Komentarz

Babcie potrzebują częstego karmienia; mleko ludzkie jest niskotłuszczowe i podobne w zawartości do innych ssaków, które karmią swoje młode w krótkich odstępach czasu. Dlatego matki z dziećmi karmią je piersią w trakcie wykonywania codziennych czynności. Brzmi prosto. Jednak regularnie pojawiają się głosy oburzenia na temat matki, której kazano się zakryć lub oddalić z miejsca publicznego, gdy karmi piersią. W tym tygodniu, matce w ekskluzywnym londyńskim hotelu kazano zakryć się dużą serwetą podczas karmienia jej 12-tygodniowego dziecka, jak pokazano na rysunku 1 . W sierpniu 2014 r. w USA kobieta została poproszona o przejście do łazienki, ponieważ karmiła piersią swoje sześciotygodniowe dziecko podczas zakupów . W jednym znanym incydencie australijski gospodarz telewizyjny skomentował, że jego zdaniem było to „wystarczająco sprawiedliwe”, że obsługa poprosiła matkę, aby była bardziej dyskretna podczas karmienia piersią na publicznym basenie .

Louise Burns w hotelu Claridge’s, Londyn, Wielka Brytania (1 grudnia 2014 r., za pośrednictwem Twittera).

Matki powinny czuć się swobodnie, aby karmić piersią, kiedy tylko tego potrzebują. Jednak rosnący rynek „osłonek pielęgnacyjnych”, aby ukryć pierś podczas karmienia, jest dowodem zmieniającego się postrzegania. Kiedy byłam matką karmiącą w latach 80-tych w Australii, nie mówiło się o „dyskretnym karmieniu piersią” i byłam zszokowana, kiedy wzięłam udział w mojej pierwszej konferencji w USA w 1991 r. i zobaczyłam, jak inna uczestniczka konferencji zakrywa twarz swojego dziecka podczas karmienia piersią przy stole obiadowym. Od tego czasu opracowano i wprowadzono na rynek wiele produktów, aby umożliwić kobietom poczucie, że karmienie piersią może być akceptowane w sferze publicznej. Strategia marketingowa dla jednej firmy jest reklamować, że ich produkt „Eradicates żadnych problemów zakłopotania dla matki i członków społeczeństwa” .

Osłona piersi podczas karmienia ma wpływ na zdrowie matki i niemowlęcia i dobre samopoczucie. W mojej praktyce klinicznej, widziałem kobietę, która rozwinęła zapalenie sutka po karmienie niezręcznie, ponieważ była ona ukrywając pierś w miejscu publicznym. Czuję się zasmucona, gdy to widzę: gdzie jest kontakt wzrokowy i wzajemna komunikacja między matką a dzieckiem?

W Australii i wielu innych krajach prawo do karmienia piersią w miejscach publicznych zostało ustanowione przez prawo. Twórcy prawa uznali, że prawo do pokarmu jest podstawowym prawem człowieka. Jednak ogół społeczeństwa może nie być tego świadomy, a pruderia na widok dziecka przy piersi może prowadzić do tego, że kelnerzy, strażnicy, pracownicy sklepów i inni reagują niewłaściwie, gdy akt karmienia piersią ma miejsce w „ich przestrzeni” .

Rodziny mogą czuć się bardziej komfortowo w przestrzeniach publicznych, takich jak parki i ogrody, niż w miejscach takich jak centra handlowe. Podczas gdy food courty w centrach handlowych mogą być wygodne dla rodzin, gdy są poza domem, są to często ruchliwe, głośne miejsca i nowe matki mogą uznać brak cichego kąta za onieśmielający. Matki donoszą, że czuły się bardziej komfortowo karmiąc piersią w parku niż w centrum handlowym. W szczególności, kobiety czuły się wspierane karmienia piersią w sytuacji grupowej w parku; czują się mniej komfortowo karmienia piersią sam w parku .

Komfort z idei karmienia piersią w miejscu publicznym został wymieniony jako powód dla niektórych kobiet decydujących się nie rozpocząć karmienia piersią lub planowania krótszy czas trwania karmienia piersią . Inne kobiety decydują się na karmienie butelką ich odciągniętego mleka, gdy są poza domem. Chociaż władze zdrowotne na całym świecie promują karmienie piersią, w praktyce wizerunek butelki dla niemowląt jest wszechobecny i nadal często postrzegany jako normalny sposób karmienia dziecka. Rosnąca praktyka odciągania mleka dla zdrowych niemowląt terminowych może pomóc kobietom przedłużyć ich czas karmienia mlekiem matki, ale nie pomaga znormalizować karmienie piersią.

W wielu kulturach dzisiaj jest konflikt między koncepcją mleka matki jest czysty (jak łzy), a zanieczyszczone lub „brudne” (jak wydzieliny narządów płciowych lub wymiocin) . Kobiety mogą czuć się zawstydzone z powodu wyciekających piersi, jeśli mleko jest uważane za płyn ustrojowy, taki jak mocz lub krew menstruacyjna, który musi być ukryty przed wzrokiem i kontrolowany. Wiele kultur uważa kobiecą pierś przede wszystkim jako organ seksualny, a więc prywatną część ciała, która musi być niewidoczna na arenie publicznej (ale nie mają podobnego sprzeciwu wobec piersi i dekolty są wyświetlane do innych celów) .

Lęk przed karmieniem piersią przed innymi ludźmi szczególnie wpływa na czas trwania karmienia piersią u kobiet o niskiej pewności siebie lub którzy czują społeczeństwo nie aprobuje karmienia piersią w miejscach publicznych . Badania wykazały ten strach przed karmieniem piersią w miejscach publicznych w młodych kobiet, kobiet o niskich dochodach i kobiet imigrantów w krajach zachodnich .

Przesłanie zdrowia publicznego, że karmienie piersią jest ważne dla zdrowia matki i dziecka nie jest wystarczające. Groleau i współpracownicy wskazują na „pilną potrzebę ponownego wprowadzenia odżywczej roli piersi do różnych przestrzeni społecznych i publicznych, w tym mediów. Przywrócenie normalności karmienia piersią w widocznych miejscach publicznych poprzez obrazy i zdjęcia kobiet w każdym wieku, typów ciała i stylów byłoby pozytywnym krokiem w kierunku uczynienia karmienia piersią niemowlęcia karmienia habitus – a więc moralnie akceptowalne – w krajach zachodnich, w przeciwieństwie do seksualnie prowokującej praktyki” s. 258.

W celu zwiększenia inicjacji karmienia piersią i czas trwania i zmniejszyć nierówności zdrowotne karmienie piersią musi być bardziej widoczne. Czy możemy znaleźć środek pomiędzy zamkniętym pokojem do karmienia piersią lub pokojem „laktacyjnym” a tętniącym życiem otwartym food courtem? Musimy pracować ze społecznościami, aby określić najbardziej odpowiednie środki, aby to zrobić. Czy billboardy lub plakaty na autobusach działają? Ministerstwo Zdrowia Nowej Zelandii wydało „plakat Lucy” z aktorem Lucy Lawless i jej dzieckiem jako część Światowego Tygodnia Karmienia Piersią w sierpniu 2002 roku. Plakat – zatytułowany „Karmienie piersią – moja najlepsza rola w życiu” – uczynił karmienie piersią widocznym i podkreślił, że karmienie piersią jest pracą, którą wykonują kobiety, ale był kontrowersyjny w tym czasie. Kartonowe wycinanki kobiet karmiących piersią były używane w Wielkiej Brytanii i USA . Wiele społeczności przeprowadziło wydarzenia związane z karmieniem piersią w parku, masowe karmienie piersią lub protesty przeciwko karmieniu piersią. W Montrealu w Kanadzie grupa przygotowała film na YouTube, w którym deklaruje, że „karmienie piersią jest normalne”. Badania są potrzebne do oceny tych i innych strategii w celu znormalizowania aktu karmienia piersią w miejscach publicznych.

Dążmy razem do tego, aby karmienie piersią w miejscach publicznych nie było czymś niezwykłym. Jak mówi plakat Australian Breastfeeding Association „Możesz to zrobić w pociągu, możesz to zrobić w samolocie . . .” (Rysunek 2, z przeprosinami dla Dr Seuss).

Australian Breastfeeding Association plakat: „You can do it …” (wykorzystano za zgodą).

.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg