Jucătorii de hochei vor fi jucători de hochei. Și singurul lucru pe care jucătorii de hochei îl fac este să încerce să îndoaie regulile pentru a da echipei lor orice avantaj pentru a câștiga. În îndoirea acestor reguli, ei încalcă adesea regulile și sunt chemați pentru o penalizare de care trebuie să părăsească jocul pentru o anumită perioadă de timp. Acest timp specificat este calculat în mod cumulativ pentru jucători pe parcursul unui meci și al unui sezon sub abrevierea PIM.

Ce înseamnă PIM în statisticile de hochei? PIM este acronimul de la Penalty Infraction Minutes (minute de infracțiune de penalizare), dar este mai frecvent denumit Penalty Minutes (minute de penalizare). PIM este totalul cumulat al timpului pe care un jucător l-a petrecut în boxa de pedepse din cauza unor infracțiuni pe gheață și este calculat pe meci și pe sezon.

Embed from Getty Images

Să ne uităm mai atent la penalizări și la perioada de timp în care un jucător este evaluat pentru ele.

Infracțiuni penalizate față de cele nepenalizate

În hochei, dacă încalci regulile, arbitrul va fluiera. Cu toate acestea, atunci când încalci regulile, uneori un jucător este penalizat, iar alteori nu.

De exemplu, infracțiunile care nu sunt penalizate includ icing, offside și pasele de mână.

Infracțiunile mai grave, cum ar fi împiedicarea, high-sticking, slashing și bătaia, sunt penalizate. Penalizat înseamnă că va trebui să mergeți să stați în boxa de pedeapsă pentru o perioadă de timp prestabilită, iar echipa dvs. nu are voie să vă înlocuiască cu un jucător. Consecința este că echipa ta va trebui să joace în inferioritate numerică (să aibă un jucător mai puțin pe gheață) pentru perioada în care te afli în boxa de pedeapsă.

Există diferite tipuri de penalizări pe care le poate primi un jucător. Fiecare dintre aceste penalizări are o perioadă de timp diferită stabilită pentru ele, care se va adăuga la totalul cumulat al PIM-urilor pentru jucător și echipă.

Cinci tipuri de penalizări

Penalizări minore (2 minute) – Aceasta este pentru cel mai puțin grav tip de penalizare și implică penalizări cum ar fi agățarea, tăierea, îmbarcarea, intervenția portarului, întârzierea jocului, prea mulți oameni pe gheață. Acesta este de departe cel mai frecvent tip de penalizare.

Dacă se înscrie un gol în timp ce jucătorul execută o penalizare minoră de 2 minute, jucătorul penalizat are dreptul să părăsească boxa de pedeapsă și să se întoarcă pe gheață.

Un jucător poate primi, de asemenea, o penalizare minoră dublă (4 minute).

Major (5 minute) – Aceasta este pentru un tip mai sever de penalizare minoră. De exemplu, ar fi pentru o lipire înaltă care face ca un alt jucător să sângereze sau o bătaie sau un tip periculos de bodycheck.

Penalizare de meci (5 minute) – O penalizare de meci se acordă atunci când un jucător încearcă în mod deliberat să rănească sau rănește un alt jucător. Pe lângă penalizarea de 5 minute, jucătorul va fi eliminat pentru restul meciului. Un alt jucător din echipa sa va executa penalizarea în locul său.

Conduită greșită (10 minute) – Aceasta este cea mai lungă penalizare acordată, dar, spre deosebire de celelalte penalizări, echipa nu va fi în inferioritate numerică pentru aceasta. Echipei i se va permite să înlocuiască un alt jucător în locul său în timp ce pedeapsa este executată. De exemplu, o abatere de 10 minute ar putea fi acordată pentru comportament nesportiv.

Lovitură de pedeapsă – O lovitură de pedeapsă nu are impusă o infracțiune de timp, în schimb, un jucător permite unui jucător să aibă o scăpare fără impedimente asupra portarului. Această penalizare este cel mai adesea dictată atunci când un jucător este împiedicat pe o evadare.

Câte PIM-uri primește un jucător într-un meci sau sezon?

Jucătorii din NHL de astăzi iau mult mai puține penalități decât cei de acum câteva decenii. Stilul de joc s-a schimbat și ceea ce este considerat acceptabil s-a schimbat. Unul dintre principalii factori este faptul că bătăile din NHL au scăzut foarte mult. În anii 1980, în majoritatea meciurilor existau lupte. Acum aproape că nu mai există lupte în NHL. Acest lucru a dus la scăderea numărului de minute de penalizare.

Majoritatea jucătorilor dintr-un meci vor primi zero PIM-uri, cu aproximativ o jumătate de duzină de fiecare parte primind între 2-4 minute. Dacă primesc peste 4, de obicei din cauza unei bătăi, asta ar fi pe partea înaltă.

Pentru a vă da o idee despre câte PIM-uri ar obține un jucător într-un sezon, am pus împreună cele mai mari minute de penalizare din sezonul 2018-19 cu cele mai mari sezoane de PIM din istoria NHL.