Brake szczęki są w sercu systemu hamulca bębnowego i są „starej szkoły” podejście do spowalniania samochodów osobowych i ciężarowych w dół. Hamulce bębnowe były w użyciu od czasu powstania samochodów i nadal można je znaleźć na tylnych osiach niektórych ciężarówek i małych samochodów ze względu na ich prostą konstrukcję i niesamowitą trwałość.

Co to są szczęki hamulcowe? Szczęki hamulcowe to elementy cierne bębnowego układu hamulcowego. Są one wykonane ze stali, która ma zakrzywiony kształt i jest pokryta materiałem ciernym z jednej strony, i w przeciwieństwie do klocków hamulcowych, szczęki hamulcowe mogą być „ponownie wyprodukowane” lub poddane recyklingowi do przyszłego użytku.

Klocki hamulcowe można znaleźć w tarczowych układach hamulcowych, które są najczęściej stosowaną konstrukcją hamulców używanych obecnie w pojazdach. Każdy samochód, ciężarówka i SUV używa ich na przednich osiach, a niektóre pojazdy używają ich nawet na tylnych osiach, też. Dzieje się tak dlatego, że hamulce tarczowe zapewniają lepszą skuteczność hamowania niż hamulce bębnowe, ponieważ pozostają chłodniejsze w warunkach ekstremalnego użytkowania.

Klocki hamulcowe są elementami ciernymi tarczowego układu hamulcowego. Są one wykonane z płaskiego kawałka stali z grubym materiałem ciernym nałożonym na jedną stronę i w przeciwieństwie do szczęk hamulcowych, klocki hamulcowe są dostępne w szerokiej gamie materiałów ciernych, które są dostosowane do różnych stylów jazdy.

Różnice pomiędzy szczękami i klockami hamulcowymi

  • Położenie

Główną różnicą pomiędzy dwoma różnymi typami klocków i szczęk hamulcowych jest ich położenie w pojeździe. Szczęki hamulcowe są zaprojektowane tak, aby pasowały do wnętrza hamulców bębnowych, natomiast szczęki hamulcowe są umieszczone na górze hamulców tarczowych i służą do dociskania tych tarcz, kiedy uruchamiasz hamulce.

  • Tarcie

Najlepszym powodem używania szczęki hamulcowej jest to, że jest ona wykonana z materiału, który zapewnia tarcie do bębna. Klocek hamulcowy również ma pewne tarcie, ale nie prawie tak duże jak w szczęce. Oznacza to, że kiedy potrzebujesz mocnego hamowania, szczęka ma najlepszą trakcję i siłę, podczas gdy klocek prawdopodobnie będzie wolniej się zatrzymywał. Klocek hamulcowy wykorzystuje ciśnienie, aby zmusić tarczę do wciśnięcia jej do samochodu, więc tarcie klocka będzie mniejsze niż szczęki. Jednakże, ponieważ klocek jest również umieszczony pod ogromnym obciążeniem, można się spodziewać zużycia na nich, tak samo jak na samym samochodzie.

  • Wydajność

Szczęka hamulcowa jest zaprojektowana do obsługi dużego tarcia, a materiał jest odporny na zużycie. Można również łatwo zauważyć, kiedy szczęka staje się zużyta, jak można uzyskać słabsze zatrzymanie, z więcej kontaktu potrzebne na pedał. To czyni go bardziej niezawodnym niż klocki, które nie mają tak wyraźnego ostrzeżenia. Podczas gdy wymiana klocka jest prostsza i może być przeprowadzona samodzielnie, szczęka ogólnie wymaga wymiany rzadziej.

  • Przednia lub tylna

Pomimo wielu zalet szczęk hamulcowych, kiedy używasz hamulców bębnowych, będziesz musiał mieć tylny lub napęd na cztery koła. Tego rodzaju hamulce nie mogą być używane z przodu samochodu, więc jeśli masz samochody z napędem na przednie koła, gdzie hamulce muszą być stosowane z przodu samochodu, to będziesz musiał mieć klocki hamulcowe, a nie szczęki. Ponadto, nie można używać obu razem, więc jeśli masz pojazd z hamulcami bębnowymi, to nie możesz używać na nich klocków hamulcowych, a także nie możesz używać hamulców tarczowych z szczękami hamulcowymi. W związku z tym, część decyzji między tymi dwoma rodzajami hamulców jest wiedza o tym, co twój samochód jest w stanie, i jaki rodzaj napędu ma.

Jeśli potrzebujesz porady, wskazówki lub oceny na twoich szczękach hamulcowych lub klocków hamulcowych, kliknij tutaj, aby skontaktować się z nami dzisiaj!

.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg