Kraje Ameryki Południowej zawsze miały urzekający urok o nich. Słyszałem tak wiele dobrych rzeczy o Kolumbii przez tak wiele lat, że zdecydowałem, że powinienem odwiedzić ten kraj wkrótce.

Badanie o miejscu przed odwiedzeniem go jest bardzo istotne dla mnie. Pomaga mi to uzyskać jasny obraz miejsca i zaplanować moją podróż w sposób zorganizowany, oszczędzając czas i maksymalizując moje doświadczenie.

Z czego słynie Kolumbia? Kolumbia to kraj położony w północnej części kontynentu południowoamerykańskiego. Jest znana ze swojego naturalnego piękna, malowniczych gór, lasów tropikalnych i plaż. Znana jest również z bioróżnorodności, bogatej historii kultury i dziedzictwa. Kolumbia jest również domem dla niektórych z najstarszych populacji tubylczych na świecie, których korzenie sięgają 15 000 lat p.n.e.

Kolumbia powoli wychodzi ze swojej mrocznej przeszłości i wyłania się jako główne miejsce turystyczne na świecie. Kolumbijczycy są żywą grupą ludzi i ich miłość do muzyki i tańca jest dobrze znana.

W tym wpisie na blogu, wymieniam interesujące fakty o Kolumbii, miejsca do odwiedzenia i rzeczy do zrobienia, gdy tam jesteś.

Różnorodność biologiczna

Kolumbia ma wyróżnienie bycia krajem z 2. najwyższą różnorodnością biologiczną na świecie. To również stanowi 10% światowej flory i fauny.

Kraj ma 311 typów ekosystemów przybrzeżnych i kontynentalnych, 56,343 zarejestrowanych gatunków, z których 9153 są endemiczne tj. nie można znaleźć nigdzie indziej i 1879 gatunków ptaków. Dwa z głównych hotspotów różnorodności biologicznej w Kolumbii są – Tropical Andes i Tumbes-Chocó-Magdalena.

Kolumbia zajmuje pierwsze miejsce w różnorodności ptaków i drugie w roślin, płazów, motyli i ryb słodkowodnych różnorodności na świecie. W rzeczywistości Kolumbia jest na dobrej drodze do stania się ekoturystycznym hotspotem, zwłaszcza po niedawnym zakończeniu wojny domowej.

Andy

Andy są najdłuższym kontynentalnym pasmem górskim na świecie z 2. najwyższym szczytem na świecie.

Andy rozciągają się na siedem krajów, w tym Kolumbię.

Od gór o śnieżnych szczytach do wulkanów do pustyń i dżungli, Andy oferują Kolumbii zróżnicowaną geografię i klimat. Zapewnia to ekscytujące opcje wędrówek po całej Kolumbii, od trudnych wielodniowych wędrówek po krótkie szlaki.

Niektóre ze słynnych miejsc wędrówek to

 • Dolina Cocora – Prawdopodobnie najbardziej popularna, ta 5-6 godzinna wędrówka prowadzi przez pola uprawne, lasy chmurowe, sanktuarium kolibrów i kończy się w dolinie palm z najwyższymi palmami na świecie.
 • Nevado del Tolima – Dla żądnych przygód dusz, ta 3-dniowa wędrówka przez wulkan Nevado del Tolima prowadzi przez ośnieżone szczyty, których zdobycie wymaga doświadczenia. Fitness jest koniecznością!
 • Quebrada La Vieja – Przechodząc przez lasy sosnowe, strumienie i potoki, ta wędrówka zapewnia malowniczy widok na Bogotę na końcu.
 • La Chorrera- Jest to najwyższy w Kolumbii wielospadowy wodospad, a wędrówka wiedzie przez las chmur, kolejny wodospad i piękne pola uprawne.

UNESCO World Heritage Site Cartagena

Miasto o wielkiej wartości historycznej Stare Miasto w Cartagenie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1984 roku.

Klasyczny przykład architektury wojskowej z XVI, XVII i XVIII wieku, Cartagena była głównym miastem portowym w Ameryce Południowej w tym czasie i ważnym ogniwem na trasie do Indii Zachodnich.

Budynki z epoki kolonialnej z brukowanymi ulicami i alejami z balkonami z bugenwilli i masywnymi kościołami odsyłają cię 400 lat wstecz. Cartagena jest również obdarzona pięknymi plażami, gdzie można zagubić się w czasie.

Choć znana ze swojej historii Cartagena jest również nowoczesnym miastem z obszarami takimi jak Bocagrande znanymi z drapaczy chmur, klubów nocnych, hoteli, restauracji i galerii sztuki. Plaża Bocagrande jest popularnym miejscem znanym z szarego wulkanicznego piasku.

BONUS: Inne miejsca do odwiedzenia tutaj to – Wieża Zegarowa, dzielnica klasy robotniczej Getsemani i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Kawa

Jeśli chodzi o kawę, kawa kolumbijska plasuje się na samym szczycie z najlepszymi. Kolumbia jest znana z produkcji 100% ziaren kawy Arabica, która jest lepszym rodzajem ziaren, co daje kolumbijskiej kawie wyraźnie wysoki standard.

Jest to 3. największy kraj produkujący kawę na świecie z blisko 500 000 rodzin w kraju zaangażowanych w biznes.

Większość kolumbijskiej kawy jest produkowana w tak zwanym Krajobrazie Kulturowym Kawy, który jest obecnie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i obejmuje obszary takie jak Caldas, Quindio, Risaralda, itp.

Kolumbia ma idealną pogodę i warunki geograficzne do produkcji kawy, która wymaga wulkanicznej gleby, dużych wysokości i co najmniej 80 cali deszczu każdego roku. To w połączeniu z ich zamiłowaniem do ręcznego zbierania ziaren podczas zbiorów daje kolumbijskiej kawie jej najwyższą jakość.

Wycieczki po kawę są bardzo popularne, co obejmuje wizyty i pobyt na pięknych plantacjach kawy z ich malowniczymi widokami. Nie można zapomnieć – łyk ich słynnej kawy!

Lasy deszczowe Amazonii

Lasy deszczowe Amazonii położone w Ameryce Południowej są największymi lasami deszczowymi na świecie i stanowią połowę światowych lasów deszczowych. Jest on rozprzestrzeniony w wielu krajach, a Kolumbia stanowi 10% z niego.

Region Amazonas w Kolumbii obejmuje 6 departamentów, które stanowią 35% kraju! Lasy deszczowe są znane z ogromnej bioróżnorodności, gdzie liczne gatunki roślin, zwierząt i ptaków rozwijają się w swoim naturalnym środowisku.

Obszar lasów deszczowych jest również domem dla znacznej populacji tubylczej, żyjącej w harmonii z naturą. Istnieją główne części Amazonas, które są nadal niezbadane ze względu na dzikie środowisko i trudny teren.

Dużo miast i wiosek jest założonych w Amazonas z dala od rdzennych mieszkańców. Największym miastem jest Leticia znana również jako „Brama do Amazonki”.

UWAGA: Aby mieć doświadczenie w Amazonii, wizyta w Leticia jest koniecznością, gdzie można uzyskać przejażdżki łodzią do różnych części Amazonki wzdłuż słynnej rzeki Amazonki.

Jeden może nawet odwiedzić wioski tubylczych społeczności, które są otwarte na przyjmowanie gości.

Innym pięknym miejscem do odwiedzenia jest Puerto Narino, znane również jako „Kolebka Amazonki”. Jest to samowystarczalne modelowe miasto, które jest całkowicie przyjazne dla pieszych i stanowi dom dla plemienia Vicuna liczącego 6000 osób.

Emeralds

Cenne zielone kamienie szlachetne występują obficie w Kolumbii. W rzeczywistości, Kolumbia jest znana z produkcji 70-90% szmaragdów na rynku światowym.

Wysokiej jakości kolumbijski szmaragd może rywalizować z diamentem w swojej cenie za karat. Wydobycie szmaragdów w Kolumbii odbywa się głównie we wschodnim regionie gór Andów.

Złoża szmaragdów kolumbijskich są jedynymi na świecie znalezionymi na skałach osadowych w porównaniu do innych złóż znalezionych na skałach iglastych, co sprawia, że kolumbijskie szmaragdy są najczystsze na świecie.

Najbardziej znane kopalnie szmaragdów to Muzo, Chivor i Coscuez, z których wszystkie znajdują się w kolumbijskich Andach. Wycieczki do kopalni szmaragdów są bardzo popularne, które obejmują wizyty w kopalni w malowniczych Andach, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o tym, jak szmaragdy są formowane i wydobywane, a także być górnikiem przez jeden dzień!

Brzmi fajnie!

Piłka nożna

Najpopularniejszy sport w Kolumbii, Piłka nożna jest bijącym sercem Kolumbii. Kolumbijska narodowa drużyna piłkarska zajęła 3 miejsce w rankingu FIFA World Ranking w 2013 roku.

Major Kolumbijskie gwiazdy piłki nożnej są Rene Higuita, James Rodriguez, Carlos Valderrama, Ivan Cordoba i zrobili silną obecność w międzynarodowej scenie jak europejskich ligach piłkarskich. Sama kolumbijska liga narodowa została sklasyfikowana jako 9. najsilniejsza liga narodowa na świecie w 2014 roku przez IFFHS.

Piłka nożna została wprowadzona przez angielskich inżynierów kolejowych w Kolumbii na początku 1900 roku, a Kolumbijska Federacja Piłki Nożnej powstała w 1924 roku, podczas gdy kolumbijska drużyna narodowa powstała w 1938 roku.

Kolumbia jest jedną z groźnych drużyn Copa America i ma silną historię na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej z kilkoma pamiętnymi meczami w 1994 roku, w tym 5-0 porażką Argentyny.

Przeszłość Kolumbii związana z handlem narkotykami była zgubna dla jej międzynarodowej reputacji. Popularność piłki nożnej zjednoczyła Kolumbijczyków z dumą narodową i odegrała główną rolę w walce z negatywną reputacją kraju.

Miasto wiecznej wiosny – Medellin

Drugie co do wielkości miasto w Kolumbii, Medellin jest znane jako miasto wiecznej wiosny dzięki swojemu przyjemnemu ciepłemu klimatowi bez wilgoci. Znajduje się na wysokości 1500 m n.p.m. i jest otoczone przez bardziej zieloną część pasma górskiego Andów.

Medellin jest doświadczeniem, którego nie można przegapić. Miasto ma szczególny urok, a ludzie znani również jako paisas są znani ze swojej ciepłej, gościnnej gościnności.

Słynne jest ze swojego nocnego życia i posiada zróżnicowaną ofertę barów, klubów nocnych i restauracji.

Miasto jest stolicą departamentu Antioquia znanego ze swoich miast dziedzictwa narodowego, farm i naturalnego piękna, z których większość znajduje się kilka godzin jazdy od Medellin.

UWAGA: Medellin jest również jednym z najbardziej miejskich miast w Kolumbii z jego centrami handlowymi, efektywnymi systemami transportu, centrami rozrywki, projektami mieszkaniowymi na rynku.

Miasto zostało nagrodzone jako najbardziej innowacyjne miasto na świecie dzięki rozwojowi społecznemu, edukacji i innowacyjnym rozwiązaniom miejskim przez Urban Land Institute, a także zdobyło nagrodę Lee Kuan Yew world city w 2016 roku.

Dzięki szybkim innowacjom i przemyślanemu rozwojowi, Medellin odkupiło się po historii mrocznych czasów podczas ery kokainy.

Parki narodowe

Z jego obfitą bioróżnorodnością, parki narodowe w Kolumbii są czymś oczywistym. Kolumbia posiada 60 narodowych obszarów chronionych i parków narodowych, które pokrywają 14% powierzchni kraju.

Lasy deszczowe Amazonii, pasma górskie Andów, Rafy Koralowe, Pustynie, Starożytne ruiny, Społeczności zwyczajowe, różnorodność oferty w zakresie parków narodowych w Kolumbii są niezrównane.

Oto kilka z popularnych parków narodowych:

 • Park Narodowy Tayrona – Prawdopodobnie najbardziej znany park narodowy Kolumbii, ten park jest znany z posiadania naturalnego lasu deszczowego, spektakularnych plaż, a także z jego rdzennej historii. 108 gatunków ssaków, 300 gatunków ptaków i 31 gatunków gadów, w tym iguany, kwitnie tutaj wraz z 401 gatunkami ryb morskich i rzecznych oraz 770 gatunkami roślin.
 • Park Narodowy Korali Rosario i San Bernardo- Jedyny podwodny park w Kolumbii, jest również najczęściej odwiedzany przez 300 000 turystów każdego roku. Czyste wody są rozkoszą do snorkelingu.
 • Sanktuarium Flory i Fauny Lguaque – Mityczna laguna Iguaque czczona wśród tubylczego plemienia jako miejsce święte jest ostoją tego parku, który posiada również 7 innych lagun otoczonych jednymi z najbardziej niebiańskich widoków na planecie.
 • Park Narodowy La Macarena – Jaguary, kuguary i ponad 550 gatunków ptaków, 1200 gatunków owadów i 100 gatunków gadów dominuje w tym parku, który jest również domem dla słynnej rzeki Cano Cristales, o której porozmawiamy później.

Rzeka 5 Kolorów

Głęboko w łańcuchach górskich Serrania de la Macarena leży jeden z najpiękniejszych tworów Matki Natury – Cano Cristales lub rzeka 5 Kolorów.

Od lipca do listopada, ta pozornie zwyczajnie wyglądająca rzeka przekształca się w to, co znane jest jako płynna tęcza i mieni się uderzającymi kolorami: Żółty, zielony, niebieski, czarny i słynny czerwony.

Macrenia Clavigera to roślina, która rośnie na dnie rzeki i nadaje jej jaskrawoczerwony kolor. Żółty piasek, czarne skały, zielone algi, niebieska woda łączą się z Macrenia Clavigera, aby stworzyć efekt tęczy.

Brak składników odżywczych i twarde powierzchnie skalne uniemożliwiają faunie przetrwanie, czyniąc rzekę wolną od zwierząt.

W rzece znajdują się baseny, jaskinie i wodospady uformowane przez wieki, co czyni ją idealnym miejscem do pływania i odpoczynku. Rzeka nie jest łatwo dostępna, ale warta kłopotów, aby zobaczyć matkę naturę w jej najlepszym wydaniu.

Shakira And Celebrities

Prawdopodobnie jedno z największych nazwisk w biznesie muzycznym, Shakira urodziła się w Barranquilla, Kolumbia i jest jednym z największych wkładów Kolumbii do świata muzyki.

Z 3 Grammies, 13 Latin Grammies, 4 MTV Video Music Awards i wieloma innymi tego typu nagrodami Shakira pozostaje jedną z najlepiej sprzedających się artystek muzycznych na świecie.

Shakira jest również znaną bizneswoman i filantropką. Jej organizacja charytatywna Pies Descalzos lub fundacja Barefoot, nazwana tak po jej pierwszym albumie, który odniósł międzynarodowy sukces, ma na celu pomoc biednym i zubożałym dzieciom poprzez edukację i posiada 5 szkół w całej Kolumbii, zapewniając jedzenie i edukację dla 4000 dzieci.

Duma Kolumbijczyków z Shakiry jest dość oczywista dzięki pomnikowi Shakiry w jej rodzinnym mieście Barranquilla. Wykonany z kolumbijskiego żelaza, waży sześć ton i jest opatrzony cytatem – „Kiedy na mnie patrzysz, pomyśl, że ty też możesz osiągnąć to, czego pragniesz.”

Kolumbia również pobłogosławiła świat wieloma innymi międzynarodowymi gwiazdami, które stały się powodem do dumy Kolumbii na scenie międzynarodowej.

BONUS: Niektóre słynne kolumbijskie gwiazdy to Sofia Vergara, John Leguizamo, J Balvin, Juanes, Carlos Vives i wiele innych.

Cykliści

Kolumbia ma sekretną obsesję- Nie, to nie piłka nożna, muzyka czy taniec, ale kolarstwo. Tour de France jest jednym z najbardziej oglądanych i śledzonych wydarzeń sportowych w kraju.

Kolumbia wyprodukowała niektórych z najbardziej znanych na całym świecie kolarzy, takich jak Nairo Quintana, Winner Anacona, Fernando Gaviria, Esteban Chaves, Rigoberto Uran i Sergio Luis Henao między innymi. Topografia Kolumbii odegrała ogromną rolę w rozwoju takich kolarzy światowej klasy.

Kolumbijczycy używają rowerów do podróży do różnych miejsc każdego dnia i jazdy na rowerach w wysokich wysokościach, stromych drogach i pagórkowatym terenie Kolumbii prezent Kolumbijczyków z niesamowitą wytrzymałością i siłą dolnej części ciała.

Kolumbia jest wspaniałym miejscem do jazdy na rowerze i jest to prawdopodobnie najlepszy sposób, aby cieszyć się naturalnym pięknem kraju w spokojnym tempie.

Jak piłka nożna, kolumbijscy rowerzyści również odgrywają ważną rolę w reprezentowaniu Kolumbii w pozytywnym świetle na scenie światowej, co sprawia, że kolarstwo coś poza tylko sport.

Muzyka i taniec

Muzyka i taniec płyną w ich krwi i jest to jeden ze sposobów, w jaki Kolumbijczycy naprawdę wyrażają siebie. Jest ona znana jako kraj tysiąca rytmów.

Obecna populacja Kolumbii jest mieszanką potomków rdzennych mieszkańców, hiszpańskich kolonistów, afrykańskich niewolników i imigrantów z Bliskiego Wschodu i Europy, z których wszyscy przyczynili się do muzycznej i tanecznej kultury Kolumbii, czyniąc ją tak różnorodną jak jej geografia i pochodzenie etniczne.

Istnieją różne rodzaje gatunków muzycznych i odpowiadające im style tańca w Kolumbii zgodnie z regionem pochodzenia.

Niektóre z głównych gatunków to :

 • Cumbia, Porro, Gaita, Merecumbe, i Vallenato z regionu Karaibów
 • Bambuco, Pasillo, Valls, Carranga z wyżyn andyjskich
 • Joropo z równin wschodnich
 • Currulao z regionu Pacyfiku
 • Muzyka salsowa pod wpływem Kuby Puerto Rico
 • Współczesna jak Latin Pop, Rock, Indie Music

Jedna rzecz wydaje się być pewna – W Kolumbii, muzyka podąża za tobą!

Drugi co do wielkości karnawał na świecie

Co roku 4 dni przed świętym miesiącem Barranquilla przechodzi w tryb świąteczny z drugim co do wielkości karnawałem na świecie – Carnaval de Barranquilla.

Karnawał w Barranquilla jest najważniejszym świętem Kolumbii i jako takie całe miasto zatrzymuje się w miejscu podczas tych 4 dni, dając drogę do zabawy i świętowania.

Kolumbijska muzyka i taniec odgrywają główną rolę w karnawale z różnymi stylami muzycznymi jak cumbia i stylami tańca jak Paoteo, Congo i Mico Y Micas, które są wyróżniające się.

Karnawał jest ogłoszony jako kulturalne arcydzieło Kolumbii przez Kongres Narodowy i został ogłoszony przez UNESCO jako jedno z arcydzieł ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości.

W sobotę przed Środą Popielcową karnawał otwiera się Bitwą Kwiatów, w niedzielę jest wielka Parada, a w poniedziałek Festiwal Orkiestr z zespołami karaibskimi i latynoskimi.

Wtorek jest dniem zakończenia Karnawału z pochówkiem mitycznej postaci zwanej Joselito Carnaval, który ma 2 parady, jedną z żałobnikami jego śmierci ubranymi na czarno i biało i drugą, która reprezentuje tryb imprezowy.

Kolumbijczycy uwielbiają się bawić i świętować. Podczas gdy Barranquilla jest najbardziej znanym, są też inne festiwale, takie jak – Karnawał w czerni i bieli, Karnawał w Bogocie, Festiwal Teatru Iberoamerykańskiego, Targi w Manizales i Feria de las Flores lub targi kwiatowe bardzo popularne w Medellin między innymi.

Kuchnia!

Kuchnia kolumbijska nie przeszła jeszcze do głównego nurtu w przeciwieństwie do kuchni meksykańskiej, ale jedzenie w Kolumbii jest pod silnym wpływem jej zróżnicowanej ekologii &kultury.

Dostępność szerokiej gamy różnorodnych składników dzięki naturalnej bioróżnorodności w połączeniu z mieszanką różnych kultur, takich jak rdzenna ludność, hiszpańscy koloniści, imigranci z Europy i Bliskiego Wschodu oraz Afrykanie sprawiają, że kuchnia kolumbijska jest niezwykle unikalna.

Smaki tej ziemi są bardzo ziemiste i niekoniecznie wysokie na zawartość ciepła, ale Kolumbijczycy są znani z sosu Aji wykonanego z lokalnych papryczek Aji, łatwo dostępnych wszędzie, jeśli chcesz przyprawić rzeczy. Grillowane mięsa, zupy i gulasze są powszechne.

Duża różnorodność nie drożdżowego chleba zwanego Amasijos jest podstawą z Arepas będącymi najbardziej popularnymi Amasijos i mogą być spożywane w różnych formach – słodkie, pikantne, pieczone, smażone lub nadziewane serem, mięsem, warzywami.

Kolumbijczycy kochają swój ser i znajduje się on prawie we wszystkim, nawet w słodyczach. Wyobraź sobie gorącą czekoladę z serem lub koktajl owocowy z tartym serem na wierzchu!

Techniki gotowania takie jak wędzenie, fermentowanie, grillowanie i użycie tropikalnych ziół sprawiają, że jedzenie jest bardzo rustykalne i obfite. Pogoda i geografia kraju sprawiają, że jest to raj dla miłośników owoców, stąd soki, przetwory owocowe, desery i przekąski wykonane z owoców są częstym widokiem.

Niektóre z najlepszych kolumbijskich dań, którymi należy się delektować, gdy już tu jesteśmy, to: półmisek robotnika lub Bandeja Paisa, Empanadas, kolumbijski gulasz lub Sancocho, pełny posiłek – Almuerzo Corriente, Chocolate con queso lub Czekolada i Ser, ogromnie popularny Arroz con Pollo lub po prostu ryż z kurczakiem i Chuzo desgranado między innymi

Bogate dziedzictwo tubylcze

Kolumbia ma pokaźną populację tubylczą z bogatą historią, której korzenie sięgają ponad 15,000 lat temu, choć niektóre badania sugerują, że mogą sięgać nawet 40,000 lat! Rdzenni mieszkańcy zajmowali te ziemie przed pojawieniem się hiszpańskich kolonistów.

Narodowa Organizacja Rdzenna Kolumbii reprezentuje różne grupy rdzenne w kraju.

Niektóre społeczności tubylcze są gościnne dla obcokrajowców, ale inne są bardzo ostrożne i utrzymują swój dystans od nowoczesnego świata kontynuując swój sposób życia, oparty na życiu na własne potrzeby.

Muzeum Oro Gold zawierające największą kolekcję złotych artefaktów na świecie jest świadectwem bogatej kultury i dziedzictwa rdzennych mieszkańców Kolumbii. Muzeum jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego, kto interesuje się rdzenną historią Kolumbii i posiada ogromną kolekcję sztuki, rzemiosła i świętych przedmiotów rdzennych mieszkańców Kolumbii.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się Park Archeologiczny San Augustin, który jest kolejnym doskonałym przykładem rdzennego dziedzictwa Kolumbii.

INFO: Największa na świecie nekropolia, zawiera megalityczne rzeźby o znaczeniu religijnym i uważa się, że pochodzi z 5- 400 r. n.e. ze starożytnej kultury San Agustin z Kolumbii.

Pustynia nadmorska

Kolumbia nigdy nie przestaje zaskakiwać swoją wyjątkowością, a jednym z jej największych nieznanych cudów jest pustynia La Guajira na najbardziej wysuniętym na północ krańcu kraju.

Tak, dobrze słyszeliście, Kolumbia również posiada pustynie, ale to co czyni tę pustynię tak wyjątkową to fakt, że graniczy ona z Morzem Karaibskim.

Widok ogromnych brązowych wydm tuż obok miętowo-błękitnych wód Morza Karaibskiego brzmi jak wyobraźnia malarza, którą natura powołała do życia. Jest to również najbardziej wysunięty na północ punkt kontynentu Ameryki Południowej.

Różowe flamingi i sowy pustynne zamieszkują ten obszar i są rzadkim znaleziskiem, szczególnie sowy. Obszar ten jest zamieszkiwany przez rdzennych mieszkańców Wayuu, którzy znaleźli sposób na przetrwanie w tym surowym środowisku poprzez pasterstwo, rybołówstwo i tkactwo.

Kitesurfing i windsurfing jest popularnym zajęciem na obszarze Cabo de La Vela i są tam schroniska, gdzie można wziąć kilka lekcji. Dotarcie tam jest uważane za przygodę, ponieważ nie jest łatwo dostępne, a teren jest trudny.

Sierra Nevada de Santa Marta

Jeśli pustynie przybrzeżne nie były wystarczająco czarujące, Kolumbia posiada również słynną górę przybrzeżną – Sierra Nevada de Santa Marta.

Jedna z najwyższych Gór Nadbrzeżnych na świecie, jej najwyższy szczyt ma 5775 metrów, a odległość między nią a Morzem Karaibskim wynosi zaledwie 22 km, co czyni ją majestatycznym widokiem.

Wiele szczytów w tym odizolowanym paśmie górskim jest widocznych dla siebie nawzajem, dając bezpośrednią linię wzroku o długości do 500 km, co czyni ją najdłuższą między dowolnymi 2 punktami na planecie.

Paski górskie oferują wiele możliwości pieszych wycieczek, w tym słynny Lost City Trek, którego nie można przegapić.

Paski górskie są również domem dla Parku Narodowego Sierra Nevada de Santa Marta, drugiego najstarszego Parku Narodowego Kolumbii, znanego z plaż i ośnieżonych szczytów górskich oraz różnorodnej flory i fauny.

Muzea

Liczne muzea Kolumbii są niezbędne w zachowaniu i dostarczaniu informacji o bogatej historii kultury Kolumbii, czy to ich rdzennego dziedzictwa lub hiszpańskiego, francuskiego i brytyjskiego wpływu kolonialnego. Wizyty muzealne w Kolumbii są koniecznością, aby uzyskać wgląd w ich rozległą historię.

Niektóre ze słynnych muzeów do odwiedzenia to:

 • Muzeum Złota Oro- Koncentrując się na swoim rdzennym dziedzictwie, muzeum złota Oro jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych w Kolumbii z 500 000 odwiedzających rocznie. 55,000 złotych wyrobów rzemieślniczych, takich jak naszyjniki i święte przedmioty znalezione w całej Kolumbii są tutaj klasyfikowane według społeczności, do której należą i daty.
 • Muzeum Narodowe Kolumbii- Najstarsze i największe muzeum w Kolumbii, Muzeum Narodowe znajduje się w Bogocie i służyło jako więzienie do 1946 roku. Zostało przekształcone w muzeum w 1975 roku i zawiera 20 000 eksponatów związanych z różnymi epokami historii Kolumbii, a niektóre sięgają nawet 10 000 lat p.n.e.!
 • Muzeum Botero- Zawiera 208 dzieł sztuki podarowanych przez kolumbijskiego artystę Fernando Botero, z których 123 to jego własne prace, a inne są dziełami znanych artystów, takich jak Salvador Dali, Pablo Picasso, Balthus i innych, to muzeum znajdujące się w Bogocie jest rajem dla miłośników sztuki.
 • Muzeum Marynarki Wojennej – Muzeum Marynarki Wojennej znajduje się w Cartagenie i jest to budynek kolonialny z informacjami na temat działań wojennych w epoce kolonialnej, lokalnej historii tubylczej, a nawet ostatnich bitew.
 • Muzeum Carribean – Muzeum Dziedzictwa znajdujące się w Barranquilla, to muzeum jest poświęcone wpływowi regionu Carribean na kulturę kolumbijską. Jest to bardziej doświadczenie kulturowe regionu i posiada piękną bibliotekę, restauracje, ogrody i wystawy na świeżym powietrzu.

Plaże

Przylegając zarówno do Morza Karaibskiego jak i Oceanu Spokojnego Kolumbia jest naturalnie obdarzona licznymi wyspami i wspaniałymi plażami, co czyni ją nie mniejszą niż jakikolwiek kraj wyspiarski na świecie.

Wybrzeże Morza Karaibskiego jest bardziej popularne i jest domem dla niektórych z jego słynnych plaż, podczas gdy Pacyfik jest nadal w dużej mierze nieodkryty przez główny nurt tłumu, dając odosobnione doświadczenie.

Możesz znaleźć listę niektórych z najlepszych plaż w Kolumbii poniżej:

 • Taganga – Backpacker friendly, ta plaża była kiedyś maleńką wioską rybacką, ale teraz jest kwitnącym miejscem turystycznym z wieloma hotelami & restauracjami.
 • Capurgana i Sapzurro – Jest to mała, prosta, nadmorska wioska granicząca z Panamą, a plaże są przeznaczone do spokojnego doświadczenia z dala od życia miejskiego.
 • Palomino – Odosobnione doświadczenie czeka na tej plaży w pobliżu Sierra Nevada de Santa Marta. Góry z jednej strony i dziewicza plaża z drugiej sprawiają, że jest to niezapomniana wizyta.
 • Islas de San Bernardo- 9 przybrzeżnych wysp koralowych i 1 sztuczna wyspa tworzą Islas de San Bernardo. Najważniejsze atrakcje to lasy namorzynowe, bagna i niesamowite lokalne jedzenie.
 • Parque Nacional Natural Tayrona- Ekoturystyczny punkt zapalny, Park Narodowy Tayrona to czysty raj z bujnym, zielonym lasem deszczowym, palmami i złotymi, piaszczystymi plażami. Och! i nie zapominajmy o pasmach górskich Sierra Nevada de Santa Marta tuż za nimi. Bliss!

Gabriel Garcia Marquez

Jeden z najbardziej znaczących autorów XX wieku i laureat Nagrody Nobla, kolumbijski powieściopisarz, scenarzysta i dziennikarz Gabriel Garcia Marquez jest dumą Kolumbii. Prezydent Juan Manuel Santos nazwał go „Największym Kolumbijczykiem, jaki kiedykolwiek żył” w 2014 roku krótko po jego śmierci.

Urodzony w Aracataca w Kolumbii, Gabo, jak go pieszczotliwie nazywano, jest znany ze swoich cenionych dzieł, takich jak „Miłość w czasach cholery”, „Sto lat samotności” i ” Jesień patriarchy”.

Jeden z najbardziej krytycznie i komercyjnie udanych pisarzy XX wieku, Gabo spopularyzował realizm magiczny w literaturze pięknej.

Jego twórczość znalazła się w czołówce boomu latynoamerykańskiego i zmusiła krytyków literatury kolumbijskiej do uznania jej błyskotliwości.

UWAGA: W 1982 roku został pierwszym Kolumbijczykiem i czwartym Latynoamerykaninem, który otrzymał Literacką Nagrodę Nobla, tym samym umieszczając literaturę kolumbijską i latynoamerykańską na mapie świata.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg