Cel mai popular pilot al sportului, Chase Elliott a obținut prima sa victorie în NASCAR All-Star Race, miercuri seară, la Bristol Motor Speedway – ținându-l pe campionul în exercițiu al NASCAR Cup Series, Kyle Busch, în ultimele tururi.
Elliott a condus 60 din cele 140 de tururi în drumul său spre salariul de 1,1 milioane de dolari. El și tatăl său, Bill Elliott, se alătură combinației tată-fiu Dale Earnhardt și Dale Earnhardt Jr. care au câștigat expoziția All-Star din mijlocul sezonului în acest sport. Interesant este faptul că Bill Elliott a câștigat cursa atunci când a avut loc în Atlanta, iar victoria lui Chase pe circuitul scurt de jumătate de milă din Bristol, Tenn. sunt singurele două ocazii în care evenimentul a avut loc pe o altă pistă decât Charlotte Motor Speedway.
Numărul 9 Hendrick Motorsports Chevrolet al lui Elliott a luat un avans convingător pe alocuri în a doua jumătate a evenimentului de 140 de tururi de miercuri seară, dar în cele din urmă a trebuit să țină piept unui Busch care se încarcă din greu și care încă mai caută să ridice primul său trofeu de cursă din sezonul 2020. Diferența de victorie dintre ei a fost de doar 0,418 secunde.
Liderul clasamentului piloților din acest sezon, Kevin Harvick, a terminat al treilea, urmat de Brad Keselowski de la Team Penske și de câștigătorul Daytona 500 din 2020, Denny Hamlin. Ryan Blaney, care a condus un record de 72 de tururi în cursă, a terminat al șaselea. Coechipierul său de la Penske, Joey Logano, Alex Bowman, Aric Almirola și Martin Truex Jr. au completat top 10.
Victoria lui Elliott a fost extrem de populară chiar și pentru numărul limitat de fani care au avut voie să asiste personal la cursă, iar aceștia au sărbătorit, copleșindu-l pe tânărul de 24 de ani cu urale.
„Oh, Doamne, nu există un sentiment ca acesta, nimic nu se compară cu asta”, a declarat un Elliott zâmbitor după ce a coborât din Chevrolet-ul său. „Bristol este o atmosferă electrizantă, spre deosebire de orice alt loc în care mergem. O să sărbătorim asta cu siguranță.”
„Nimic nu se compară cu Bristol. Nu există nimic ca luminile de aici. Nimic nu se compară cu cursele de aici. Nu am câștigat niciodată aici – ce cursă să o fac. Doar foarte mândru de echipa noastră în seara asta și de revenire. Am avut câteva săptămâni foarte grele și am simțit că am cam ieșit din bază și am simțit că mă chinuiam.
„Am încercat să apăs butonul de resetare în această săptămână și am ieșit și am făcut o performanță excelentă – o mașină excelentă. Pur și simplu nu pot să le mulțumesc îndeajuns tuturor partenerilor noștri, tuturor celor care fac ca acest lucru să se întâmple. Toate acele șepci și tricouri cu nr. 9 din tribune – îmi place să le văd.”
NASCAR a încercat câteva idei inovatoare și aparent bine primite la cursa fără puncte, inclusiv echiparea mașinilor cu lumini care au oferit o strălucire dedesubt și, de asemenea, un nou format pentru reporniri care a permis șoferilor să aleagă orice culoar pe care îl preferă – exterior sau interior.
În cele din urmă, însă, cursa s-a rezumat în continuare doar la cai putere de modă veche și la vechea strategie între cei 20 de piloți care au câștigat poziții în cursă.
„Încercăm din greu și alergăm OK, dar se pare că am fost împotmoliți pe locul 10 pentru o mare parte din cursa din această seară și ultimele două ajustări ne-au ajutat cu adevărat”, a spus Busch. „Adam (Stevens) a făcut o treabă grozavă ajutând mașina și făcând-o mai bună.
„Am avut un restart bun și am urcat de pe locul 12 până pe locul cinci, așa că a fost un bonus uriaș pentru noi să obținem acea poziție pe pistă. În general, trebuie doar să continui să lupt. Cred că sunt cam patru, cinci, șase locuri doi în acest an, ce să faci? Trebuie doar să continui să mergi mai departe.”
Locul al nouălea al lui Almirola a fost cel mai bun dintre piloții care s-au calificat pentru NASCAR All-Star Race prin câștigarea unei etape în NASCAR All-Star Open pe circuit mai devreme miercuri. William Byron a avansat, de asemenea, cu o victorie de etapă în Open, iar Matt DiBenedetto a luat acasă steagul în carouri în NASCAR All-Star Open – prima sa victorie în acest eveniment care nu plătește puncte. Clint Bowyer a obținut o poziție pe grila de start prin câștigarea votului fanilor.
Seria NASCAR Cup Series își reia sezonul regulat duminică, pe Texas Motor Speedway, cu cursa O’Reilly Auto Parts 500. Acoperirea începe pentru eveniment la ora 14:00 ET pe NBCSN, PRN și SiriusXM NASCAR Radio.