Aceste tipuri de home run-uri sunt caracterizate de situația specifică de joc în care se produc și, teoretic, pot apărea fie la un home run în afara parcului, fie în interiorul parcului.

Walk-off home runEdit

Articolul principal: Walk-off home run

Un walk-off home run este un home run lovit de echipa gazdă în partea de jos a reprizei a noua, în orice repriză suplimentară sau în orice altă repriză finală programată, care dă echipei gazdă avantajul și astfel încheie meciul. Termenul este atribuit aruncătorului de rezervă Dennis Eckersley din Hall of Fame, numit astfel deoarece, după ce s-a marcat runda, echipa învinsă trebuie să „părăsească” terenul.

Două serii mondiale s-au încheiat prin home run-ul „walk-off”. Primul a fost în seria mondială din 1960, când Bill Mazeroski de la Pittsburgh Pirates a lovit un home run solo în repriza a 9-a, în al 7-lea meci al seriei, în fața aruncătorului lui Ralph Terry de la New York Yankees, oferindu-le Pirates campionatul mondial. A doua oară a fost în Seria Mondială din 1993, când Joe Carter de la Toronto Blue Jays a lovit un home run de 3 puncte în repriza a 9-a în fața aruncătorului Mitch Williams de la Philadelphia Phillies, în meciul 6 al seriei, pentru a-i ajuta pe Toronto Blue Jays să cucerească al doilea Campionat Mondial consecutiv.

Un astfel de home run poate fi numit și home run de „moarte subită” sau de „victorie subită”. Această utilizare a scăzut pe măsură ce „walk-off home run” a câștigat favoruri. Împreună cu lovitura lui Mazeroski din 1960, cel mai faimos „walk-off” sau „sudden-death homer” ar fi probabil „Shot Heard ‘Round the World”, lovit de Bobby Thomson pentru a câștiga fanionul Ligii Naționale din 1951 pentru New York Giants, alături de multe alte home run-uri de final de meci care au încheiat în mod faimos unele dintre cele mai importante și pline de suspans meciuri de baseball.

Un „walk-off home run” peste gard este o excepție de la regula baseball-ului de o singură alergare. În mod normal, dacă echipa gazdă este la egalitate sau în urmă în repriza a noua sau în prelungiri, meciul se termină imediat ce echipa gazdă înscrie suficiente puncte pentru a obține un avantaj. În cazul în care echipa gazdă are două eliminări în repriză, iar meciul este la egalitate, meciul se va încheia oficial fie în momentul în care batătorul reușește să ajungă la prima bază, fie în momentul în care alergătorul atinge placa de start – oricare dintre acestea se întâmplă ultima. Cu toate acestea, această regulă este înlocuită de „regula terenului”, care prevede automat duble (atunci când o minge în joc atinge mai întâi solul și apoi părăsește terenul de joc) și home run-uri (atunci când o minge în joc părăsește terenul de joc fără să atingă vreodată solul). În acest din urmă caz, tuturor alergătorilor de la bază, inclusiv bateristului, li se permite să traverseze placa.

Home run de leadoffEdit

Un home run de leadoff este un home run lovit de către primul jucător al unei echipe, lovitorul de leadoff din prima repriză a jocului. În MLB, Rickey Henderson deține recordul carierei cu 81 de home run-uri din lead-off. Craig Biggio deține recordul carierei în Liga Națională cu 53, al treilea la general după Henderson, iar Alfonso Soriano cu 54. În 2018, Ian Kinsler deținea recordul carierei în rândul jucătorilor activi, cu 48 de home run-uri din prima linie, care îl situează, de asemenea, pe locul al patrulea în toate timpurile.

În 1996, Brady Anderson a stabilit un record al Ligii Majore lovind un home run din prima linie în patru meciuri consecutive.

Back-to-backEdit

Această secțiune are mai multe probleme. Vă rugăm să ajutați la îmbunătățirea ei sau să discutați aceste probleme pe pagina de discuții. (Aflați cum și când să eliminați aceste mesaje din șablon)

Această secțiune are nevoie de citate suplimentare pentru verificare. Vă rugăm să ajutați la îmbunătățirea acestui articol prin adăugarea de citate din surse de încredere. Materialele fără surse pot fi contestate și eliminate. (August 2015) (Aflați cum și când să eliminați acest mesaj șablon)

Această secțiune poate conține exemple fără discernământ, excesive sau irelevante. Vă rugăm să îmbunătățiți articolul adăugând un text mai descriptiv și eliminând exemplele mai puțin pertinente. Consultați Ghidul Wikipedia pentru scrierea unor articole mai bune pentru sugestii suplimentare. (august 2015)

Este posibil ca tonul sau stilul acestei secțiuni să nu reflecte tonul enciclopedic folosit pe Wikipedia. Consultați Ghidul Wikipedia pentru scrierea unor articole mai bune pentru sugestii. (august 2015) (Aflați cum și când să eliminați acest mesaj șablon)

(Aflați cum și când să eliminați acest mesaj șablon)

Când doi lilieci consecutivi lovesc fiecare câte un home run, acest lucru este descris ca fiind back-to-back home runs. Este în continuare considerat back-to-back chiar dacă ambii lilieci au lovit home run-urile lor de la aruncători diferiți. Un al treilea bătut care lovește un home run este denumit în mod obișnuit back-to-back-to-back.

Patru home run-uri la rând de către lilieci consecutivi a avut loc doar de zece ori în istoria Major League Baseball. Urmând convenția, acest lucru este numit back-to-back-to-back-to-back-to-back. Cea mai recentă apariție a avut loc pe 16 august 2020, când Chicago White Sox a reușit patru lovituri la rând împotriva celor de la St. Louis Cardinals. Yoan Moncada, Yasmani Grandal, José Abreu și Eloy Jiménez au lovit home run-uri consecutive în timpul reprizei a cincea de la aruncătorul de rezervă Roel Ramírez, care își făcea debutul în liga majoră.

La 9 iunie 2019, Washington Nationals a lovit patru la rând împotriva lui San Diego Padres în Petco Park, când Howie Kendrick, Trea Turner, Adam Eaton și Anthony Rendon au lovit acasă de la aruncătorul Craig Stammen. Stammen a devenit al cincilea aruncător care a cedat două home run-uri consecutive, după Paul Foytack la 31 iulie 1963, Chase Wright la 22 aprilie 2007, Dave Bush la 10 august 2010 și Michael Blazek la 27 iulie 2017.

La 14 august 2008, Chicago White Sox a învins pe Kansas City Royals cu 9-2. În acest meci, Jim Thome, Paul Konerko, Alexei Ramírez și Juan Uribe au lovit două home run-uri consecutive în această ordine. Thome, Konerko și Ramirez au marcat în afara lui Joel Peralta, în timp ce Uribe a făcut-o în fața lui Rob Tejeda. Următorul jucător, veteranul fundaș Toby Hall, a încercat fără țintă să lovească mingea cât mai departe posibil, dar efortul său s-a soldat cu o eliminare.

La 22 aprilie 2007, Boston Red Sox era condusă cu 3-0 de New York Yankees, când Manny Ramirez, J. D. Drew, Mike Lowell și Jason Varitek au dat două home run-uri consecutive pentru a-i aduce în avantaj cu 4-3. În cele din urmă au reușit să câștige meciul cu 7-6 după un home run de trei puncte al lui Mike Lowell în partea de jos a reprizei a 7-a. La 18 septembrie 2006, la 18 septembrie 2006, fiind conduși cu 9-5 în fața celor de la San Diego Padres în repriza a 9-a, Jeff Kent, J. D. Drew, Russell Martin și Marlon Anderson de la Los Angeles Dodgers au dat două home run-uri consecutive pentru a egala meciul. După ce au cedat un punct în partea de sus a reprizei a 10-a, Dodgers au câștigat meciul în partea de jos a reprizei a 10-a, cu un home run de două puncte marcat de Nomar Garciaparra. J. D. Drew a făcut parte din două seturi diferite de home run-uri spate-în-verso-în-verso. În ambele ocazii, homerul său a fost al doilea din cele patru.

La 30 septembrie 1997, în repriza a șasea a primului meci din seria de divizie a Ligii Americane dintre New York Yankees și Cleveland Indians, Tim Raines, Derek Jeter și Paul O’Neill au lovit două home run-uri back-to-back-to-back pentru Yankees. Home run-ul lui Raines a egalat meciul. New York a continuat să câștige cu 8-6. Aceasta a fost prima apariție a trei home run-uri la rând în postsezon. Boston Red Sox a repetat performanța în meciul patru al seriei de campionat al Ligii Americane din 2007, tot împotriva celor de la Indians. Indienii au întors favoarea în primul meci al seriei de divizie a Ligii Americane din 2016.

De două ori în istoria MLB, doi frați au lovit două home run-uri consecutive. Pe 23 aprilie 2013, frații Melvin Upton, Jr. (fost B.J. Upton) și Justin Upton au lovit două home run-uri consecutive. Prima dată a fost la 15 septembrie 1938, când Lloyd Waner și Paul Waner au realizat această performanță.

Simplu, home run-urile back-to-back sunt un eveniment relativ frecvent. Dacă un aruncător renunță la un homer, s-ar putea ca el să aibă concentrarea întreruptă și să își modifice abordarea normală în încercarea de a se „revanșa”, eliminându-l pe următorul jucător cu câteva mingi rapide. Câteodată, următorul jucător se va aștepta la acest lucru și va profita de el. Un remarcabil „back-to-back home run” de acest tip în World Series a implicat „Babe Ruth’s called shot” în 1932, care a fost însoțit de diverse teatralizări ruteniene, însă aruncătorului, Charlie Root, i s-a permis să rămână în joc. El a mai făcut doar o singură aruncare, pe care Lou Gehrig a scos-o din parc pentru o lovitură back-to-back, după care Root a fost eliminat din joc.

În meciul 3 din NLCS 1976, George Foster și Johnny Bench au reușit două homernere back-to-back în ultima parte a reprizei a noua, în fața lui Ron Reed, pentru a egala meciul. Runda câștigătoare a seriei a fost marcată mai târziu în repriză.

O altă pereche notabilă de home run-uri consecutive a avut loc pe 14 septembrie 1990, când Ken Griffey, Sr. și Ken Griffey, Jr. au lovit home run-uri consecutive, în fața lui Kirk McCaskill, fiind singurul duo tată-fiu care a făcut acest lucru în istoria Ligii Majore.

La 2 mai 2002, Bret Boone și Mike Cameron, de la Seattle Mariners, au lovit două home run-uri consecutive de la starterul Jon Rauch în prima repriză a unui meci împotriva celor de la Chicago White Sox. Cei de la Mariners au bătut în această repriză, iar Boone și Cameron au ieșit la bătaie împotriva jucătorului de rezervă Jim Parque cu două eliminări, lovind din nou home run-uri consecutive și devenind astfel singura pereche de coechipieri care a lovit de două ori home run-uri consecutive în aceeași repriză.

La 19 iunie 2012, José Bautista și Colby Rasmus au lovit două home run-uri consecutive și două home run-uri consecutive cu Edwin Encarnación pentru o schimbare de lider în fiecare caz.

La 23 iulie 2017, Whit Merrifield, Jorge Bonifacio și Eric Hosmer de la Kansas City Royals au lovit două home run-uri consecutive în repriza a patra împotriva celor de la Chicago White Sox. Cei de la Royals au câștigat meciul cu 5-4.

La 20 iunie 2018, George Springer, Alex Bregman și José Altuve de la Houston Astros au lovit home run-uri back-to-back-to-back în repriza a șasea împotriva celor de la Tampa Bay Rays. Astros a continuat să câștige meciul cu 5-1.

La 3 aprilie 2018, St. Louis Cardinals a început meciul împotriva celor de la Milwaukee Brewers cu două home run-uri consecutive ale lui Dexter Fowler și Tommy Pham. Apoi, în partea de jos a reprizei a noua, cu două eliminări și cu Cardinals conducând cu 4-3, Christian Yelich a marcat pentru a egala meciul; iar Ryan Braun a lovit următoarea aruncare pentru un homer de departajare. Acesta este singurul meci din liga majoră care începe și se termină cu home run-uri consecutive.

La 5 mai 2019, Eugenio Suarez, Jesse Winker și Derek Dietrich de la Cincinnati Reds, au lovit home run-uri consecutive pe trei aruncări consecutive împotriva lui Jeff Samardzija de la San Francisco Giants în partea de jos a primei reprize.

Home run-uri consecutive executate de un bătutEdit

Recordul pentru home run-uri consecutive executate de un bătut în orice circumstanțe este de patru. Dintre cei șaisprezece jucători (până în 2012) care au reușit patru într-un meci, șase le-au reușit consecutiv. Alți douăzeci și opt de batători au lovit patru consecutiv în două meciuri.

Bazele pe minge nu contează ca lovituri, iar Ted Williams deține recordul pentru home run-uri consecutive în cele mai multe meciuri, patru în patru meciuri jucate, în perioada 17-22 septembrie 1957, pentru Red Sox. Williams a marcat un homer la o aruncare de rezervă pe data de 17; a mers pe jos ca jucător de rezervă pe data de 18; nu a fost niciun meci pe data de 19; a mai marcat un alt homer la o aruncare de rezervă pe data de 20; a marcat un homer și apoi a fost înlocuit cu un jucător de rezervă după cel puțin o aruncare pe jos, pe data de 21; și a marcat un homer după cel puțin o aruncare pe jos pe data de 22. În total, el a avut patru plimbări intercalate printre cele patru homerup-uri ale sale.

În World Series, Reggie Jackson a reușit un record de trei lovituri într-un singur meci din Series, ultimul meci (Meciul 6) din 1977. Dar acele trei au fost o parte a unei fapte mult mai impresionante. El a mers pe jos la patru aruncări în a doua repriză a jocului 6. Apoi a lovit cele trei home run-uri la prima aruncare a următoarelor trei lovituri, de la trei aruncători diferiți (repriza a 4-a – Hooten, repriza a 5-a – Sosa, repriza a 8-a – Hough). De asemenea, a lovit una în ultima sa lovitură din meciul precedent, ceea ce înseamnă că a reușit patru home run-uri din patru lovituri consecutive. Cele patru la rând au stabilit recordul de home run-uri consecutive pe parcursul a două meciuri din Series.

În Meciul 3 al World Series din 2011, Albert Pujols a reușit trei home run-uri pentru a egala recordul cu Babe Ruth și Reggie Jackson. St. Louis Cardinals a continuat să câștige World Series în Meciul 7 de pe Busch Stadium. În Meciul 1 din Seria Mondială din 2012, Pablo Sandoval de la San Francisco Giants a reușit trei home run-uri în primele sale trei lovituri la bătaie din Serie.

Nomar Garciaparra deține recordul pentru home run-uri consecutive în cel mai scurt timp din punct de vedere al reprizelor: trei home run-uri în două reprize, pe 23 iulie 2002, pentru Boston Red Sox.

Home run cycleEdit

Scooter Gennett a avut patru home run-uri într-un meci din 2017, aproape completând un home run cycle.

O ramificație a lovirii pentru ciclu, un „home run cycle” este atunci când un jucător reușește un home run solo, un home run cu două alergări, un home run cu trei alergări și un grand slam, toate într-un singur meci. Aceasta este o reușită extrem de rară, deoarece este necesar nu numai ca bătăușul să lovească patru home run-uri în meci, ci și să lovească home run-urile cu un anumit număr de alergători deja la bază. Acest lucru depinde în mare măsură de circumstanțe aflate în afara controlului jucătorului, cum ar fi capacitatea coechipierilor de a ajunge la bază și ordinea în care jucătorul vine la bătaie într-o anumită repriză. O altă variantă a ciclului de home run ar fi „ciclul natural de home run”, în cazul în care un batător ar lovi home run-urile în ordinea specifică enumerată mai sus.

Un ciclu de home run nu a avut loc niciodată în MLB, care a avut doar 18 cazuri în care un jucător a lovit patru home run-uri într-un meci. Deși mai multe cicluri de home run-uri au fost înregistrate în baseballul universitar, singurul ciclu de home run-uri cunoscut într-un meci de baseball profesionist îi aparține lui Tyrone Horne, care a jucat pentru Arkansas Travelers într-un meci din liga minoră de baseball de nivel Double-A împotriva celor de la San Antonio Missions la 27 iulie 1998.

Jucătorii din liga majoră au fost aproape de a reuși un ciclu de home run, un exemplu notabil fiind Scooter Gennett de la Cincinnati Reds pe 6 iunie 2017, când a reușit patru home run-uri împotriva celor de la St. Louis Cardinals. El a lovit un grand slam în repriza a treia, un home run de două runde în repriza a patra, un home run solo în repriza a șasea și un home run de două runde în repriza a opta. A avut oportunitatea unui home run de trei runde în prima repriză, dar a reușit să înscrie un singur run cu un simplu în acea repriză.