601 North Lamar Boulevard, Suite 300
Austin, Texas 78703
U.S.A.
Telefon: (512) 477-4455
Faks: (512) 477-1301
Strona internetowa: http://www.wholefoods.com

Public Company
Incorporated: 1980
Pracownicy: 20 800
Sprzedaż: 2,3 mld USD (2001)
Giełdy papierów wartościowych: NASDAQ
Ticker Symbol: WFMI
NAIC: 445110 Supermarkety i inne sklepy spożywcze (z wyjątkiem Convenience) Stores

Whole Foods Market, Inc jest wiodącą siecią naturalnych supermarketów spożywczych w Stanach Zjednoczonych. Sklepy firmy średnio 28.500 stóp kwadratowych w wielkości i funkcji żywności, które są wolne od sztucznych środków konserwujących, kolorów, smaków i słodzików. Oferują również wiele produktów pochodzących z upraw ekologicznych. W wielu miejscach znajdują się kawiarnie i bary z sokami. Whole Foods opracował również rosnącą linię produktów marki własnej, takich jak organiczne makarony, świeżo palone masła orzechowe, octy winne dojrzewające w dębie i aromatyczne herbaty. Po założeniu firmy w 1980 roku z jednym sklepem, firma rozrosła się dramatycznie do sieci ponad 130 sklepów w 25 stanach, Dystrykcie Kolumbii i Kanadzie. Jest to firma z listy Fortune 1000, klasyfikowana jako 41. największy amerykański supermarket i 730. największa amerykańska firma ogółem.

1980-1988: Fundacja i ekspansja w Teksasie

Firma została założona w Austin w Teksasie, w 1980 roku, kiedy pierwszy Whole Foods Market został otwarty 20 września. Założycielami firmy byli Craig Weller i Mark Skiles, właściciele Clarksville Natural Grocery, i John Mackey, właściciel Safer Way Natural Foods. Mackey, samozwańczy hipis, który porzucił studia na Uniwersytecie Teksańskim kilka punktów przed uzyskaniem dyplomu z filozofii, wyłudził od rodziny i przyjaciół 45 000 dolarów, aby otworzyć Safer Way, mały sklep ze zdrową żywnością, w Austin w 1978 roku. Wiek 25 w tym czasie, Mackey miał, jak to opisał, „miał naturalne żywności konwersji,” i chciał nawrócić innych.

Naturalne sklepy spożywcze po raz pierwszy zaczęły pojawiać się w Stanach Zjednoczonych w późnych latach 60-tych jako wyrostek 1960s kontrkultury. Dobrze w 1970 roku, te sklepy były zazwyczaj małe, raczej obskurne i nieatrakcyjne, a często źle zarządzane. Whole Foods Market, który Mackey, Weller i Skiles otworzyli w 1980 roku po tym, jak zdecydowali się połączyć swoje firmy, był ogromny – 12 500 stóp kwadratowych – dla porównania, był to w istocie supermarket. To nie był pierwszy naturalny supermarket żywności, ale nie było mniej niż pół tuzina innych w tym czasie, a natychmiastowy sukces Whole Foods Market pokazał, że założyciele dostali formułę prawo.

Ten pierwszy sklep zawierał, ale wykraczał poza typowe taryfy naturalnych sklepów spożywczych-organiczne owoce i warzywa, suszone fasole i pełne ziarna. Dostępne były również świeże ryby, naturalna wołowina, lokalnie wypiekany chleb, a także wybór serów, piwa, wina i kawy, które znacznie przewyższały ofertę konwencjonalnych supermarketów. Wybór, schludny i czysty wygląd sklepu oraz pomocny personel przyciągnął nie tylko tych, którzy już „nawrócili się” na naturalną żywność, ale także ludzi, którzy nigdy nie wstąpili do jednego z mniejszych sklepów ze zdrową żywnością. Mackey i jego partnerzy również dowiedzieć się wcześnie, że wielu ludzi było gotowych zapłacić wyższą cenę za produkty spożywcze uważane za bardziej zdrowe, bardziej pożywne, lub po prostu pozbawione sztucznych składników.

Niestety, w Dzień Pamięci w 1981 roku, Austin cierpiał z najgorszej powodzi w 70 lat. Whole Foods Market został złapany w ścieżce powodzi, z 400.000 dolarów w wyniku nieubezpieczonych strat; cały zapas sklepu został wymazany i wiele z wyposażenia zostało uszkodzone. Niemniej jednak, sklep został ponownie otwarty zaledwie 28 dni później dzięki współpracy wierzycieli, inwestorów, klientów i pracowników zarówno.

Do 1985 roku, dwa kolejne Whole Foods Markets zostały otwarte w Austin i inny w Houston. Firma poniosła klęskę, jednak, gdy odważył się poza handlu detalicznego poprzez otwarcie restauracji w 1985 roku, że następnie nie udało, kosztując Whole Foods 880.000 dolarów w procesie. W tych wczesnych latach Mackeyclearly wyłonił się jako lider firmy; Skiles opuścił firmę w 1986 roku, podczas gdy Weller kierował Texas Health Distributors, hurtowym oddziałem firmy założonym w 1980 roku, który służył zarówno sklepom firmy, jak i innym sklepom z naturalną żywnością i restauracjom.

W październiku 1986 roku Whole Foods dokonał pierwszego zakupu istniejącego sklepu, kiedy kupił Bluebonnet Natural Foods Grocery w Dallas i przekształcił go w Whole Foods Market. Od tego momentu firma rozwijała się zarówno poprzez zakup istniejących sklepów z naturalną żywnością lub sieci, jak i poprzez otwieranie nowych sklepów. Program ekspansji był stopniowy, co zapewniało, że Whole Foods nie rozwijał się zbyt szybko. Zazwyczaj, każdy rok widział dodanie jednego nowego sklepu w każdym istniejącym regionie, jak również dodanie nowego regionu.

1988-1991: Firma rozszerza się poza Teksas

W maju 1988 roku Whole Foods po raz pierwszy wyruszył poza Teksas, kiedy nabył Whole Food Company, który prowadził duży supermarket naturalnej żywności w Nowym Orleanie. Sklep ten został otwarty w 1981 roku, po zastąpieniu pierwszego sklepu Whole Food Company, który zadebiutował w październiku 1974 roku. Później w 1988 roku, siódmy Whole Foods Market został otwarty w Richardson, Texas.

Prezes Whole Food Company, Peter Roy, pozostał z Whole Foods po zakupie, a w lipcu 1988 roku przeniósł się do Kalifornii, aby pomóc uruchomić nowy region. W styczniu następnego roku, pierwszy sklep w Kalifornii otwarty w Palo Alto.

Whole Foods następnie uruchomiła markę własną o nazwie Whole Foods w styczniu 1990 roku. Dla większości produktów w tej linii, firma szukała mniejszych producentów znajdujących się w „prawo” regionu – producent salsy w Teksasie, producent makaronu w Marche, Włochy – którzy byli zaangażowani w produkcję wysokiej jakości produktów ekologicznych. Marka własna okazała się całkiem udana, generując zdrowe marże i lojalność wobec marki, co pomogło zachęcić klientów do powrotu do Whole Foods Market pomimo coraz bardziej konkurencyjnego rynku. W ciągu zaledwie kilku lat, marka Whole Foods obejmowała ponad 500 jednostek magazynowych (SKU) w 22 kategoriach.

Od początku Mackey popierał atmosferę zorientowaną na zespół w Whole Foods, wierząc, że kierownictwo i pracownicy powinni współpracować, aby osiągnąć cele firmy. W takim środowisku wierzył, że pracownicy nie potrzebują związków zawodowych, że są „poza związkami”. Mimo to on i jego firma byli w różnych momentach oskarżani o antyzwiązkowość, a zarzut ten pojawił się po raz pierwszy w 1990 roku, kiedy firma otworzyła swój drugi sklep w Kalifornii w Berkeley, w miejscu zamkniętego Berkeley Co-Op. W dniu otwarcia sklepu lokalna organizacja United Food and Commercial Workers ustawiła linię pikiety, aby zaprotestować, że sklep płaci swoim pracownikom od 1 do 5 dolarów mniej za godzinę niż inne supermarkety płacą porównywalnym pracownikom oraz że Whole Foods praktykuje dyskryminację przy zatrudnianiu pracowników ze względu na wiek i rasę – sklep nie zatrudnił ani jednej osoby, która pracowała w Co-Op. Pikiety trwały przez następne 18 miesięcy bezskutecznie. W kolejnych latach podobne protesty związkowe miały miejsce w nowo otwartych Whole Foods Markets w takich twierdzach związkowych jak Los Gatos, St. Paul i Madison w stanie Wisconsin.

W 1991 roku Texas Health Distributors (THD) przeniósł się do nowego obiektu o powierzchni 85 000 stóp kwadratowych. Jednak w miarę rozwoju Whole Foods, firma zdecydowała, że potrzebuje magazynu i centrum dystrybucji w każdym z regionów, aby lepiej obsługiwać swoje coraz bardziej oddalone sklepy. THD został ostatecznie przekształcony w centralnym centrum dystrybucji dla regionu południowo-zachodniego, obsługujących sklepy w Teksasie i Luizjanie.

W listopadzie 1991 roku firma nabyła Wellspring Grocery, Inc i jego dwóch naturalnych supermarketów spożywczych w Durham i Chapel Hill, Karolina Północna. Wellspring został założony w marcu 1981 roku przez Lex i Anne Alexander. Wykup ten zapoczątkował działalność Whole Foods w regionie południowo-wschodnim. W przeciwieństwie do poprzednich zakupów, tym razem Whole Foods postanowił zachować nazwę Wellspring Grocery, aby nie zrazić do siebie dotychczasowych klientów. W październiku 1992 roku, trzeci Wellspring otworzył swoje drzwi w Raleigh, wraz z Wellspring Distributors, który został uruchomiony, aby służyć jako centralne centrum dystrybucji w regionie. Lex Alexander pozostał w Whole Foods, zostając dyrektorem ds. produktów marki własnej.

1991-1997: Challenges of a National Operation

Do końca 1991 roku Whole Foods miał 10 sklepów, ponad 1100 pracowników, sprzedaż 92,5 mln dolarów i zysk netto 1,6 mln dolarów. Szybko stała się największą siecią sklepów z naturalną żywnością w kraju. W styczniu 1992 roku firma weszła na giełdę w ramach pierwszej oferty publicznej, pozyskując w tym procesie 23,4 miliona dolarów. W ofercie wtórnej w 1993 roku zebrano dodatkowe 35,4 miliona dolarów. Wspierany przez tę skrzynkę wojenną, Whole Foods szybko się rozwijał, idąc w parze z szybko rozwijającą się branżą. Od 1990 do 1996 roku sprzedaż produktów naturalnych w Stanach Zjednoczonych wzrosła ponad dwukrotnie, z 4,22 miliardów dolarów do 9,14 miliardów dolarów, podczas gdy sprzedaż produktów organicznych wzrosła z 1,0 miliardów dolarów do 2,8 miliardów dolarów w tym samym okresie.

Perspektywy firmy:

Nasze motto-Whole Foods, Whole People, Whole Planet-podkreśla, że nasza wizja sięga daleko poza bycie detalistą żywności. Nasz sukces w realizacji naszej wizji jest mierzona przez zadowolenie klienta, Team Member doskonałości i szczęścia, zwrot z inwestycji kapitałowych, poprawa stanu środowiska, a lokalne i większe wsparcie społeczności.

Whole Foods „$ 26.2 mln przejęcie Bread & Circus w październiku 1992 przyniósł ze sobą sześć sklepów w Massachusetts i Rhode Island i centralnego ośrodka dystrybucji w Bostonie, który służył Whole Foods „nowego regionu Northeast. Bread & Circus została założona przez dwóch studentów makrobiotyki, Anthony i Susan Harnett, kiedy kupił sklep w Brookline, Massachusetts, w 1975 roku. Nazwa wzięła się od niezwykłej linii produktów w pierwszym sklepie: naturalnej żywności i drewnianych zabawek. Następnie Harriettowie otworzyli sklepy w Cambridge, Wellesley, Hadley i Newton, wszystkie w Massachusetts oraz w Providence, Rhode Island. W 1991 roku przenieśli sklep w Brookline do Brighton, Massachusetts. Po przejęciu przez Whole Foods, Bread & Circus był największym detalistą Northeast w naturalnej żywności i cieszył się doskonałą reputacją dla swoich produktów, mięsa i owoców morza działów. Podobnie jak w przypadku Wellspring Grocery, Whole Foods postanowił zachować nazwę Bread & Circus. Po przejęciu, dwa dodatkowe sklepy Bread & Circus otworzył w obszarze Bostonu. Jedną z innych konsekwencji wykupu było to, że Mackey został oskarżony o union busting, ponieważ pracownicy sklepów zostały uzwiązkowione, ale głosowali przeciwko reprezentacji związkowej po przejęciu.

W lutym 1993 Whole Foods nabył większościowy udział w The Sourdough: A European Bakery, która przez kilka lat dostarczała chleby do sklepów w Teksasie i Luizjanie. Dzięki temu posunięciu firma mogła wykorzystać doświadczenie mistrzów piekarskich poprzez program praktyk. Whole Foods również poszedł na otwarcie piekarni we wszystkich swoich regionach operacyjnych.

Whole Foods rozpoczął region Midwest w marcu 1993 roku wraz z debiutem sklepu Lincoln Park w Chicago. W ciągu najbliższych kilku lat, dodatkowe sklepy zostały otwarte w obszarze Chicago, jak również w Ann Arbor, Michigan; St Paul, Minnesota, i Madison, Wisconsin. Również w 1993 roku Peter Roy, który pełnił funkcję prezesa regionu północnej Kalifornii, został mianowany prezesem i dyrektorem operacyjnym w sierpniu. Mackey pozostał prezesem i dyrektorem generalnym (wcześniej był również prezesem; stanowisko COO było nowe). Z nominacji, prezesów regionalnych Whole Foods teraz zgłaszane bezpośrednio do Roya, który został również za koordynację krajowych zakupów, dystrybucji i programów vendor.

We wrześniu 1993 Whole Foods dokonał jeszcze większego przejęcia niż Bread & Circus kiedy zapłacił 56 milionów dolarów za Natural Food Markets Pani Gooch, sieć siedmiu sklepów w obszarze Los Angeles z 1992 sprzedaży około 85 milionów dolarów. Pani Gooch, który był numerem dwa w kraju detalista naturalnej żywności w czasie wykupu, został założony w 1977 roku przez Sandy Gooch, gospodyni domowa i były nauczyciel szkoły podstawowej, i Dan Volland, który prowadził trzy sklepy ze zdrową żywnością w południowej Kalifornii. Dwoje z nich otworzyło pierwszy sklep Pani Gooch w zachodniej części Los Angeles w styczniu 1977 roku, a następnie dodało sześć kolejnych w ciągu następnej dekady. W 1987 roku sieć otworzyła centrum dystrybucyjne, które po przejęciu stało się centralnym ośrodkiem dystrybucji Whole Foods dla jego nowego regionu południowej Kalifornii.

Sklepy Pani Gooch, które działały pod nazwą Whole Foods Pani Gooch po przejęciu, tradycyjnie miały nieco inny asortyment niż Whole Foods Markets. Sandy Gooch nie sprzedawała żadnych produktów zawierających białą mąkę lub cukier, a także nie oferowała piwa ani wina. Whole Foods następnie dodał te produkty do sklepów, jak również jego Whole Foods pozycji marek własnych, chociaż nie zachować niektóre produkty marki pani Gooch.

Podczas roku podatkowego 1995, Whole Foods dokonał kilku małych przejęć. W lutym firma nabyła Bread of Life i jego dwa sklepy w rejonie Zatoki San Francisco, jak również Unicorn Village Marketplace w North Miami Beach, pierwszej lokalizacji Whole Foods na Florydzie. W grudniu do firmy dołączył Oak Street Market w Evanston, w stanie Illinois. Wszystkie cztery z tych sklepów następnie działał pod nazwą Whole Foods Market.

W lipcu 1996 roku, w ramach restrukturyzacji operacji w południowej Kalifornii, firma zaczęła przekształcać sklepów Pani Gooch tak, że będą one całkowicie podobne do innych sklepów Whole Foods, w tym o nich przyjąć nazwę Whole Foods Market. Zmiana nazwy najwyraźniej spowodowała spadek sprzedaży o 5 do 10 procent – co świadczy o lojalności klientów – ale przedstawiciele firmy byli przekonani, że było to zjawisko tymczasowe. Niemniej jednak, w przyszłości Whole Foods był bardziej ostrożny w zmianie nazw nabytych sklepów.

Do stycznia 1996 roku firma miała 43 sklepów w dziesięciu stanach, z planami na około tuzin więcej, które mają być otwarte w 1996 i 1997 roku. Wiele z nowszych sklepów było znacznie większych niż średnia firmy wynosząca 22 000 stóp kwadratowych. Przy powierzchni od 30 do 40 tys. stóp kwadratowych, Whole Foods odkrył, że może wygenerować sprzedaż na poziomie 15 milionów dolarów rocznie z jednego sklepu. W międzyczasie zarząd firmy wyznaczał agresywne cele ekspansji: 100 sklepów i 1,5 miliarda dolarów w sprzedaży do 2000 roku (fiskalny 1995 sprzedaż była 496,4 mln dolarów).

Key Dates:

1980: Whole Foods Market włącza; otwiera pierwszy sklep w Austin, Texas. 1985: Firma posiada trzy sklepy w Austin i jeden w Houston. 1986: Firma kupuje Bluebonnet Natural Foods Grocery w Dallas, przekształca go w Whole Foods Market. 1988: Firma kupuje Whole Food Company z Nowego Orleanu, jej pierwsze przedsięwzięcie poza Teksasem. 1989: Firma otwiera sklep w Palo Alto, w Kalifornii. 1990: Firma uruchamia prywatną markę Whole Foods. 1991: Firma przejmuje Wellspring Grocery z Północnej Karoliny. 1992: Firma kupuje Bread and Circus z Massachusetts i Rhode Island. 1993: Firma rozpoczyna działalność w regionie środkowo-zachodnim otwierając sklep w Chicago. 1995: Firma kupuje Bread of Life w San Francisco, Unicorn Village Marketplace w North Miami Beach oraz Oak Street Market w Evanston, Illinois. 1996: Firma przejmuje sieć Fresh Fields z 22 sklepami. 1997: Firma kupuje Amiron, producenta i dystrybutora naturalnych suplementów, a także nabywa Merchant of Vino z Detroit oraz firmę Allegro Coffee. 1999: Firma kupuje Nature’s Heartland z Bostonu i nabywa 16% udziałów w Real Goods Trading Corporation; uruchamia również stronę Wholefoods.com, która wkrótce zostaje przekształcona wWholepeople.com. 2000: Firma kupuje Natural Abilities z Sonoma County, Kalifornia, oraz Harry’s Farmers Markets z Atlanty; sprzedajeWholepeople.com. 2001: Firma sprzedaje Amiron. 2002: Firma otwiera sklep w Toronto, Ontario, Kanada.

Whole Foods zrobił ogromny krok w kierunku osiągnięcia tych celów we wrześniu 1996 roku, kiedy nabył 22-store Fresh Fieldschain, jego najbliższy rywal, za 135 milionów dolarów w akcji. Fresh Fields została założona tylko w maju 1991 roku, ale wzrosła szybciej niż jakakolwiek inna sieć naturalna żywność. Miała sklepy w czterech różnych obszarach rynku: Waszyngton i Baltimore; Filadelfia; Nowy Jork, New Jersey i Connecticut; oraz Chicago. Jednym z założycieli Fresh Fields był Leo Kahn, który wcześniej znalazł sukces w handlu detalicznym poprzez budowę Purity Supreme i Staples materiałów biurowych superstore.

Po przejęciu, Fresh Sklepy Fields w Chicago i Waszyngtonie, D.C., zostały zamknięte, a trzy inne sklepy Chicago stał się częścią Whole Foods regionu Midwest. Cztery sklepy w większym obszarze Nowego Jorku zostały złożone w regionie Northeast, sklep w Charlottesville został dodany do regionu Southeast, a pozostałe 12 Filadelfia i Baltimore obszar sklepy zostały połączone z czterech sklepów Bread & Circus stworzyć nowy region Mid-Atlantic. Sklepy Chicago zostały przekształcone w Whole Foods Market nazwę, ponieważ firma była już ustalona tam, ale zmiany nazwy w innych sklepach Fresh Fields zostały umieszczone na back burner.

W marcu 1997 Whole Foods wzmocnione swoje działania na Florydzie z zakupu dwóch sklepów Bread of Life sieci. Bread of Life została założona w 1990 roku przez James Oppenheimer i Richard Gerber z otwarciem 7.000 stóp kwadratowych lokalizacji w Fort Lauderdale. Współzałożyciele otworzyli następnie w 1995 roku sklep o powierzchni 30.000 stóp kwadratowych w Plantation, a w trakcie opracowywania mieli sklep o powierzchni 33.000 stóp kwadratowych w Coral Springs, którego otwarcie zaplanowano na rok podatkowy 1998. Przynajmniej początkowo te sklepy zachowałyby nazwę Bread of Life, a wraz z Whole Foods Market w North Miami Beach, utworzyły nowo utworzony region Florydy, kierowany przez Oppenheimera jako prezesa regionalnego i Gerbera jako wiceprezesa regionalnego.

1997-2002: Centralizacja, Abortive Moves Beyond Grocery Business i Retrenchment

Wiosną 1997 roku, w ruchu zaprojektowanym w celu ograniczenia kosztów i poprawy wydajności, Whole Foods rozpoczął roll out scentralizowanego systemu zakupów. Zainstalowany w całym systemie do końca 1997 roku, system pozwolił firmie śledzić ruch produktów i cen. Wiosną tego roku Whole Foods wprowadził na rynek tanią markę własną o nazwie 365, która miała oznaczać wartość każdego dnia w roku. Linia 365 różniła się od linii Whole Foods tym, że 365 nie zawierała produktów organicznych, a produkty 365 były o około 20 procent tańsze. Nowa etykieta miała na celu przyciągnięcie więcej wartości świadomych klientów, ludzi, którzy zazwyczaj zakupy w konwencjonalnych supermarketach.

W czerwcu 1997 Whole Foods nabył Amiron Inc – producent i sprzedawca suplementów diety i naturalnych leków z siedzibą w Boulder, Colorado-in wymiany akcji, które przekładają się na około $ 138 mln ceny zakupu. Amiron został założony w 1987 roku przez Marka Crossena i jego ojca, Henry’ego Morgana Crossena. Ojciec czytał o związku, który miał wzmocnić mięsień sercowy; Crossenowie zamówili go i odkryli, że złagodził ich genetycznie uwarunkowane nieregularne bicie serca. Amiron został założony, aby sprzedawać ten związek innym, a firma rozszerzyła się na inne suplementy diety, w końcu produkując ponad 200 takich produktów. Crossens wziął firmę na giełdzie w 1988 roku i do 1996 roku zamieścił dochód netto w wysokości 4,5 mln dolarów na sprzedaży 54 mln dolarów, z czego 85 procent zostało wygenerowane przez direct mail i zamówień katalogowych.

W 1996 Crossens zdecydował, że nadszedł czas, aby sprzedać Amrion lub połączyć go z inną firmą, ponieważ chcieli dotrzeć do szerszego rynku i wiedział, że musieli zwiększyć swoją obecność w handlu detalicznym, aby to zrobić. Łącząc siły z Whole Foods, Amrion zyskałby dziesiątki punktów, w których mógłby sprzedawać swoje produkty. Amrion przejąłby produkcję suplementów diety marki Whole Foods i dalej rozwijałby tę linię. Whole Foods zyskałby również doświadczenie Amrion w sprzedaży tych produktów za pośrednictwem katalogów i sieci WWW. Po przejęciu, Amiron stał się „autonomiczną spółką zależną” od Whole Foods i Mark Crossen pozostał CEO Amrion, a także dołączył do zarządu Whole Foods.

Whole Foods zakończył 1997 z dwóch dodatkowych przejęć, zarówno w grudniu. To wszedł do obszaru Detroit z zakupu Kupca Vino za 41,2 mln dolarów w akcji. Ta firma posiadała cztery naturalne supermarkety żywności i dwa wina i sklepy dla smakoszy z 10-miesięcznej sprzedaży 42 milionów dolarów. Nabył również swój długoletni dostawca, Allegro Coffee Company, za około 7,5 miliona dolarów w akcji.

Do 1998 roku, Whole Foods i jego jedyny główny konkurent, Wild Oats Markets, Inc, nabył większość naturalnych firm spożywczych, które miały znaczną liczbę sklepów. W związku z tym firma zwolniła tempo przejęć. W 1999 roku rozszerzyła swoje udziały w rejonie Bostonu, kupując za 24,5 miliona dolarów w gotówce Nature’s Heartland, właściciela czterech supermarketów z naturalną żywnością. Później w tym samym roku, Whole Foods wydał około 3,6 miliona dolarów na zakup 16 procent Real Goods Trading Corporation, sprzedawcy produktów ekologicznych i energii odnawialnej za pośrednictwem sklepów detalicznych, katalogów i Internetu.

W 2000 roku, Whole Foods kupił Natural Abilities, operatora trzech sklepów w Sonoma County, Kalifornia, za 25 milionów dolarów. Transakcja ta przyniosła firmy Północnej Kalifornii obecność do 12 sklepów. W 2001 roku przejęcie Harry’s Farmer’s Markets za około 35 milionów dolarów wprowadziło Whole Foods do Atlanty. Zakup ten przyczynił się również do tego, co prezes Mackey nazwał „kapitałem intelektualnym” firmy. Te trzy sklepy były znacznie większe niż Whole Foods, miały średnio ponad 70 000 stóp kwadratowych powierzchni handlowej. Co ważniejsze, firma koncentrowała się na produktach łatwo psujących się, a około 75 procent jej sprzedaży mieściło się w tej kategorii. Mackey spodziewał się „wykorzystać” Harry’ego duży sklep i nietrwałych doświadczeń „w całej firmie.”

Nie tylko Whole Foods rozszerzyć geograficznie, ale również starał się dodać Internet do swoich metod dystrybucji. W marcu 1999 roku, uruchomiła Wholefoods.com, z deklarowanym zamiarem „bycia numerem jeden w sprzedaży detalicznej naturalnych produktów online”. Do września ogłoszono dalsze plany połączenia Amirn, filii firmy zajmującej się naturalnymi suplementami, z Wholefoods.com w celu stworzenia Wholepeople.com. To miejsce połączyłoby ofertę Whole Foods z ofertą Amiron, Real Goods Trading Corporation i innych firm skupionych na „naturalnym stylu życia”. Firma miała nadzieję stworzyć witrynę, która będzie „stać się stroną główną dla społeczności ludzi, którzy podzielają wspólne wartości na temat zdrowego stylu życia i wspieranie środowiska i którzy szukają szerokiej gamy wysokiej jakości produktów w konkurencyjnych cenach, które są zgodne z tymi wartościami i zainteresowaniami.” WholeFoods miał nadzieję, że będzie w stanie wydzielić Wholepeople.com jako oddzielną spółkę publiczną w ciągu roku.

Zanim jednak Wholepeople.com mógł zostać uruchomiony, dno spadło z akcji internetowych. Ponadto, Amiron sam cierpiał z powodu spowolnienia na rynku naturalnych suplementów. Whole Foods szybko opuścił obie firmy, sprzedając Whole people.com do udanej firmy internetowej Gaiam.com w zamian za akcje Gaiam w 2000 roku, a sprzedaż Amiron (następnie nazwany NatureSmart) do NTBY za około 28 milionów dolarów gotówką w 2001 roku.

Jak Whole Foods wszedł w 21 wieku, to był zdecydowanie dominujący supermarket naturalnej żywności w Stanach Zjednoczonych. Z otwarciem sklepu w Toronto, Ontario, Kanada, w maju 2001 roku i plany otwarcia jednego w Vancouver, stał się międzynarodową firmą. To było również dokonywanie planów, aby konkurować bardziej bezpośrednio z tradycyjnych supermarketów.

Principal Subsidiaries

Whole Foods Market Services (100%); WFM Beverage Corp. (100%); Whole Foods Market Southwest I, Inc. (100%); Whole Foods Market Southwest Investments, Inc. (100%); Whole Foods Market California, Inc. (100%); Mrs. Gooch’s Natural Foods Markets, Inc. (100%); Whole Foods Market Group, Inc. (100%); Allegro Coffee Company (100%); Whole Foods Market Distribution, Inc. (100%); Whole Foods Market IP, Inc. (100%); Whole Foods Market Finance, Inc. (100%); Whole Foods Market Purchasing, Inc. (100%); Fresh Fields Markets Canada, Inc. (100%).

Principal Competitors

Wild Oats Markets; Trader Joe’s Co.

Further Reading

Algeo, David, „Whole Foods Buying Colo. Vitamin Maker,” Denver Post, June 11, 1997, pp. 1C, 8C.

Appin, Rick, „Natural Food Has Healthy M&A Levels,” Merger and Acquisitions Report, August 16, 1999.

Breyer, R. Michelle, „Whole Foods Spells Out Recipe for Growth,” Supermarket News, March 31, 1997, pp. 1, 7.

Brooks, Nancy Rivera, „Od Gooch do High Gloss,” Los Angeles Times, lipiec 24, 1996, str. Dl, D7.

Del Franco, Mark, i Moira Cotlier, „Fuzje i przejęcia,” Catalogue Age, wrzesień, 2000, Financial Update.

Gattuso, Greg, „Nature Trails: The Two Main Natural-Food Players Chart a Course for Rapid Growth,” Supermarket News, March 24, 1997, pp. 1, 11, 14, 61.

George, Lianne, „Green Grocer,” Report on Business Magazine, April 26, 2002, http://www.robmagazine.com.

Hammel, Frank, „Green Goes Gourmet,” Supermarket Business, April 1996, pp. 103-7.

Ismail, Adam H., „Feeling Just Fine,” The Daily Deal, maj 21, 2001, Industry Insight.

Lee, Louise, „Whole Foods Swallows up Nearest Rival,” Wall Street Journal, czerwiec 19, 1996, pp. Bl, B6.

Locke, Tom, „Colorado Pharmaceutical Amrion Inc. na rozdrożu,” Daily Camera (Boulder, Colo.), 19 listopada 1996.

Loro, Laura, „Doing What Comes Naturally: Whole Foods i świeże pola rosną ich własne strategie,” Advertising Age, 6 sierpnia 1994, str. 22.

Mack, Toni, „Good Food, Great Margins,” Forbes, 17 października 1998, str. 112-13, 115.

Mackey, John, „Beyond Unions: CEO Whole Foods Market wyjaśnia, dlaczego pracownicy nie potrzebują związków,” Utne Reader, marzec / kwiecień 1992, str. 75-77.

Murphy, Kate, „Organic Food Makers Reap Green Yields of Revenue,” New York Times, 26 października 1996, str. 37, 39.

Patoski, Joe Nick, „John Mackey: Winning the Food Fight”, Texas Monthly, wrzesień 1996, str. 119, 148.

„Real Goods Sells 16% firmy do Whole Foods Market”, PR Newswire, 23 września 1999, http://www.prnewswire.com.

Riedman, Patricia, „Whole Foods Enters Tough Online Grocery Sales Arena”, Advertising Age, 22 marca 1999, str. 40.

Saxton, Lisa, „Leo Kahn’s Fresh Start,” Supermarket News, 17 sierpnia 1992, str. 1, 40-41, 46-47.

Tosh, Mark, „Whole Foods’ Natural Progression,” Supermarket News, 20 grudnia 1993, str. 1, 44-45.

„Whole Foods Buys Natural Abilities,” DSN Supercenter & Club Business, 24 stycznia 2000, str. 3.

„Whole Foods Market,” Chain Store Age Executive, kwiecień 2002, s. 20.

„Whole Foods Market to Launch E-commerce Subsidiary,” PR Newswire, 22 lutego 1999, http://www.prnewswire.com.

„Whole Foods Market to Sell NatureSmart,” Neutraceuticals World, czerwiec 2001, s. 107.

„Whole Foods Merger,” MMR, 24 lipca 2000, str. 12.

„Whole Foods kupić Merchant of Vino,” The New York Times, 6 listopada 1997, str. D4.

„A 'Whole’ Lot of Living Going On,” Internet Retailer, maj 2000, str. 12.

-David E. Salamie

-update: Anne L. Potter

.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg