Rozważasz soczewki progresywne? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce!

Soczewki progresywne zyskały na popularności i są obecnie najbardziej powszechnym rozwiązaniem w leczeniu utraty wzroku, która pojawia się wraz z wiekiem, czyli prezbiopii. Stan ten występuje, gdy oko traci część swojej elastyczności i zdolności do przystosowania się do wyraźnego widzenia obiektów w różnych odległościach. Prezbiopia jest najbardziej powszechna wśród dorosłych po 40 roku życia i jest bardzo łatwa do leczenia i korygowania przy odpowiedniej i szybkiej diagnozie.

Photo credit: Deposit Photos

Jednakże, istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do planu leczenia. Poniżej omówimy najczęstsze problemy związane z soczewkami progresywnymi, kto jest dobrym wyborem dla soczewek progresywnych oraz kilka najczęściej zadawanych pytań.

Czym są soczewki progresywne?

Soczewki progresywne są nowoczesną alternatywą dla soczewek bifokalnych, które oferują dwie recepty w jednym zestawie okularów. Podczas gdy bifokale są lepszym rozwiązaniem niż noszenie wielu par okularów, stanowią one własny zestaw wyzwań. Soczewki progresywne zostały opracowane w celu rozwiązania niektórych z tych powszechnych problemów i zapewnienia lepszej estetyki. Okulary z soczewkami progresywnymi wyglądają jak standardowe, zwykłe okulary, oferując jednocześnie wiele pól widzenia z płynnym – lub progresywnym – przejściem. Soczewki progresywne mogą pomieścić do trzech recept i zastępują zarówno bifokale jak i trifokale.

Wspólne problemy z soczewkami progresywnymi

Mimo, że soczewki progresywne są preferowaną opcją wśród większości dorosłych z prezbiopią, mają kilka potencjalnych wad, na które należy zwrócić uwagę. Większość z tych objawów to tymczasowe efekty uboczne związane z przystosowaniem się Twoich oczu do nowych soczewek.

Częste problemy obejmują:

  • Zawroty głowy
  • Nudności
  • Ból głowy
  • Zamazane widzenie
  • Zniekształcone widzenie peryferyjne

Problemy te zazwyczaj ustępują w sposób naturalny w miarę dostosowywania się Twoich oczu w ciągu 2-3 dni. Jeśli objawy utrzymują się, skontaktuj się ze swoim optometrystą w celu uzyskania pomocy.

Kto jest dobrym wyborem dla soczewek progresywnych?

Większość dorosłych, którzy wymagają leczenia prezbiopii, jest dobrym kandydatem do soczewek progresywnych. Zmiana z tradycyjnych dwu- lub trójogniskowych soczewek jest częstym problemem, ale większość osób czuje się komfortowo w swoich nowych okularach w ciągu 2-3 dni. Inni kandydaci preferują soczewki progresywne, ponieważ po dokonaniu regulacji zapewniają one większą swobodę w korzystaniu z szerokiego wachlarza aktywności. W szczególności, praca przy komputerze lub zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak golf, są często łatwiejsze z soczewkami progresywnymi niż bifokalnymi.

Kto nie jest dobrym wyborem dla soczewek progresywnych?

Najczęstszym powodem braku zmiany na soczewki progresywne jest to, że użytkownik korzystał z soczewek dwuogniskowych i może być mu wygodnie z tą decyzją lub miał problemy z przejściem na soczewki progresywne. Soczewki progresywne są również zazwyczaj droższe niż tradycyjne soczewki dwuogniskowe. Oczywiście, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniego typu soczewek dla Twoich oczu, powinieneś skonsultować się ze swoim optometrystą.

Progresywne soczewki FAQs

Czym różnią się soczewki progresywne od bifokalnych?

Soczewki progresywne oferują te same zalety soczewek dwuogniskowych bez zdefiniowanego przejścia między soczewkami. Wielu użytkowników preferuje soczewki progresywne wyłącznie ze względu na walory estetyczne, choć oferują one również inne korzyści, takie jak mniej „skoków widzenia”, co jest częstym problemem w przypadku soczewek dwuogniskowych.

Kto może nosić soczewki progresywne?

Każdy, kto cierpi na prezbiopię jest kandydatem do noszenia soczewek progresywnych, włączając w to obecnych użytkowników soczewek dwu- i trójogniskowych.

Jak długo trwa adaptacja do soczewek progresywnych?

Czas adaptacji różni się w zależności od osoby, ale większość osób czuje się komfortowo w swoich nowych soczewkach progresywnych już po 2-3 dniach.

Czy muszę nosić moje soczewki progresywne przez cały czas?

Niekoniecznie. Wielu użytkowników nosi okulary progresywne tylko w niepełnym wymiarze godzin, kiedy ich potrzebują, np. w pracy lub podczas czytania. Zaleca się noszenie nowych okularów w pełnym wymiarze godzin, kiedy po raz pierwszy je otrzymasz, aby pomóc oczom się przystosować, ale po okresie przystosowania, noszenie ich w miarę potrzeb jest całkowicie zdrowe.

Czy mogę prowadzić samochód z soczewkami progresywnymi?

Tak, możesz prowadzić samochód z soczewkami progresywnymi. Zaleca się jednak, aby przed jazdą samochodem dać oczom kilka dni na dostosowanie się.

Jak dużo kosztują soczewki progresywne?

Istnieje kilka zmiennych, które wpływają na całkowity koszt soczewek progresywnych. Ogólnie rzecz biorąc, soczewki progresywne kosztują od $150 do $250; nie obejmuje to kosztu oprawek lub innych modyfikacji. Soczewki progresywne są droższe niż tradycyjne bifokale, jednak większość użytkowników uważa, że koszt ten jest wart inwestycji ze względu na poprawę stylu życia, którą zapewniają.

Jak mogę nabyć soczewki progresywne?

Soczewki progresywne wydawane są na receptę i wymagają konsultacji z optometrystą. Prawidłowe dopasowanie soczewek jest również kluczowe dla wspaniałego doświadczenia z soczewkami progresywnymi. Jeśli znajdujesz się w rejonie Atlanty i jesteś zainteresowany oceną, możesz umówić się na wizytę tutaj.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg