Cornelius Vanderbilt II’s Fifth Avenue mansion was constructed in 1882 on the 57th Street and was the largest private residence ever built in New York.

It also had a private garden and a stable. Rezydencja miała 130 pokoi i imponującą narożną wieżę.

Piąta Aleja w Nowym Jorku może być jedną z najsłynniejszych ulic handlowych na świecie, choć nie taki był pierwotny plan tego miejsca.

W 1811 roku Aleja była znana pod nazwą Middle Road, ponieważ znajdowała się w środku dużej działki i w tamtym czasie była jedyną drogą, która prowadziła do niezagospodarowanych jeszcze części Manhattanu.

Pomysłem Rady Miasta było uczynienie Middle Road częścią planu zagospodarowania przestrzennego.

Odkąd Nowy Jork stał się nowym centrum światowego handlu, nowi milionerzy zaczęli budować swoje własne rezydencje wzdłuż Piątej Alei.

Widok z lotu ptaka, Piąta Aleja,1893

Tzw. rezydencje Gilded Age były prawdziwymi pałacami, ozdobionymi dziełami sztuki, antykami i meblami, w większości przypadków sprowadzonymi z Europy.

Wśród rezydencji Gilded Age przy Piątej Alei znajdowały się rezydencje braci Vanderbilt: Cornelius Vanderbilt II House i William K. Vanderbilt House.

Na pierwszym piętrze znajdował się mały i wielki salon, dwupiętrowa sala balowa oraz dwupiętrowa jadalnia i galeria. Na tym piętrze znajdowało się również biuro, pokój śniadaniowy, spiżarnia i palarnia.

Na drugim piętrze znajdowały się prywatne komnaty pani i pana Vanderbilta. Oboje mieli osobne sypialnie, łazienki i garderoby. Elementy wnętrza sprowadzono z Europy.

Dom Corneliusa Vanderbilta II

Alice Vanderbilt była dobrze poinformowana, że stare rodziny towarzyskie Nowego Jorku uważały Vanderbiltów za nowobogackich, więc aby zrobić na nich wrażenie, chciała, aby wejście zdobił herb rodziny. Ponieważ Vanderbiltowie takiego nie mieli, stworzyła go.

Jednakże okolica zaczęła się zmieniać i na początku XX wieku rezydencja nie do końca tam pasowała, ponieważ otaczały ją Heckscher Building i Plaza Hotel.

Braisted Realty Corporation kupiła dom w 1926 roku za $7,000,000.

Rodzina nie miała nadziei na zachowanie domu, ponieważ byli całkiem świadomi, że to ziemia, którą chciała korporacja, a nie dom. Niestety, bajeczny Cornelius Vanderbilt House nie jest już częścią Piątej Alei.

Home of Alva and William Kissam Vanderbilt, 660 Fifth Avenue, New York City, June 5, 1886

Inną imponującą rezydencją wzdłuż Piątej Alei był William K. Vanderbilt Mansion, znany pod nazwą Petit Chateau. Została zbudowana w latach 1878-1882 dla Williama Kissama Vanderbilta i znajdowała się pomiędzy 51 i 52 ulicą po zachodniej stronie Piątej Alei.

Jego żona, Alva Vanderbilt chciała pozostawić po sobie wielkie wrażenie na nowojorskim społeczeństwie i zbudowanie zamku w stylu francuskiego renesansu i gotyku było jednym ze sposobów, aby to zrobić.

Organizowała bal na otwarcie zamku w marcu 1883 roku. Tylko nowojorskie osobistości zostały zaproszone na ten luksusowy bal sukienkowy.

Alva Vanderbilt podczas oficjalnego otwarcia zamku w marcu 1883 roku, zorganizowała bal maskowy dla 1000 gości, który podobno kosztował 3 miliony dolarów.

Salon, zaprojektowany i zbudowany przez Jules’a Allarda.

Dom był jedną z pierwszych rezydencji w stylu chateau w Nowym Jorku. Fasada była wykonana z wapienia z Indiany, a kamień do wielkiej sali był rzeźbiony z elementami dekoracyjnymi, przywiezionymi z Caen we Francji.

Dekoracje wnętrz, jak zwykle, były importowane z Europy.

Najbardziej znaczącym meblem był hebanowy sekretarzyk, który zbudował Jean Henri Riesenernow dla Marii Antoniny w Château de Saint-Cloud. Niestety, w 1926 roku rezydencja została sprzedana i zburzona.

Tajemnica najstarszej w Europie sali tronowej w kreteńskim pałacu w Knossos

Gdyby rezydencje z epoki złocienia nadal stały, Piąta Aleja wyglądałaby dziś zupełnie inaczej, na pewno bardziej elegancko i ekstrawagancko.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg