5 Mins Read

Hong Kong przez lata walczył z ogromnym problemem odpadów. Najnowsze dane opublikowane przez Departament Ochrony Środowiska (EPD) wskazują, że jest jeszcze gorzej: wskaźnik utylizacji śmieci na osobę w Hongkongu osiągnął najgorszy poziom od czasu, gdy w 1991 r. rozpoczęto prowadzenie rejestrów. Chociaż część tych odpadów została przypisana tajfunowi Mangkhut, który spustoszył miasto w 2018 roku, nie możemy ignorować słabej infrastruktury recyklingu i wyrzucającej kultury konsumenckiej, która napędza nasze przepełnione składowiska. W następstwie tych wiadomości działacze ekologiczni i grupy wspólnie wskazali palcami na brak działań rządowych w celu zwalczania kryzysu odpadów w mieście (i na świecie).

W poniedziałek, EPD opublikował nowe dane dotyczące odpadów składowanych w mieście. Ujawniło, że każdy mieszkaniec Hongkongu wysyła średnio 3,37 funta stałych odpadów komunalnych na wysypiska każdego dnia w 2018 roku. W sumie daje to 5,87 mln ton odpadów stałych, które obejmują gruz domowy, komercyjny i przemysłowy, co stanowi wyraźny wzrost w porównaniu z 5,66 mln ton w roku poprzednim. Jest to najwyższy poziom odpadów od 1991 r., czyli od roku, w którym rozpoczęto rejestry odpadów na składowiskach.

While rządowe dane przypisały część wzrostu do tajfunu Mangkhut, który wygenerował duże ilości odpadów ze względu na spadające gruzy, uszkodzoną infrastrukturę i utratę dzikich zwierząt, nawet uwzględnienie wpływu tajfunu spowodowałoby wzrost średniej ilości odpadów z 3,1 funta do 3,3 funta na osobę każdego dnia. Wskazuje to, że znaczna część wzrostu ilości odpadów jest wynikiem wieloletnich zaniedbań i braku działania ze strony rządu w odniesieniu do problemu odpadów w Hongkongu. Postępy w pracach nad proponowanym w listopadzie projektem ustawy wprowadzającej system opłat za śmieci zostały zahamowane, gdy w czasie trwających w Hongkongu miesięcy niepokojów społecznych odwołano posiedzenia komisji. Pomimo tego, że od tego czasu wznowiono posiedzenia Rady Legislacyjnej, nie zaplanowano rozpoczęcia dyskusji na temat wdrożenia ustawy o odpadach.

„Rząd musi przejąć inicjatywę poprzez przyspieszenie uchwalenia proponowanego systemu opłat za odpady”, powiedział dyrektor wykonawczy lokalnej organizacji pozarządowej The Green Earth Edwin Lau. Dodał, że biorąc pod uwagę gwałtowny i niepokojący wzrost odpadów, rząd nie ma czasu do stracenia i musi podjąć działania „zamiast uchylać się od odpowiedzialności.”

Source: BBC

Oprócz wstrzymania planów bardzo potrzebnego ustawodawstwa dotyczącego kontroli odpadów, rząd przez wiele lat nie zdołał wdrożyć żadnej skutecznej i dostępnej infrastruktury recyklingowej, aby zwalczyć notorycznie niskie wskaźniki recyklingu w mieście. Według najnowszych danych, ogólny wskaźnik recyklingu w mieście wynosi zaledwie 30%, co oznacza spadek z 32% w roku poprzednim. Podczas gdy władze twierdzą, że ten spadek jest spowodowany słabym rynkiem eksportowym dla surowców wtórnych, grupy ekologiczne twierdzą, że istniejąca infrastruktura miasta nie jest w stanie obsłużyć rosnących wskaźników konsumpcji na szczycie kontynentalnych Chin zakazu importu odpadów od 2018 roku.

„Kiedy Chiny przestały akceptować import odpadów, nasze odpady wzrosły, a wskaźniki recyklingu spadły. Z drugiej strony, rząd musi szybko wdrożyć swoją scentralizowaną politykę recyklingu tworzyw sztucznych”, powiedział dyrektor ds. Wspierania ochrony środowiska w The Green Earth Hahn Chu.

Rząd wprowadził scentralizowany program zbiórki tworzyw sztucznych w październiku, który początkowo rozwinął się w Dystrykcie Wschodnim, ale działacze powtarzają, że to po prostu nie wystarczy. Inny program, który rząd rozwinął na początku tego roku, skupiał się na walce z katastrofą zanieczyszczenia plastiku w mieście poprzez zmniejszenie jednorazowego użytku dzięki programom motywacyjnym w głównych sieciach fast foodów. Ale biorąc pod uwagę, że badacze Greenpeace w kwietniu odkryli 11-krotny wzrost zanieczyszczenia mikroplastikiem w morzach, ogólny poziom odpadów wciąż rośnie, a recykling spada, te skromne inicjatywy są dalekie od celu.

Na domiar złego, najnowsze środki rządowe działały w przeciwnym kierunku, aby jeszcze bardziej utrudnić niskie wysiłki miasta w zakresie recyklingu. Tylko wspominając, że ruch był oparty na „ostatnich okolicznościach społecznych,” Hong Kongu największy wykonawca odpadów Baguio – który jest tylko jedną z dwóch firm w mieście działających usług recyklingu szklanych butelek – został nakazany przez EPD do zawieszenia zbiórki szkła i wycofać swoje kosze z ulic.

Source: SCMP / Edward Wong

Nie tylko będzie to działać na pogorszenie fatalnego 10% wskaźnika odzysku szkła w Hongkongu, ale zwiększa szanse na to, że zużyte szklane butelki zostaną po prostu wyrzucone na chodniki i pozostawione, aby roztrzaskać się na zbyt małe odłamki, aby mogły być ponownie wytworzone i poddane recyklingowi. Rozkład kawałków szkła może trwać nawet 1 milion lat, a przy obecnym tempie globalnego zapotrzebowania na szkło, już teraz pobieramy z ziemi więcej piasku – 50 miliardów ton – niż jesteśmy w stanie go uzupełnić. Poprzez usunięcie opcji dla mieszkańców Hongkongu do recyklingu kawałków szkła, ruch aktywnie przyczynia się do ciągłego zakłócenia ekosystemów morskich i mikroorganizmów, pozostawiając społeczności przybrzeżnych w Azji Południowo-Wschodniej w stanie jeszcze bardziej podatne niż już są na ryzyko powodzi.

W środku próbnych czasów dla naszego miasta, nie pozwólmy na umniejszanie znaczenia kwestii środowiskowych, które muszą być traktowane priorytetowo ze względów ekologicznych, społecznych i zdrowotnych. To po prostu nie jest najlepsze, co możemy zrobić – rząd nie może po prostu oczekiwać, że rozwiąże nasz oszałamiający problem odpadów, polegając na lokalnych grupach społeczeństwa obywatelskiego uruchamiających inicjatywy i systemy zachęt w celu zmiany nawyków konsumenckich. Nadal jesteśmy pozbawieni odpowiednich miejskich instalacji do recyklingu plastiku, przedsiębiorstwa nie podejmują żadnych działań w celu ograniczenia zbędnych opakowań i odpadów żywnościowych w całym łańcuchu dostaw, przepisy dotyczące odpadów utknęły w martwym punkcie, a recykling szkła w ogóle nie istnieje. Indywidualnie powinniśmy również zastanowić się nad naszą głęboko rozrzutną kulturą konsumpcyjną.

Główne zdjęcie dzięki uprzejmości Philippe Lopez / AFP / Getty Images.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg