Hormony mogą być przyczyną wielu problemów behawioralnych u ptaków. Jako hodowca, bardzo łatwo jest mi zidentyfikować zachowania godowe jako takie. Jednak większość właścicieli zwierząt domowych nie hoduje i dlatego nie zna typowych zachowań godowych i ich wspólnych wyzwalaczy. Zamiast tego antropomorfizują takie zachowania i pozwalają, aby sprawy zaszły za daleko. Bardzo ważne jest, abyś dowiedział się wszystkiego, co możesz o konkretnym gatunku, który posiadasz – w tym o tym, jak się rozmnażają. Nawet jeśli nigdy nie planujesz rozmnażania, te zachowania są zakorzenione w DNA Twojego zwierzęcia. Musisz zrozumieć, co się dzieje, aby zapobiec niepożądanym zachowaniom hormonalnym.

A pet cockatiel laying infertile eggs. Zdjęcie autorstwa Adriana Warda.

Co się dzieje, gdy zachowania godowe są wyzwalane u ptaków domowych?

  • Agresja, nawet w stosunku do ulubionych ludzi
  • Terytorialność
  • Nadmierny krzyk
  • Skubanie
  • Frustracja i wyładowywanie się
  • Znoszenie jaj (co może prowadzić do wiązania jaj)

Zachowania takie jak powyższe często prowadzą do odłowienia zwierząt domowych. Powrót, kiedy po raz pierwszy dostał się do ptaków, można przerzucić do każdej sekcji ogłoszeń zwierząt i zobaczyć ogłoszenie za ogłoszeniem dla ptaków około 2-4 lat. W zależności od gatunku, jest to czas dojrzewania. Po latach otrzymywania mieszanych wiadomości, ptaki te były w końcu gotowe do kopulacji. Problem polegał na tym, że chciały kojarzyć się z ulubioną osobą i zaczęły się wyrywać, gdy ich właściciele nie reagowali w sposób przewidywalny.

Skubanie, choć zwykle nie jest niebezpieczne, może łatwo stać się nawykiem, który bardzo trudno przełamać.

Nadmierne znoszenie jaj może być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli kura nie jest na odpowiedniej diecie hodowlanej (większość zwierząt domowych nie jest, ani nie powinna być). Kiedy jajko zostaje uwięzione w ciele, istnieje ryzyko, że pęknie, powodując zagrażającą życiu infekcję. Zapobieganie zachowaniom hormonalnym u zwierząt domowych jest szczególnie ważne w przypadku kur. Jeśli twój ptak już nadmiernie znosi jaja, proszę zapoznać się z moim artykułem na temat znoszenia jaj u zwierząt domowych.

Wyzwalacze rozrodu

Następujące są niektóre wspólne sposoby, że rozród może być nieumyślnie stymulowany. Proszę pamiętać, że ta lista nie jest wyczerpująca. Każdy gatunek jest inny i ważne jest, aby zrozumieć, jak twoje ptaki będą normalnie gniazdować.

Zdjęcie autorstwa Dan Armbrust.

Ciemne, zamknięte przestrzenie

Większość papug jest hodowcami dziupli – gniazdują w pniach drzew. Pary będą szukać dobrej dziupli, wyczyścić ją i ewentualnie powiększyć. W nowoczesnym domu każda ciemna, zamknięta przestrzeń będzie postrzegana jako potencjalne miejsce na gniazdo. To może być pod kanapą (patrz niżej) lub komodą, wewnątrz Happy Hut lub namiotu, pudełko transportowe oferowane do żucia, lub pod kocem. Ważne jest, aby nigdy nie oferować żadnych przedmiotów, szczególnie wewnątrz klatki, które mogłyby być postrzegane jako miejsce budowy gniazda. Kłopotliwe obszary (jak pod kanapą) powinny być zablokowane lub wykonane off-limits.

Powyżej: (Lewa) Szczelina w kanapie jest kuszącym miejscem na gniazdo i potencjalnie niebezpiecznym, ponieważ ta kanapa jest odchylana. (Po prawej) Pudełka transportowe mogą oferować zabawę w gryzienie, ale są również postrzegane jako miejsca na gniazda. Loki ciągle próbował wejść do tego.

Materiał do budowy gniazda

Czyszczenie jamy gniazda jest normalną częścią przygotowania gniazda. Niektórzy hodowcy stwierdzili nawet, że wprowadzenie dużych kawałków drewna do skrzynki lęgowej pomoże stymulować ich pary. U zwierząt domowych, stredding może być wstępem do gniazdowania. Szczególnie ptaki zakochane używają materiału do budowy gniazda. Liście są chowane w piórach zadu i transportowane z powrotem do miejsca gniazdowania. Quakers budować ogromne wspólne gniazda z sticks.

Birds nigdy nie powinny mieć dostępu do podłoża w ich klatce, ale mimo to może spróbować rozdrobnić wszystko, co dostają ich dzioby na. Rozdrabnianie jest w porządku, a zniszczalne zabawki są dobre, ale w sezonie lęgowym możesz chcieć zaoferować alternatywne rozwiązania, jeśli Twój ptak ma skłonność do nestetyzmu.

Ptaki miłosne z czarną maską. Jeden z niewielu psittacines, który używa materiału gniazdowego. Photo by Dean Croshere.

Światło

Dłuższe dni symulują wiosnę. Wielu właścicieli trzyma swoje ptaki po zmroku, przez co długie dni stają się jeszcze dłuższe. Ptaki potrzebują co najmniej 10 godzin snu, a ja przedłużyłbym to do 12-14, jeśli są coraz bardziej hormonalne. Przykryj klatkę swojego ptaka lub daj mu oddzielną klatkę do spania w spokojnym miejscu, aby zapewnić mu wystarczającą ilość ciemności.

Karmienie miękkim, ciepłym pokarmem z ręki

Związane pary przełykają do siebie nawzajem. Podawanie smakołyków ręką podczas szkolenia jest w porządku, ale staraj się unikać ręcznego podawania ciepłych, mięsistych pokarmów. Karm je w naczyniu. Jeśli Twój ptak wymiotuje, nie zachęcaj go do tego.

Zbyt dużo białka

Kurczęta wymagają dużo białka do wzrostu, a dostarczanie ptakom zbyt dużej ilości białka sygnalizuje, że jest to świetny czas na założenie rodziny. Jeśli masz kurę, która już znosi jaja, chcesz kontynuować podawanie białka i wapnia (zwłaszcza wapnia), aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wyczerpania się jej własnych rezerw. Jeśli twój zwierzak nie znosi jaj, kontynuuj podawanie dobrej diety, ale nie wyrabiaj sobie nawyku podawania dużej ilości białka. Wapń w postaci granulek, kości, lub bloków mineralnych powinien być oferowany przez cały rok, szczególnie dla kur.

Dostarczanie bodźców seksualnych

Kojarzenie zazwyczaj wiąże się z tym, że samiec wykonuje pewnego rodzaju popisy – kiwa głową, wytrzeszcza oczy, macha ogonem lub skrzydłami. Kiedy samica jest gotowa do kopulacji ona opuszcza skrzydła i podnosi jej zad. Samiec zazwyczaj dosiada ją (niektóre gatunki kopulują obok siebie) i ocierają się kloakami. Kloaka to otwór znajdujący się pod podstawą ogona. Jest on używany do przechodzenia kał, kwas moczowy (ptak odpowiednik pee), jaja, i do przenoszenia / odbierania spermy.

Cockatiels kojarzenia. Zwróć uwagę na postawę obu ptaków. Samiec jest na górze, a samica na dole. Photo by dorisalb.

Wiele sposobów, w jakie dotykasz swojego ptaka może być interpretowane seksualnie. Wzajemne preening (głowa drapanie) może być wykonane przez kolegów stada, ale jest bardziej powszechne w parach związanych. Głaskanie twojej kury po grzbiecie może być stymulujące, ponieważ czuje ona, że próbujesz ją dosiadać w celach godowych. Zdecydowanie należy unikać dotykania kloaki. Niektóre ptaki są podekscytowane, gdy są głaskane pod skrzydłami.

Zawsze zwracaj uwagę na język ciała ptaków podczas ich głaskania. Jeśli wykazują postawy jak te na zdjęciu powyżej, przestań je pieścić, ponieważ są one coraz seksualnie stymulowane. Samce będą zazwyczaj pinpoint ich oczy, dip ich głowy, i podnieść skrzydła na ramieniu trochę. Kury będą podnosić ich zad, upuścić skrzydła i gruchać lub drżeć. Daj im okres, aby uspokoić się przed petting ponownie.

Jest całkowicie możliwe, że twój ptak będzie próbował masturbacji na ciebie. Może to obejmować zamontowanie ręki i pocieranie kloaki (u samców) lub oparcie się o ciebie i pocieranie kloaki (u samic). Masturbacja nie powinna być ani zachęcana ani zniechęcana w sposób bezpośredni. Jeśli Twój ptak próbuje kopulować z Tobą, po prostu przenieś go w inne miejsce lub umieść z powrotem w klatce na jakiś czas.

Niekiedy obiektem uczuć jest zabawka. Nigdy nie oferuj swojemu pupilowi lusterka lub sztucznego ptaka. Ptaki mogą się bardzo przywiązać do tych przedmiotów i bronić ich agresywnie. Jeśli jednak ptak masturbuje się na wielu różnych przedmiotach/zabawkach, byłbym mniej zaniepokojony.

Kura Goffin masturbująca się na zabawce. Kliknij tutaj, aby zobaczyć film. To bardzo dobry przykład tego, jak zachowują się kury.

Mój Goffin faktycznie próbuje się samostymulować, gdy to piszę. Obserwuj:

To może ci się wydawać niewinne – większość właścicieli zwierząt pewnie by tak pomyślała – ale zwróć uwagę na jej język ciała. Jej oczy są na wpół zamknięte, dziób na wpół otwarty, a ona ma błogi wyraz. Gdzie są jej plecy? Przyciśnięte do spodu mojego biurka. Używa biurka, by symulować samca, który ją dosiada. Pod tym kątem jest to bardziej oczywiste:

To nie jest pełna masturbacja, ale na pewno jest podniecona. Gdyby zaczęła wydawać odgłosy mlaskania lub gruchania, usunąłbym ją z mojej nogi i umieścił w innym miejscu.

Wszystko, co robię, jest stymulujące!

Nie jest aż tak źle. Kiedyś czytałem artykuł, który w zasadzie mówił, że dotykanie twojego ptaka w jakikolwiek sposób będzie go stymulować, i chociaż jest to półprawda, jeśli jesteś ostrożny w zatrzymywaniu pieszczot, kiedy twój ptak jest pobudzony, i ograniczaniu innych czynników, to powinieneś być w porządku. Mam mojego Goffina od ponad dekady i nigdy nie zniosła ani jednego jajka. Podobnie jak żadna inna kura domowa, którą miałem odkąd zostałem hodowcą. Częścią bycia hodowcą jest wiedzieć, jak zamknąć swoje ptaki skutecznie, zwłaszcza gdy obsługujesz gatunki zaprojektowane do hodowli w dowolnym czasie odpowiednie jedzenie jest dostępne.

Moim celem w pisaniu tego nie jest przestraszyć cię, ale aby uświadomić sobie, jak wiele różnych rzeczy może być stymulowanie swojego ptaka. Ponownie, kluczem jest kształcenie się na ich naturalny cykl życia i język ciała. Wiele z tego sprowadza się do Twojej zdolności do prawidłowej interpretacji języka ciała i zapewnienia zdrowych czynników rozpraszających (zabawki! ćwiczenia! trening!), gdy stają się one zbyt pobudzone.

Terapia hormonalna

Niektóre ptaki stają się bardzo hormonalne każdej wiosny i bez względu na to, co robią ich właściciele, nie mogą wydawać się, aby uzyskać rzeczy pod kontrolą. Jeśli tak jest i żaden z powyższych nie pracował, polecam wizytę u kompetentnego lekarza weterynarii ptaków o terapii hormonalnej. Istnieją pewne zastrzyki mogą zrobić te dni, które pomogą ograniczyć przypływ sezonowych hormonów.

.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg