Osoba ukrywająca twarz, z jednym okiem widocznym.

W ubiegłym roku, doznałem urazu, który pozostawił mnie niewidomym w jednym oku. To była długa droga tylko po to, aby dostać się do punktu, w którym nie zmagam się z tym w każdej minucie dnia. Zadawano mi wiele pytań o to, jak zmieniło to moje życie. Prawda jest taka, że zmieniło się wszystko. Poniżej znajduje się próbka pytań, które mi zadano; odpowiedzi są oparte wyłącznie na moim osobistym doświadczeniu.

„To stało się tak dawno temu, czy jeszcze się z tym nie pogodziłaś?”

Ślepota nie jest czymś, do czego łatwo się przyzwyczaić lub w krótkim czasie. Przez całe moje życie widziałem świat na dwoje oczu. Nagle, wzrok w moim prawym oku został mi odebrany w strasznym wypadku. Brak percepcji głębi był jednym z najtrudniejszych aspektów, z którymi musiałem sobie poradzić. Dostosowanie się było długim procesem, który trwa nadal półtora roku później. Bądź cierpliwy dla kogoś, kogo znasz, kto od niedawna jest niewidomy, podczas gdy on porusza się po tej nowej normalnej rzeczywistości. Oni nie widzą rzeczy w ten sam sposób już, i to wymaga czasu dla mózgu, aby dostosować się do tego.

Related: 7 Truths About Blind Parenting, Courtesy of 'Bird Box’

„Jeśli coś widzisz, nie jesteś naprawdę ślepy, prawda?”

Moja ślepota nie jest taka sama jak ślepota każdego innego. Jak wielu innych, przed moim urazem, myślałem, że jeśli jesteś ślepy, to widzisz kompletną ciemność. To nie jest prawda; istnieje tak wiele zmiennych, jeśli chodzi o ślepotę spowodowaną urazem. Żadne dwa oczy nie będą miały takiego samego doświadczenia wzrokowego. Niektórzy nie mają widzenia centralnego, inni mają bardzo ograniczone widzenie centralne, a niektórzy nie mają żadnego widzenia peryferyjnego. W moim przypadku, istnieje coś, co przypomina czarną chmurę pokrywającą większość mojego centralnego widzenia. Chociaż widzę światło w zewnętrznych częściach mojego pola widzenia, wszystkie obiekty, które widzę są zamazane. Nie mam też widzenia peryferyjnego; nie widzę cię nawet wtedy, gdy jesteś tuż obok mnie.

„Złożyłeś wniosek o rentę inwalidzką, prawda?”

Bycie niewidomym na jedno oko zazwyczaj nie sprawia, że kwalifikujesz się do renty inwalidzkiej, chociaż uważam, że powinno. W większości przypadków możesz nadal pracować, prowadzić samochód i wykonywać większość czynności, które wykonywałeś przed utratą wzroku. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że jest to niezwykle stresujące zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Umysł płata wielkie figle, kiedy próbuje się postrzegać rzeczy bez percepcji głębi. Teraz widzę poruszające się obiekty w 3D; na przykład, kiedy przejeżdżam przez plamę spadających liści, nie ma już w nich delikatnej natury. Teraz postrzegam je jako ciężkie obiekty, które mogą przebić się przez moją przednią szybę. Nawet coś tak znajomego jak pisanie jest trudne, pióro nigdy nie trafia we właściwe miejsce na papierze. Proste rzeczy, które widziałeś i łatwe zadania, które wykonywałeś przez całe życie, są teraz tak różne, że może to być bardzo frustrujące.

Story continues

Related: 10 Ways Alexa Can Help Visually Impaired People

„Zamknęłam jedno oko na chwilę, żeby zobaczyć, jak to jest.”

Bycie niewidomym na jedno oko to nie to samo, co zamknięcie jednego oka na chwilę – głównie dlatego, że jeśli potrzebujesz, możesz otworzyć oko. Nie żyjesz z ciągłymi floaterami i migającymi światłami, nie masz strachu, że pewnego dnia całkowicie oślepniesz, nie denerwujesz się w tłumie i nie musisz się martwić o dalsze pogarszanie się stanu twojego oka. Emocjonalny stres nie jest tam dla ciebie.

„Nie mogę uwierzyć , że to zdarzyło się tobie; to był tylko jeden z tych dziwnych wypadków.”

Moja ślepota nie jest z powodu dziwnego wypadku. Wielu tak to nazywa, ale ja niestety odkryłem, że jest to bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać. Zostałem uderzony przez dysk liniowy podróżujący około 100 mph; mój wzrok zniknął w momencie uderzenia. Wiele, wiele osób doznało uszkodzenia wzroku lub ślepoty tylko z powodu uczestniczenia w grze w baseball, obrażenia, które były całkowicie możliwe do uniknięcia przez MLB.

Related: Learning What It Means to Be a Blind Mother

Navigating through a life-changing injury is anything but easy. Bądź cierpliwy dla osoby, która doznała urazu, bądź współczujący, bądź dostępny, aby jej wysłuchać i bądź bezpieczny!

#MyConditionIsnt

Read more stories like this on The Mighty:

How I’m Breaking Through Limitations as a Blind Athlete

Finding Self-Confidence as a Blind Ph.D. Student

Going Beyond Shallow Inspiration When It Comes to Disability

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg