O echipă poate avea o revenire în repriza a doua după ce a rămas mult în urmă în prima repriză, sau o revenire în sfertul patru după ce a rămas mult în urmă cu un singur sfert de joc rămas.

Cea mai mare revenire din National Basketball Association a avut loc la 27 noiembrie 1996, când Utah Jazz, condusă la 36 de puncte de Denver Nuggets la sfârșitul sfertului doi (era 70-36 la pauză și 70-34 chiar înainte), a depășit acest deficit pentru a câștiga cu 107-103. În playoff-ul NBA 2019, Los Angeles Clippers a fost condusă la 31 de puncte, înainte de a trece de Golden State Warriors cu 135-131.

Cea mai mare revenire din istoria NCAA Division I a avut loc pe 22 februarie 2018, când Drexel a depășit un deficit de 34 de puncte în fața lui Delaware. Acest lucru a depășit recordul anterior, un meci din februarie 1994 dintre Kentucky Wildcats și Louisiana State University Tigers, în care Wildcats au fost conduși la 31 de puncte, dar au revenit și au câștigat cu 99-95. În Filipine, San Miguel Beermen a devenit prima echipă de baschet din istorie care a câștigat o serie de titlu în cel mai bun din 7 meciuri de la 0-3, după ce a învins Alaska Aces în meciul 7 al finalei Cupei Filipinelor PBA 2015-16.

NCAEdit

Sfârșit de perioadăEdit

Aceste reveniri au avut loc la sfârșitul regulamentului sau la sfârșitul unei perioade de prelungiri într-un timp scurt:

.

Data Revenire de către Lider Deficit Timp rămas Timp rămas Eventual câștigător Scoring final
01/08/2017 Nevada New Mexico 14 1:03 Nevada 105-104 (OT)
2003/2016 Texas A&M Northern Iowa 12 0:34 Texas A&M 92-88 (2OT)
03/01/2018 Virginia Louisville 4 0:00.9 Virginia 67-66

Reveniri lungiEdit

Aceste reveniri au avut loc pe o porțiune mai lungă de joc:

.

Data Revenire prin Lider Deficit Timp rămas Timp rămas Învingător final Scoring final
02/22/2018 Drexel Delaware 34 22:35 Drexel 85-83
02/15/1994 Kentucky LSU 31 15:34 Kentucky 99-95
02/17/2018 Michigan State Northwestern 27 24:13 Michigan State 65-60
03/13/2012 BYU Iona 25 24:03 BYU 78-72
02/12/2019 Duke Louisville 23 9:04 Duke 71-69

În turneul de baschet masculin al Diviziei I NCAA din 2012, ambele meciuri din sesiunea din 13 martie au stabilit recorduri NCAA postseason, pentru cel mai mare deficit depășit în ultimele cinci minute ale unui meci (16) și cel mai mare deficit depășit în orice moment al jocului (25).

NBAEdit

Următoarele reveniri se bazează exclusiv pe un deficit de puncte:

Sezonul regulatEdit

36 puncte – Utah Jazz vs. Denver Nuggets (27 noiembrie 1996)

La 27 noiembrie 1996, Utah Jazz a învins Denver Nuggets cu 107 la 103. Jazz, care a jucat în fața unui public din orașul natal la Delta Center, a fost condusă cu 70 la 36 la pauză. Avantajul a fost mărit cu 2 puncte în al treilea sfert pentru a deveni un deficit de 36 de puncte. Condusă de efortul lui Karl Malone, cu 31 de puncte, și de Jeff Hornacek, care a contribuit cu 29 de puncte, Utah Jazz și-a asigurat victoria pentru a depăși unul dintre cele mai mari deficite din istoria NBA.

35 de puncte – Sacramento Kings vs. Chicago Bulls (21 decembrie 2009)

Sacramento Kings a învins Chicago Bulls cu 102-98 la 21 decembrie 2009, la United Center din Chicago. Condusă timp de trei sferturi, cu cel mai mare deficit de 35 de puncte cu mai puțin de 9 minute rămase din sfertul al treilea, Kings s-a mobilizat în urma reușitei lui Tyreke Evans de 23 de puncte. Sacramento a trecut de Bulls în sfertul patru, în ciuda unei performanțe de 26 de puncte a lui Luol Deng de la Chicago. Această revenire constituie a doua cea mai mare revenire din istoria NBA.

30 puncte – Toronto Raptors vs. Dallas Mavericks (22 decembrie 2019)

The Raptors erau conduși cu 85-55 cu 2:55 înainte de finalul sfertului 3. Raptors au marcat apoi 47 de puncte în sfertul 4 pentru a câștiga cu 110-107, conduși de Kyle Lowry, care a marcat 20 din cele 32 de puncte ale sale în sfertul 4.

30 de puncte – Dallas Mavericks vs. Los Angeles Lakers (6 decembrie 2002)

Los Angeles Lakers erau conduși cu 30 de puncte în sfertul 3 și erau conduși cu 27 la intrarea în sfertul 4. Grație celor 21 de puncte marcate de Kobe Bryant, Lakers a revenit și a câștigat cu 105-103. În mod corespunzător, Bryant a marcat cu 8,4 secunde înainte de final, oferindu-le lui Lakers primul avantaj al meciului și a rezistat pentru victorie.

29 puncte – Milwaukee Bucks vs. Atlanta Hawks (25 noiembrie 1977)

Cea de-a cincea cea mai mare revenire din NBA a avut loc la Omni Coliseum din Atlanta, pe 25 noiembrie 1977. Milwaukee Bucks, condusă la 29 de puncte de Atlanta Hawks, a revenit și s-a impus cu 117-115. Acest meci este cea mai mare revenire din al patrulea sfert din istoria NBA. Junior Bridgerman de la Milwaukee a condus efortul de revenire cu 24 de puncte și l-a ținut în frâu pe cel mai bun marcator al lui Atlanta, John Drew, cu 30 de puncte în această seară.

29 puncte – Dallas Mavericks vs. Minnesota Timberwolves (30 decembrie 2008)

La 30 decembrie 2008, Dallas Mavericks a învins Minnesota Timberwolves cu 107 la 100, depășind un deficit de 29 de puncte în al treilea sfert. Jason Terry a fost liderul marcatorilor de la Mavericks cu 29 de puncte, în timp ce Dirk Nowitzki a adăugat 24 de puncte. Meciul s-a jucat la American Airlines Center din Dallas.

28 de puncte – Portland Trail Blazers vs. Sacramento Kings (10 aprilie 2019)

Portland Trail Blazers a învins Sacramento Kings de la un deficit de 28 de puncte la 10 aprilie 2019, pe teren propriu. Aceștia erau conduși cu 28 de puncte când sfertul al doilea a lăsat 30 de puncte. 136-131 a fost scorul final

28 de puncte – Sacramento Kings vs. Brooklyn Nets (19 martie 2019)

The Brooklyn Nets a învins Sacramento Kings de la un deficit de 28 de puncte, pe 19 martie 2019, la Golden1 Center. D’Angelo Russell a marcat 27 de puncte în ultimul sfert pentru a conduce Nets la victorie. Și a stabilit un nou record al carierei de 44 de puncte în acest meci. 121-123 este scorul oficial.

28 puncte – Los Angeles Clippers vs. Boston Celtics (9 februarie 2019)

Los Angeles Clippers au învins pe Boston Celtics pe 9 februarie 2019 pentru a depăși un deficit de 28 de puncte la TD Garden. Montrezl Harell a fost liderul marcatorilor de la Clippers cu 21 de puncte în efortul de revenire. Kyrie Irving și-a luxat glezna cu 4:09 rămase din sfertul 2 și a ieșit din joc cu 2:28 rămase din sfert.

27 puncte – Miami Heat vs. Cleveland Cavaliers (20 martie 2013)

La Quicken Loans Arena, Miami Heat a depășit un deficit de 27 de puncte în al treilea sfert, cel mai mare din ligă la acea vreme, pentru a învinge pe Cleveland Cavaliers cu 98-95 și a-și extinde seria de victorii la 24 de meciuri.

27 puncte – Toronto Raptors vs. Golden State Warriors (3 decembrie 2013)

La Oracle Arena din Oakland, echipa vizitatoare Toronto Raptors a avut un avantaj de 75-48 în fața lui Golden State Warriors cu puțin peste 9 minute rămase din sfertul al treilea. Conduși de Stephen Curry și Klay Thompson, Warriors au depășit Toronto cu 64-28 în ultimele 21:20 prin intermediul unor aruncări extraordinare de 3 puncte și s-au impus cu 112-103 pe teren propriu.

Post-sezonEdit

31 puncte – Los Angeles Clippers vs Golden State Warriors (15 aprilie 2019)

Los Angeles Clippers era condusă cu 94-63 cu 7:31 rămase din sfertul 3, când Stephen Curry a fost lăsat pe bancă pentru al 4-lea fault al meciului. Clippers au redus din diferență până la 2 la jumătatea sfertului 4. Landry Shamet a reușit o aruncare de 3 puncte câștigătoare cu 15,9 secunde înainte de final pentru a le oferi celor de la Clippers un avantaj de 133-131. Lou Williams i-a condus pe Clippers cu 36 de puncte în efortul de revenire, în timp ce Montrezl Harrell a ajutat cu 25 de puncte, fiind al doilea marcator al meciului și a reușit 2 aruncări libere pentru a închide meciul. Clippers a câștigat meciul cu 135-131 în efortul de revenire. Aceasta este cea mai mare revenire din istoria playoff-ului NBA.

29 puncte – Los Angeles Lakers vs Seattle Supersonics (4 mai 1989)

Conduși cu 41-12 la începutul celui de-al doilea sfert, Lakers au organizat o revenire care a redus avantajul celor de la Supersonics la 54-43 la pauză, la 73-65 la finalul sfertului 3, iar în final au câștigat meciul cu 97-95.

27 puncte – Los Angeles Clippers vs Memphis Grizzlies (29 aprilie 2012)

26 puncte – Cleveland Cavaliers vs Memphis Grizzlies (29 aprilie 2012)

26 puncte – Cleveland Cavaliers vs Memphis Grizzlies (29 aprilie 2012). Indiana Pacers (20 aprilie 2017)

Cu o diferență de până la 26 de puncte, Cleveland Cavaliers a depășit un deficit de 25 de puncte la pauză (cel mai mare depășit vreodată), pentru a prelua un avantaj categoric de 3-0 în primul tur al seriei cu Indiana Pacers și a alimenta și mai mult ceea ce avea să devină o serie istorică de 10 victorii consecutive în playoff. Revenirea de 26 de puncte a egalat cea mai mare revenire din istoria post-sezonieră a NBA (alături de cea din 2012 a celor de la Clippers împotriva celor de la Memphis Grizzlies), LeBron James marcând 41 de puncte și reușind un triple-double într-o altă performanță de o seară de carieră.

25 de puncte – Golden State Warriors vs. San Antonio Spurs (14 mai 2017)

The Golden State Warriors a revenit de la un deficit de 25 de puncte, condusă de cele 40 de puncte ale lui Steph Curry și de cele 34 de puncte ale lui Kevin Durant. Curry a condus echipa cu 7 coșuri de trei puncte marcate și 14 coșuri marcate. Precipitarea revenirii a fost accidentarea primei opțiuni a celor de la Spurs, Kawhi Leonard. Warriors s-au impus cu 113-111.

25 de puncte – Oklahoma City Thunder vs. Utah Jazz (25 aprilie 2018)

Oklahoma City Thunder a anulat o revenire de 25 de puncte în sfertul al treilea al primului tur din NBA împotriva lui Utah Jazz. Cele 45 de puncte ale lui Russell Westbrook și cele 34 de puncte ale lui Paul George au salvat Thunder de la eliminare și au forțat un meci 6.