By
Środa, July 29, 2009

By Olga Naidenko, EWG Senior Scientist

W 2009 roku wątpliwe wyróżnienie „alergenu roku” zostało przyznane grupie substancji chemicznych, o których większość z nas nigdy nie słyszała: mieszanym tiourom dialkilowym. Mieszane kto?

Te substancje chemiczne są powszechnymi dodatkami znajdującymi się w codziennych produktach z syntetycznego kauczuku neoprenowego – wszystko od podkładek pod mysz komputerową do butów, szelek sportowych i kombinezonów mokrych.

Based on 10 years of research conducted by the North American Contact Dermatitis Group, dialkyl thioureas prove to be the most common culprit of neoprene allergy.

Zgodnie z komunikatem prasowym z dorocznego spotkania grupy w 2009 roku:

Zanotowano wiele przypadków alergicznego kontaktowego zapalenia skóry spowodowanego alergenami zawartymi w neoprenie, w tym przypadki spowodowane przez gumowe ortezy, protezy, szyny i podpórki pod stopy; buty sportowe; gumowe maski; okulary pływackie; mokre kombinezony; kombinezon wyszczuplający; komputerową podpórkę pod nadgarstki; maskę do bezdechu sennego; rękawice neoprenowe; oraz materiały na bazie gumy w samochodach…

Doświadczenia wykazały, że duże ilości tiomoczników są wypłukiwane ze związków gumy, a poziom wypłukiwanych związków tiomocznika okazał się wystarczający do wywołania alergicznego kontaktowego zapalenia skóry.

Gdy produkty neoprenowe zawierające alergeny dotykają skóry, osoba wrażliwa zazwyczaj doświadcza reakcji, która może obejmować od zaczerwienienia do pęcherzy. Często unikanie wyrobów z neoprenu jest jedynym rozwiązaniem, ponieważ pokrycie ochronne naruszającego materiał jest niepraktyczne lub niewystarczające. Na przykład, jeżeli głównym źródłem narażenia alergicznego jest obuwie neoprenowe, skarpetki nie pomogą, ponieważ pot powoduje wypłukiwanie alergenu z buta na skórę.

Jeszcze jeden powód, dla którego potrzebujemy reformy polityki chemicznej Jest to jeszcze jeden powód dla reformy naszej polityki chemicznej, aby producenci musieli udowodnić, że ich produkty są bezpieczne przed wprowadzeniem ich na rynek, zamiast testować je na klientach (czyli na nas).

Najnowsze badania naukowe dotyczące alergii na neopren są aktualnym przypomnieniem, że znaczna liczba produktów na rynku zawiera składniki, których bezpieczeństwo nie zostało odpowiednio przetestowane i wykazane. Jako kupujący, mamy prawo wymagać i oczekiwać, że toksyczne składniki nie powinny być stosowane w produktach codziennego użytku.

Alergia kontaktowa jest oczywiście jednym z wielu rodzajów toksyczności, które mogą być związane z toksycznymi chemikaliami. Jednak identyfikacja źródeł alergii jest bardzo ważnym początkiem. Chwała Amerykańskiemu Stowarzyszeniu Kontaktowego Zapalenia Skóry za zwrócenie uwagi na alergeny, które są bardzo powszechne, ale słabo rozpoznane – mimo, że mogą powodować znaczące kontaktowe zapalenie skóry.

Kilka innych nagrodzonych alergenów, których należy unikać Kilku innych szczęśliwych zdobywców tytułu „Alergen Roku”:

  • 2008 – Nikiel
  • 2007 – Substancja zapachowa
  • 2006 – Komercyjny składnik farby do włosów p-fenylenodiamina
  • 2005 – Kortykosteroidy stosowane miejscowo
  • 2004 – Betaina kokamidopropylowa, środek do kondycjonowania włosów i skóry

Niestety, wiele z tych alergenów i substancji drażniących jest powszechnie spotykanych w kosmetykach i produktach higieny osobistej. Na przykład Skin Deep, baza danych EWG dotycząca bezpieczeństwa kosmetyków, wymienia:

  • 18 818 produktów zawierających substancje zapachowe
  • 1 525 produktów zawierających p-fenylenodiaminę
  • 3 417 produktów zawierających betainę kokamidopropylową

Co możesz zrobić? Po raz kolejny, najlepszą radą, jaką mamy dla kupujących jest czujne czytanie etykiet i szukanie produktów, które nie zawierają tych składników! Sprawdź nasze wskazówki dotyczące rozszyfrowywania etykiet kosmetyków.

Kluczowe kwestie:

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg