Podczas gdy gospodarka przeżywa jeden z najdłuższych okresów trwałego wzrostu, wielu Amerykanów jest już zaniepokojonych prawdopodobieństwem następnej recesji. Dla wielu, rany Wielkiej Recesji dopiero teraz zaczynają się zabliźniać, a myśl o kolejnym spowolnieniu gospodarczym jest wystarczająca, aby zmienić ścieżki kariery i nawyki wydatkowe, jak również osobiste decyzje finansowe.

Ford School Professor Betsey Stevenson zwięźle charakteryzuje ten sposób myślenia w historii Emily Stewart z 27 marca Vox „Recesje i strach, że kolejna jest tuż za rogiem, wyjaśnione”, która szczegółowo opisuje typowe prekursory recesji gospodarczych. „Dla wielu”, Stevenson mówi Stewart, „efektem recesji jest strach, a nie rzeczywista strata. Jest to strach przed stratą.” Niemniej jednak, sam strach jest wystarczająco silny, aby ostudzić optymizm co do najbliższej przyszłości naszej gospodarki. W ankiecie z 2018 roku dotyczącej tego, jak millenialsi oceniają siłę gospodarki, większość respondentów widziała gospodarkę jako „uczciwą lub słabą.”

Tak więc, gdy gospodarka kontynuuje boom, wielu przygotowuje się na biust. Ale pozostają powody dla bardziej pozytywnej perspektywy. „Coś musi się wydarzyć, co zbija gospodarkę z kursu” – powiedział Stevenson. Obecnie taki wstrząs nie nastąpił. Pomimo innych wskaźników nadchodzącej recesji, takich jak spadki na rynku mieszkaniowym lub giełdowym, wojny handlowe lub odwrócona krzywa dochodowości (w której krótkoterminowe stopy procentowe stają się wyższe niż stopy dla kredytów długoterminowych), żadne takie „wydarzenie katastroficzne” nie miało miejsca.

Profesor Stevenson pozostaje zatem pewna siebie. Jej obawy budzi jednak efekt takich pesymistycznych oczekiwań. Strach przed kolejną recesją, mówi Stevenson, może katalizować skurczenie się gospodarki: „Jeśli ludzie zaczynają się martwić o spowolnienie gospodarcze, konsumenci zaczynają oszczędzać swoje pieniądze zamiast wydawać, a firmy odkładają decyzje inwestycyjne, zwiększając prawdopodobieństwo, że sprawy pójdą na południe.”

Jeśli historia pokazuje nam cokolwiek, recesja jest nieunikniona – to cecha naszej gospodarki. Po długim okresie wzrostu naturalnie trzeba mieć się na baczności, zwłaszcza po Wielkiej Recesji. Jednak mimo wstrząsów ekonomicznych, linia błędu raczej się nie pojawi. W tej chwili jedyną rzeczą, której należy się obawiać, jest sam strach.

Kliknij tutaj, aby przeczytać pełną historię w Vox.

Betsey Stevenson jest profesorem nadzwyczajnym polityki publicznej w Ford School, z kurtuazyjną nominacją w Departamencie Ekonomii. Jest również pracownikiem naukowym Narodowego Biura Badań Ekonomicznych, współpracownikiem Instytutu Badań Ekonomicznych Ifo w Monachium i członkiem zarządu Amerykańskiego Stowarzyszenia Prawa i Ekonomii. Betsey niedawno zakończyła dwuletnią kadencję jako mianowany członek Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu. W latach 2010-2011 pełniła funkcję głównego ekonomisty Departamentu Pracy USA.

  • Betsey Stevenson
  • gospodarka
  • Wielka Recesja
  • recesja gospodarcza
  • Vox

.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg