Jak powstają fale? Raport surfingowy, raport swell i prognozy surfingowe są wynikami badań naukowych i modeli przewidywania pogody.

Aby wiedzieć, jaki rodzaj surfingu otrzymamy w najbliższych dniach, ważne jest, aby dowiedzieć się, jak powstają fale.

Fale są głównie produktem wiatru. Jest to pierwszy krok w tworzeniu się fal nadających się do surfowania. Interakcja wiatru na powierzchni oceanu daleko od wybrzeża może tworzyć jedne z najlepszych fal na ziemi.

Lokalne wiatry przybrzeżne mogą również wytwarzać fale, ale zazwyczaj niszczą jakość łamiących się fal.

Wiatry przybrzeżne są zazwyczaj znane z tworzenia fal choppy i bumpy, ponieważ popychają w kierunku fali, czyniąc je niestabilnymi.

W pewnym sensie, wiatry morskie działają jako rodzaj przeciwwagi.

Zwilża przychodzi z wielu kilometrów, a wiatr lądowy działa jak efekt „pauzy-hold” na czoło fali, naciskając na nią i pozwalając na dłuższe, niełamliwe fale.

Systemy niskiego ciśnienia | Dobre fale dla surfingu

W teorii, systemy niskiego ciśnienia są odpowiedzialne za tworzenie dobrych i silnych fal. W głębokich układach niskiego ciśnienia, prędkość wiatru jest większa i więcej fal jest generowanych przez siłę podmuchów.

Tarcie tworzone przez te wiatry pomaga tworzyć fale energetyczne, które podróżują tysiące mil, aż do uderzenia w ostateczne przeszkody; zazwyczaj są to obszary przybrzeżne.

Jeśli wiatry tworzone w układach niskiego ciśnienia wieją nad powierzchnią oceanu przez długi czas, fale będą większe, ponieważ energia z wiatru jest kumulowana w wytwarzanych falach.

Także, jeśli wiatry niskiego ciśnienia wpływają na rozległy obszar oceanu, fale wytwarzane przez swell będą miały jeszcze więcej energii i mocy, w wyniku czego powstaną naprawdę duże fale.

Od fal oceanicznych do fal surfingowych | Dno morskie i przeszkody swell

Przeanalizowaliśmy już „narodziny” swellu i odpowiadających mu fal, ale istnieje znaczna odległość do przebycia przez te fale.

Oryginalne fale oceaniczne mogą mieć do przebycia długą drogę, aż dotrą do plaż kontynentalnych.

Po drodze, dopóki nie będą ujeżdżane przez surferów, fale te wejdą w kontakt z innymi zmiennymi. Wysokość fali, kiedy jest tworzona, nie jest wysokością fal, które są ujeżdżane przez surferów.

Fale pokonują drogę przez ocean i są pod wpływem różnic w dnie oceanicznym.

Gdy duże ilości wody przechodzą nad wyższym dnem morskim, ogólna energia fali ulega zmianie.

W jednym z powszechnych przypadków, poruszające się fale wchodzące w kontakt z przybrzeżnymi szelfami kontynentalnymi napotykają na trwały opór tarcia, a kiedy fale te docierają do obszarów przybrzeżnych w płytszych warunkach wodnych, swell już stracił intensywność, energię i moc.

Ale kiedy fale podróżują bez przeszkód, przez głębokie regiony wodne, mają tendencję do docierania do brzegu z ogromną siłą.

Kiedy fale docierają do płytkich wód, mają tendencję do zwalniania. Długość fali skraca się, a grzbiet fali rośnie, co oznacza, że wysokość fali wzrasta.

Batymetria bada podwodną głębokość dna oceanu i jej zmiany w czasie.

Mapa batymetryczna zmierzyła największe i najmniejsze głębokości dna morskiego na całej planecie.

Topografia dna morskiego jest ważna, aby mieć wiedzę na ten temat. Pomaga ona kapitanom i marynarzom na całym świecie uniknąć katastrof i wypadków z udziałem statków i krążowników liniowych.

Ławice piaskowe | Zwiększanie grzbietu fali

Ławice piaskowe zawsze się zmieniają przy załamaniach plaż. To dlatego jakość fal na plaży jest tak zmienna i często zawodna.

Grzbiety piasku wzdłuż dna oceanu, które wznoszą się blisko powierzchni wody, pozwalają na tworzenie się wyraźnych i zlokalizowanych szczytów fal, z których surferzy mogą wyruszyć na przejażdżkę.

Nowy brzeg piasku oznacza zazwyczaj nowy szczyt fali, ponieważ fala uderza w piaszczystą przeszkodę i pompuje grzbiet fali, umożliwiając surfowanie po falach.

Inne przeszkody, które mogą wpływać na zachowanie fali to mola, zatopione łodzie lub naturalne i sztuczne rafy.

Utworzone przez wiatr, i pod wpływem zmian w topografii dna morskiego, opadów, pływów, spiętrzenia przybrzeżnego, prądów i wiatrów lokalnych, fale są złożonym wynikiem zadziwiającego szeregu zmiennych meteorologicznych i geologicznych.

Dowiedz się czym jest wiatr i jak powstaje.

Odkryj znaczenie okresu falowania w surfingu, oraz różnicę pomiędzy falami naziemnymi a wiatrowymi.

Prognozowanie surfingu | Fakty o wietrze i falach

1. Fale o długim okresie mają tendencję do bycia większymi i silniejszymi. Fale o krótkim okresie są mniejsze i mniej energiczne;

2. Okres fal to czas pomiędzy kolejnymi wzniesieniami;

3. Częstotliwość fal to liczba fal przechodzących przez dany punkt w określonym czasie;

4. Duże fale poruszają się szybko. Małe fale poruszają się powoli;

5. Systemy niskiego ciśnienia tworzą potężne fale;

6. Systemy niskiego ciśnienia są związane z deszczową pogodą i pochmurnym niebem. Układy wysokiego ciśnienia są związane z ciepłą pogodą i czystym niebem;

7. Wybrzeża głębokowodne dają większe fale;

8. Tsunami nie można surfować;

9.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg