Hokeiści będą hokeistami. I jedną rzeczą, którą robią hokeiści jest próba naginania zasad, aby dać swojej drużynie jakąkolwiek przewagę, aby wygrać. W zginanie tych zasad często łamią zasady i są nazywane za karę, że muszą opuścić grę na określoną ilość czasu. Ta określona ilość czasu jest obliczana kumulatywnie dla zawodników w ciągu meczu i sezonu pod skrótem PIM.

Co oznacza skrót PIM w statystykach hokejowych? PIM jest skrótem od Penalty Infraction Minutes, ale jest bardziej powszechnie określany jako Penalty Minutes. PIM to łączny czas, który gracz spędził w polu karnym z powodu przewinień na lodzie i jest obliczany dla każdego meczu i sezonu.

Embed from Getty Images

Przyjrzyjmy się bliżej karom i ilości czasu, jaki zawodnik spędził w polu karnym.

Karane kontra niekarane przewinienia

W hokeju, jeśli łamiesz zasady, sędzia ma zamiar zagwizdać. Jednakże, kiedy łamiesz zasady, czasami gracz jest karany, a czasami nie.

Na przykład, niekarane wykroczenia obejmują oblodzenie, przewinienia i podania ręką.

Poważniejsze wykroczenia, takie jak potknięcia, wysokie kije, podcięcia i walki są karane. Ukarany oznacza, że będziesz musiał iść siedzieć w polu karnym przez określoną ilość czasu, a twoja drużyna nie może zastąpić cię innym zawodnikiem. Konsekwencją tego jest to, że twoja drużyna będzie musiała grać w skróconym składzie (mieć jednego zawodnika mniej na lodzie) przez czas, w którym przebywasz w polu karnym.

Są różne rodzaje kar, które gracz może otrzymać. Każda z tych kar ma różną ilość czasu, która dodaje się do sumy PIM dla gracza i drużyny.

Pięć typów kar

Minor (2 minuty) – Jest to najmniej poważny typ kary i obejmuje kary takie jak zahaczenie, podcięcie, wejście na boisko, ingerencja bramkarza, opóźnienie gry, zbyt wielu ludzi na lodzie. Jest to zdecydowanie najczęstszy typ kary.

Jeśli bramka zostanie zdobyta podczas gdy gracz odbywa 2-minutową karę mniejszą, ukarany gracz może opuścić pole karne i wrócić na lód.

Gracz może również otrzymać karę Double Minor (4 minuty).

Major (5 minut) – To jest dla bardziej surowego typu kary mniejszej. Na przykład, byłoby to za high sticking, który powoduje innego gracza do krwawienia lub walki lub niebezpieczny rodzaj bodycheck.

Kary meczowe (5 minut) – Kara meczowa jest przyznawana, gdy zawodnik celowo próbuje lub powoduje kontuzję innego zawodnika. Oprócz 5 minutowej kary, zawodnik zostanie wyrzucony z boiska na resztę meczu. Inny zawodnik z jego drużyny odsiedzi karę w jego miejsce.

Przewinienie (10 minut) – Jest to najdłuższa przyznawana kara, ale w przeciwieństwie do innych kar, drużyna nie będzie miała braków w składzie na tę karę. Drużyna będzie mogła zastąpić innego zawodnika na jego miejsce, podczas gdy kara jest wykonywana. Na przykład 10-minutowe przewinienie może zostać przyznane za niesportowe zachowanie.

Strzał karny – Strzał karny nie ma nałożonego na niego wykroczenia czasowego, zamiast tego gracz pozwala zawodnikowi na swobodną ucieczkę na bramkarza. Ta kara jest najczęściej przyznawana, gdy gracz jest potknięty podczas ucieczki.

Ile PIM otrzymuje zawodnik w meczu lub sezonie?

Dzisiejsi gracze NHL biorą o wiele mniej kar niż ci sprzed kilkudziesięciu lat. Styl gry się zmienił i zmieniło się to, co jest uważane za dopuszczalne. Jednym z głównych czynników jest to, że liczba walk w NHL spadła. W latach 80. w większości meczów dochodziło do bójek. Teraz w NHL nie ma prawie żadnych walk. To spowodowało spadek liczby minut karnych.

Większość graczy w grze dostanie zero PIMs z około pół tuzina po każdej stronie dostając między 2-4 minut. Jeśli dostaną ponad 4, zazwyczaj w wyniku bójki, to będzie to już za dużo.

Aby dać wam wyobrażenie o tym, ile PIMs dany zawodnik dostanie w sezonie, zestawiłem najlepsze minuty karne z sezonu 2018-19 z najlepszymi sezonami PIMs w historii NHL.