morza, albo dlatego, że pływali lub prąd wziął je, ale odległość między Nową Zelandią i Australią jest po prostu zbyt wielka.

Według Departamentu Ochrony NZ, nawet węże morskie tylko rzadko odwiedzają. Żółto brzuchate węże morskie i kraity morskie od czasu do czasu przechodzą obok, ale woda jest zbyt zimna, ponieważ jest poza ich tropikalnym zasięgiem, więc odchodzą.

Czy w Anglii są węże?

Istnieją trzy gatunki węży rodzimych dla Anglii:

 • Żmija europejska, Vipera berus
 • Zaskroniec zwyczajny, Natrix natrix
 • Wąż gładki, Coronella austriaca

Żmija europejska jest jedynym jadowitym wężem z tych trzech, chociaż woli unikać ludzi niż konfrontować się z nimi. Ale dlaczego węże są w Anglii, ale nie w Irlandii?

Cóż, kiedy lodowce cofnęły się po ostatniej epoce lodowcowej, kanał La Manche zniknął i został zastąpiony mostem lądowym.

Tylko te trzy gatunki węży przekroczyły most. Naukowcy mogą powiedzieć, że tak się stało z wielu powodów.

Każdy z tych węży występuje również w Europie. Nie tylko to, ale zapis kopalny dla tych węży zaczyna się po zakończeniu ostatniej epoki lodowcowej.

Are There Any Caribbean Islands Without Snakes?

Niestety, nie ma żadnych wysp karaibskich, na których nie ma węży. To prawda, że są to wyspy, które powstały niedawno (w geologicznej skali czasowej). Sam ląd nigdy nie był połączony z żadną inną masą lądową, więc węże sprzed milionów lat nie miałyby szansy skolonizować ziemi, zanim stały się wyspami.

Jednakże węże zdołały się tam dostać. Niektóre wyspy karaibskie, jak Trynidad i Tobago, znajdują się bardzo blisko kontynentu Ameryki Południowej, Środkowej lub Północnej, gdzie węży jest pod dostatkiem. W połączeniu z faktem, że wiele wysp jest w łańcuchy, które są dość blisko siebie, i to jest możliwe dla węża pływać lub złapać się w prąd, który zabiera je do innej wyspy.

Nie tylko to, ale woda jest wystarczająco ciepła dla każdego podróżującego węża, aby przetrwać. W ten sposób żmija fer-de-lance zdołała przedostać się ze swojego rodzimego Meksyku i Ameryki Południowej na większość wysp karaibskich. Poza tym ludzie wprowadzili niektóre gatunki, takie jak boa dusiciel.

Inne części świata bez węży

Islandia jest kolejnym przykładem wyspy wulkanicznej, która nigdy nie była połączona z innym kontynentem. Fakt, że Ocean Atlantycki wokół Islandii jest tak zimny również powstrzymuje węże przed przepłynięciem, powiedzmy z Ameryki Północnej lub Wielkiej Brytanii

Istnieją tropikalne wyspy bez węży. Wyspy Zielonego Przylądka to grupa wysp podobnych do krajów karaibskich, ale u wybrzeży Afryki. Te wyspy, również zostały utworzone przez erupcje wulkaniczne pod wodą. Ze względu na ich odległość od kontynentu afrykańskiego, nigdy nie zostały skolonizowane przez węże.

Za Australią, na południowym Pacyfiku, wiele małych wysp nie ma węży. Należą do nich następujące:

 • Kiribati, grupa wysp w środkowej części Pacyfiku
 • Tuvalu, na południe od Kiribati, grupa małych wysp rafowych i atoli
 • Nauru, wyspa o powierzchni 8 mil kwadratowych, ma tylko ślepego węża bimini – który został wprowadzony. Nie ma tam żadnych rodzimych węży
 • Wyspy Marshalla, które znów mają tylko ślepego węża bimini

Poza tym, miejsca takie jak Biegun Północny lub Południowy, Grenlandia, dalekie północne krańce Kanady i Rosji nie mają węży. Jest po prostu zbyt zimno by mogły tam przetrwać.

Stany USA bez węży

Każdy stan w sąsiadujących Stanach Zjednoczonych ma rodzime węże. Przylegające” Stany Zjednoczone to wszystkie stany, które mają wspólne granice lądowe.

Jedynymi wyjątkami są Alaska i Hawaje. Przyjrzyjmy się obu stanom po kolei, dlaczego nie mają węży.

Czy na Alasce są węże?

W północnych stanach USA, takich jak Waszyngton czy Montana, węże przechodzą kilkumiesięczną zimę. Ukrywają się pod ziemią, w norach lub w szczelinach skalnych, gdzie mogą schronić się przed zimnem.

Węże muszą być w stanie brumować poniżej linii mrozu. Gleba i skały powyżej linii mrozu zamarzają w czasie zimy, podczas gdy wszystko poniżej pozostaje niezamarznięte. Jeśli wąż doświadczyłby tych mroźnych temperatur zbyt długo, umarłby.

Czy na Hawajach są węże?

Hawaii to kolejna tropikalna wyspa, na której nie ma węży. Podobnie jak na innych wyspach, które zostały uformowane przez wulkany i są oddalone od innych lądów, węże nie zdołały tam dotrzeć.

Jednakże, ponieważ Hawaje mają dużą populację jak na tropikalną wyspę, nieodpowiedzialni właściciele porzucili swoje węże i puścili je wolno. Było wiele obserwacji węży na Hawajach, takich jak:

 • Ślepy wąż bimini, który występuje na całym świecie
 • Brązowy wąż drzewny, który pochodzi z Guam, innej wyspy Pacyfiku
 • Węże morskie, takie jak żółty wąż morski

Hawaii to najbardziej odległa grupa wysp na Ziemi. Dlatego wszelkie rośliny i zwierzęta na Hawajach są unikalne dla wyspy, skolonizowały ją mniej niż dziesięć milionów lat temu, ale od tego czasu są odizolowane.

Według National Academies Press, gatunki te są zagrożone przez wszelkie nierodzime zwierzęta kolonizujące stan, w tym węże.

Hawaje mają ścisłe przepisy dotyczące posiadania egzotycznych zwierząt. Nikt nie może trzymać tam węży jako zwierząt domowych, nawet za pozwoleniem.

Czy Kanada ma węże?

Kanada ma węże, ale tylko na południu. Grzechotnik Massassauga, na przykład, może być znaleziony w południowym Ontario. Inne grzechotniki, jak zachodni grzechotnik diamondback i grzechotnik preriowy, rozciągają się na północ do Kanady, również.

Ale jeśli miałyby zmierzać jeszcze dalej na północ, jest dla nich za zimno. Tak więc, północne krańce Kolumbii Brytyjskiej, Alberty, Saskatchewan i Manitoby są o wiele za zimne – nie mówiąc już o Jukonie czy Terytoriach Północno-Zachodnich. Nie tylko są to miejsca zbyt zimne w zimie, ale również nie są wystarczająco ciepłe dla węży wiosną, jesienią, a może nawet latem.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg