A hokisok hokisok maradnak hokisok. És az egyetlen dolog, amit a hokisok tesznek, hogy megpróbálják meghajlítani a szabályokat, hogy a csapatuknak bármilyen előnyt adjanak a győzelemhez. Ezeket a szabályokat megkerülve gyakran megszegik a szabályokat, és büntetést kapnak, hogy meghatározott időre el kell hagyniuk a játékot. Ezt a meghatározott időt a játékosok számára egy meccs és egy szezon alatt halmozottan számolják ki PIM rövidítéssel.

Mit jelent a PIM a hoki statisztikákban? A PIM a Penalty Infraction Minutes (Büntetéses szabálytalansági percek) rövidítése, de gyakrabban büntetőpercként emlegetik. A PIM az az összesített idő, amit egy játékos a jégen elkövetett szabálytalanságok miatt a büntetőpadon töltött, és meccsenként és szezononként számolják ki.

Embed from Getty Images

Nézzük meg közelebbről a büntetéseket és azt az időt, amelyet egy játékosnak ítélnek meg értük.

Büntetett kontra nem büntetett szabálytalanságok

A jégkorongban, ha megszeged a szabályokat, a játékvezető megfújja a sípot. Ha azonban megszeged a szabályokat, akkor néha büntetést kap a játékos, néha pedig nem.

A nem büntetett szabálysértések közé tartozik például a jegelés, az offsides és a kézpassz.

A súlyosabb szabálysértések, mint például a botlás, a magasra ütés, a lecsapás és a verekedés, büntetést vonnak maguk után. A büntetés azt jelenti, hogy egy előre meghatározott időre a büntetőpadra kell ülnöd, és a csapatod nem cserélhet be helyetted játékost. Ennek az a következménye, hogy a csapatodnak a büntetőpadon töltött idő alatt rövidített emberhátrányban kell játszania (eggyel kevesebb játékos van a jégen).

Egy játékos különböző típusú büntetéseket kaphat. Mindegyik büntetéshez más-más idő van beállítva, ami hozzáadódik a játékos és a csapat összesített PIM-jeihez.

Ötféle büntetés

Minor (2 perc) – Ez a legkevésbé súlyos büntetéstípus, és olyan büntetéseket foglal magában, mint a horogra akasztás, lecsapás, beszállás, kapus zavarása, játék késleltetése, túl sok ember a jégen. Ez messze a leggyakoribb büntetéstípus.

Ha a játékos 2 perces kisbüntetése alatt gólt kap, a büntetett játékos elhagyhatja a büntetőpadot és visszatérhet a jégre.

A játékos dupla kisbüntetést (4 perc) is kaphat.

Major (5 perc) – Ez egy súlyosabb típusú kisebb büntetés. Például olyan magas ütésért, amely egy másik játékos vérzését okozza, vagy verekedésért, vagy veszélyes típusú testre ütésért.

Match (5 perc) – A matchbüntetést akkor adják, ha egy játékos szándékosan megpróbál vagy megsebesít egy másik játékost. Az 5 perces büntetés mellett a játékost a mérkőzés hátralévő részére kiállítják. A büntetést a csapata egy másik játékosa tölti le helyette.

Szerűtlen viselkedés (10 perc) – Ez a leghosszabb büntetés, amelyet adnak, de a többi büntetéstől eltérően a csapat ezért nem lesz rövidítve. A csapat a büntetés letöltése alatt egy másik játékost cserélhet a helyére. Például sportszerűtlen viselkedésért adható 10 perces vétség.

Büntetőlövés – A büntetőlövésre nem szabnak ki időbüntetést, helyette egy játékosnak engedélyezik, hogy akadálytalanul elszabadulhasson a kapus ellen. Ezt a büntetést leggyakrabban akkor ítélik meg, amikor egy játékost elgáncsolnak egy szabadrúgásnál.

Hány PIM-et kap egy játékos egy mérkőzésen vagy szezonban?

A mai NHL-játékosok sokkal kevesebb büntetést kapnak, mint a néhány évtizeddel ezelőtti játékosok. Megváltozott a játékstílus és az is, hogy mit tartanak elfogadhatónak. Az egyik fő tényező, hogy az NHL-ben jóval kevesebb a verekedés. Az 1980-as években a legtöbb mérkőzésen volt verekedés. Most alig van verekedés az NHL-ben. Ez csökkentette a büntetéspercek számát.

A legtöbb játékos egy mérkőzésen nulla PIM-et kap, és mindkét oldalon körülbelül féltucatnyian kapnak 2-4 percet. Ha 4-nél többet kapnak, általában verekedés miatt, az már a magas oldalon van.

Hogy képet adjak arról, hogy hány PIM-et kaphat egy játékos egy szezonban, összeraktam a 2018-19-es szezon legjobb büntetésperceit az NHL történetének legjobb PIM-szezonjaival.