Jeśli zdecydowałeś, że nadszedł czas na wizytę u terapeuty, to już wykonałeś najtrudniejszą część: rozpoznałeś, że przydałoby ci się wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego lub problemów emocjonalnych, znalazłeś odpowiedniego lekarza lub doradcę i zarezerwowałeś wizytę. Ale co właściwie dzieje się po przybyciu do gabinetu i czy jest coś, co możesz zrobić wcześniej, aby wszystko poszło gładko? Ten przewodnik pomoże ci zrozumieć proces rozpoczęcia terapii, jeśli jesteś początkujący.

Możesz czuć się niepewnie idąc na terapię.

Dla wszystkich postępów, które zostały dokonane, piętno przeciwko poszukiwaniu leczenia zdrowia psychicznego jest nadal realne – i to pomimo faktu, że około połowa z nas będzie miała do czynienia z poważnym problemem psychologicznym w pewnym momencie, mówi Marla Deibler, licencjonowany psycholog kliniczny i dyrektor wykonawczy The Center for Emotional Health of Greater Philadelphia.

„Wszyscy mamy swoje własne zasoby i repertuar radzenia sobie, a czasami stresory w naszym życiu przekraczają nasze możliwości radzenia sobie”, mówi. „Nie ma w tym żadnego osądu”. Możesz nadal kwestionować swój wybór, aby przejść, nawet jak wchodzisz do poczekalni, ale to nie powód, aby nie dać mu spróbować, aby zobaczyć, czy to przynosi korzyści.

Odrobienie pewnej pracy domowej może opłacić się w sesji.

Prawdopodobnie istnieje powód, dla którego umówiłeś się na spotkanie (lub że ktoś inny zachęcił cię do tego).” Jeśli to nie jest jasne dla ciebie, dobrze jest usiąść, być może dziennik trochę”, mówi Adam Gonzalez, licencjonowany psycholog kliniczny i dyrektor założyciel Stony Brook University Mind-Body Clinical Research Center w Nowym Jorku. „Zadaj sobie pytanie: Co dzieje się teraz w moim życiu, a jak chciałbym, aby moje życie wyglądało? Jakie są jakieś cele, które mógłbym mieć?”. To może pomóc Ci zawęzić to, co masz nadzieję uzyskać z tego doświadczenia.

Rozważ również, czy jesteś otwarty na przyjmowanie leków, czy nie. Jeśli chodzisz do psychiatry (M.D. lub D.O., który specjalizuje się w zdrowiu psychicznym) lub pielęgniarki, jest to opcja; psychologowie, doradcy i pracownicy socjalni nie mogą przepisywać leków, ale mogą cię skierować, jeśli jest to zalecana część twojego leczenia.

Reklama

Małe badania online na temat typów obaw, które masz i tego, co działa, aby je rozwiązać, mogą być również przydatne. Zajrzyj na strony internetowe organizacji wspierających, takich jak Amerykańskie Stowarzyszenie Lęku i Depresji lub Międzynarodowa Fundacja OCD, zwracając szczególną uwagę na metody leczenia oparte na dowodach naukowych, mówi Deibler. Nie czuj się jednak zestresowany koniecznością zgłębiania wiedzy. Najważniejszą rzeczą jest otwarty umysł i chęć omówienia swoich wyzwań i celów, mówi psychiatra z Atlanty, Dion Metzger.

Będziesz musiał przebrnąć przez trochę papierkowej roboty.

Twój terapeuta lub personel gabinetu prawdopodobnie zajmie się takimi sprawami, jak copayment lub opłata za wizytę z góry. Jeśli korzystasz z ubezpieczenia, możesz chcieć zapytać wcześniej, co obejmują twoje świadczenia. Czasami liczba sesji jest ograniczona – jeśli się o to martwisz, porozmawiaj o tym z terapeutą. Razem, często można poprosić o zwolnienie lub zbadać inne opcje, które uzupełniają terapii, takich jak sesje grupowe lub zarządzania stresem i programów relaksacyjnych, Gonzalez mówi.

Będziesz również musiał podpisać kilka standardowych dokumentów, mówiąc, że jesteś zgoda na leczenie i określając, kto zapisy mogą być udostępniane, i prawdopodobnie wypełnić kwestionariusze o swoich objawów i historii medycznej. Jeśli zażywasz leki – nawet z powodów niepsychiatrycznych – przynieś je ze sobą lub przyjdź ze szczegółami dotyczącymi leków i dawek. To daje terapeucie jasny obraz ogólnego stanu zdrowia (w końcu niektóre warunki fizyczne lub zabiegi mogą mieć psychologiczne skutki uboczne).

Potem czas zacząć mówić.

Jak tylko znajdziesz się w gabinecie, możesz, ale nie musisz, zobaczyć stereotypową kanapę i tablicę ogłoszeń-Metzger ma oba te elementy, choć zauważa, że nie musisz się opierać, chyba że chcesz. Jej celem jest sprawienie, aby pacjenci czuli się jak w domu. (Jeśli tablica sprawia, że są zdenerwowani, postara się zminimalizować jej użycie.) Kiedy już będziesz miły i wygodny, terapeuta poprowadzi Cię przez rozmowę o tym, kim jesteś i dlaczego szukasz terapii.

„Zawsze zaczynam mówiąc: 'To jest po prostu o mnie poznanie Ciebie. Nie będą to intensywne, palące pytania” – mówi Metzger. „Ludzie przychodzą bardzo strzeżeni, zdenerwowani tym, jak to będzie. Kiedy to mówię, dosłownie widzę, jak odetchnęli z ulgą. Są jak, 'OK, mogę mówić; mogę mieć rozmowę.'”

Więcej od Tonic:

Uspokaja również pacjentów, że nie muszą rozmawiać o niczym, czym nie czują się komfortowo. Terapia przynosi najlepsze efekty, kiedy jesteś otwarty i szczery. Ale nawet jeśli rozmawiasz z pracownikiem służby zdrowia psychicznego, to normalne, że chcesz zbudować trochę zaufania, zanim wszystko wylejesz. „Chcemy, abyś czuł się komfortowo i może to być proces”, mówi Metzger. „Mam pacjentów, którzy nie ujawniają mi rzeczy aż do sześciu miesięcy w dół linii.”

Jak rozmawiasz, poznajesz swojego terapeutę, też. Możesz zadawać pytania na temat jego wykształcenia, doświadczenia z typami problemów, z którymi się borykasz, i typowych podejść. Niektórzy skupiają się bardziej na umiejętnościach – strategiach radzenia sobie, które możesz wykorzystać do zarządzania emocjami – podczas gdy inni są bardziej zorientowani na wgląd, pomagając ci szukać i rozumieć pierwotne przyczyny twoich negatywnych uczuć. Niekoniecznie istnieje właściwe lub niewłaściwe podejście, ale podczas tej wizyty możesz zacząć wyczuwać, co może Ci odpowiadać. „Nie każdy terapeuta pasuje do każdego, więc spróbuj poczuć, jak to jest być w pokoju z tym terapeutą”, mówi Gonzalez.

To, co powiesz, jest poufne.

Wszystko, co zdecydujesz się ujawnić, pozostaje wyłącznie między tobą a terapeutą, z kilkoma godnymi uwagi wyjątkami, mówi Gonzalez. Jeśli terapeuta obawia się, że skrzywdzisz siebie lub innych, może interweniować. Są oni prawnie zobowiązani do zgłaszania przemocy domowej oraz nadużyć lub zaniedbań, które dotyczą dzieci, osób starszych lub niepełnosprawnych. A jeśli otrzymają sądowy nakaz ujawnienia twoich akt, będą musieli to zrobić.

Możesz doświadczyć szerokiego wachlarza uczuć, w tym smutku i pocieszenia.

Nawet jeśli nie zagłębisz się zbytnio, może się okazać, że samo otwarcie skrzynki na uczucia i tematy, o których wcześniej nie rozmawiałeś otwarcie, prowadzi do silnych reakcji. „Czasami ludzie są zaskoczeni tym, jak bardzo może to być emocjonalnie sugestywne” – mówi Deibler. Często, kiedy zmagasz się z problemami, wkładasz więcej wysiłku niż zdajesz sobie z tego sprawę, aby trzymać rzeczy razem; nie trzeba wiele, aby je poluzować”. Zazwyczaj mówię im, że jestem psychologiem. Jeśli ludzie nie płaczą w moim biurze, nie wykonuję dobrej roboty.”

Chociaż niektóre z tych rzeczy mogą być niewygodne, pierwszorazowi pacjenci Metzgera przede wszystkim zgłaszają poczucie ulgi. „Czują się tak, jakby to rozładowali i naprawdę nawet zanim jeszcze zaczęliśmy pracować nad naszymi technikami terapeutycznymi, jest coś bardzo korzystnego, aby po prostu móc mówić o tym, przez co przeszedłeś”, mówi.

Odejdziesz z pomysłem na to, co będzie dalej.

Chociaż możesz już czuć się lepiej, nie oczekuj szybkiego rozwiązania wszystkich swoich problemów: „Nie ma zbyt wielu lekarstw na jedną sesję”, mówi Gonzalez. Terapia nie działa też jak antybiotyk, gdzie połykasz tabletkę i widzisz rezultaty. Twój terapeuta dostarczy obserwacji i wskazówek, ale będziesz musiał włożyć wysiłek, aby zmienić swoje myśli i zachowanie, mówi Metzger.

Pod koniec pierwszej wizyty, twój terapeuta prawdopodobnie przejrzy to, co poruszyłeś, zaproponuje pewne przemyślenia i zaproponuje plan, jak będziecie razem pracować. To może, ale nie musi obejmować diagnozę – czasami zajmuje to kilka wizyt – ale powinieneś przynajmniej mieć pomysł na to, nad czym terapeuta sugeruje pracować i niektóre z logistyki, jak to zrobisz. To zwykle obejmuje jakie techniki będziesz próbował, ile sesji możesz potrzebować i co będziesz musiał robić na własną rękę pomiędzy nimi.

I pomysł czy chcesz wrócić.

Niektórzy terapeuci po prostu nie są tacy wspaniali, a nawet dobrzy nie są odpowiedni dla każdego pacjenta. Czasami można powiedzieć, że nie pasujecie do siebie od razu. Jeśli wydaje ci się, że zbyt szybko postawiono ci diagnozę – w ciągu kilku minut – lub jeśli czujesz się osądzany, to czerwona flaga, że prawdopodobnie nic z tego nie wyjdzie, mówi Metzger.

W przeciwnym razie, dobrym pomysłem jest dać relacji co najmniej dwie lub trzy wizyty próbne. Jeśli nie jesteś pewien, możesz rzeczywiście podnieść swój dyskomfort z tego, jak sprawy idą do swojego terapeuty. „Powiedz mi, co nie jest dla ciebie wygodne, a może uda nam się ustalić, dlaczego tak jest – może to być coś, nad czym warto popracować” – mówi Deibler. „Może masz problem z dzieleniem się prywatnymi sprawami, bo czujesz się z tym naprawdę zawstydzony. Niekoniecznie odzwierciedla to tego terapeutę, ale niektóre z rzeczy, które są dla ciebie trudne.”

Po pewnym czasie, jeśli sprawy naprawdę nie posuwają się do przodu, możesz uzyskać więcej ze zmiany terapeuty lub podejścia do leczenia. Dobrzy terapeuci zrozumieją to, jeśli im powiesz lub po prostu nie zaplanujesz kolejnego spotkania, mówi Deibler.

Jeśli pierwsza próba nie wyjdzie, ale nadal uważasz, że mógłbyś skorzystać z pomocy, nie poddawaj się. „Złe doświadczenia mogą niestety zepsuć czyjąś wizję tego, czym jest terapia” – mówi Metzger. Jej rada? Zrób kilka badań na temat terapeutów, uzbrojony w nowo odkrytą wiedzę o tym, co nie działa dla Ciebie, i spróbuj ponownie. „Terapia ma potencjał, aby zmienić życie.”

Zapisz się na Coping, cotygodniowy biuletyn Tonic o lęku, depresji i radzeniu sobie z tym wszystkim.

.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg