A team may have a second-half comeback after having fallen well behind in the first half, or a fourth-quarter comeback after having fallen well behind with only one quarter of play remaining.

Największy comeback w National Basketball Association play nastąpił 27 listopada 1996 roku, kiedy Utah Jazz, w dół o 36 punktów do Denver Nuggets późno w drugiej kwarcie (było 70-36 w połowie i 70-34 tuż przed), pokonał ten deficyt, aby wygrać 107-103. W playoffach NBA 2019 Los Angeles Clippers trailed przez 31 punktów, przed pokonaniem Golden State Warriors 135-131.

Największy comeback w historii NCAA Division I miał miejsce 22 lutego 2018 roku, kiedy Drexel pokonał 34-punktowy deficyt przeciwko Delaware. To przewyższyło poprzedni rekord, mecz z lutego 1994 roku między Kentucky Wildcats i Louisiana State University Tigers, w którym Wildcats byli w dół przez 31 punktów, ale wrócili, aby wygrać 99-95. Na Filipinach, San Miguel Beermen stał się pierwszą drużyną koszykówki w historii, która kiedykolwiek wygrała serię tytułową best-of-7 z 0-3 w dół po pokonaniu Alaska Aces w Game 7 z 2015-16 PBA Philippine Cup Finals.

NCAAEdit

Koniec okresuEdit

Te comebacki zdarzyły się na koniec regulacji lub koniec dogrywki w krótkim czasie:

..

Date Comeback By Leader Deficit Time Remaining Eventual Winner Final Score
01/08/2017 Nevada Nowy Meksyk 14 1:03 Nevada 105-104 (OT)
03/20/2016 Texas A&M Northern Iowa 12 0:34 Texas A&M 92-88 (2OT)

02/12/2019 Duke Louisville 23 9:04 Duke 71-69

W 2012 NCAA Men’s Division I Basketball Tournament, oba mecze sesji z 13 marca ustanowiły rekordy posezonowe NCAA, dla największego deficytu pokonanego w ciągu ostatnich pięciu minut gry (16) i największego deficytu w dowolnym momencie gry pokonanego (25).

NBAEdit

Następujące powroty są oparte wyłącznie na podstawie deficytu punktowego:

Sezon regularnyEdit

36 punktów – Utah Jazz vs. Denver Nuggets (27 listopada 1996)

Utah Jazz pokonali Denver Nuggets 107 do 103 27 listopada 1996 roku. Jazz, grając przed rodzinną publicznością w Delta Center, prowadzili 70 do 36 na półmetku. W trzeciej kwarcie przewaga wzrosła o 2 punkty i wynosiła już 36 punktów. Prowadzeni przez Karla Malone’a z 31 punktami i Jeffa Hornacka z 29 punktami, Utah Jazz zapewnili sobie zwycięstwo i pokonali jeden z największych deficytów w historii NBA.

35 punktów – Sacramento Kings vs. Chicago Bulls (21 grudnia 2009)

Sacramento Kings pokonali Chicago Bulls 102-98 21 grudnia 2009 w United Center w Chicago. Trailing na trzy kwarty, z największym deficytem w 35 punktów na mniej niż 9 minut pozostałych w trzeciej kwarcie, Kings rallied za punktacji Tyreke Evans „23 punktów. Sacramento pokonało Bulls w czwartej kwarcie, mimo 26 punktów Luola Denga z Chicago. Ten comeback stanowi drugi największy comeback w historii NBA.

30 punktów – Toronto Raptors vs. Dallas Mavericks (22 grudnia 2019)

Raptors przegrywali 85-55 na 2:55 do końca 3. kwarty. Następnie Raptors zdobyli 47 punktów w 4. kwarcie i wygrali 110-107, prowadzeni przez Kyle’a Lowry’ego, który zdobył 20 ze swoich 32 punktów w czwartej kwarcie.

30 punktów – Dallas Mavericks vs. Los Angeles Lakers (6 grudnia 2002)

Los Angeles Lakers przegrywali 30 punktami w 3. kwarcie i przegrywali 27 punktami w 4. kwarcie. Dzięki 21 punktom Kobe Bryanta, Lakers wrócili do gry i wygrali 105-103. Trafnie, Bryant zdobył 8,4 sekundy, dając Lakers pierwsze prowadzenie w meczu i utrzymał się na zwycięstwo.

29 punktów – Milwaukee Bucks vs. Atlanta Hawks (25 listopada 1977)

Piąty największy comeback NBA miał miejsce w Atlanta’s Omni Coliseum 25 listopada 1977 roku. Milwaukee Bucks, w dół 29 punktów do Atlanta Hawks, wrócił do wygrania 117-115. Mecz ten jest największym powrotem po czwartej kwarcie w historii NBA. Milwaukee’s Junior Bridgerman prowadził wysiłek comeback z 24 punktami i trzymał się Atlanta’s high scorer John Drew z 30 punktami na night.

29 punktów – Dallas Mavericks vs. Minnesota Timberwolves (30 grudnia 2008)

Dallas Mavericks pokonał Minnesota Timberwolves 107 do 100 w dniu 30 grudnia 2008 r. do pokonania 29-punktowy deficyt trzeciej kwarty. Jason Terry poprowadził wszystkich Mavericks strzelców z 29 punktami, podczas gdy Dirk Nowitzki dodał 24 punkty. Mecz został rozegrany w Dallas’ American Airlines Center.

28 punktów – Portland Trail Blazers vs. Sacramento Kings (10 kwietnia 2019)

Portland Trail Blazers pokonali Sacramento Kings z 28-punktowego deficytu 10 kwietnia 2019 roku na własnym boisku. Byli w dół o 28, gdy druga kwarta opuściła 30s. 136-131 to ostateczny wynik

28 punktów – Sacramento Kings vs. Brooklyn Nets (19 marca 2019)

Brooklyn Nets pokonali Sacramento Kings z 28-punktowego deficytu 19 marca 2019 roku w Golden1 Center. D’Angelo Russell zdobył 27 punktów w czwartej kwarcie, aby poprowadzić Nets do zwycięstwa. I ustanowił nowy career-high 44 punktów w meczu. 121-123 to oficjalny wynik.

28 punktów – Los Angeles Clippers vs. Boston Celtics (9 lutego 2019)

Los Angeles Clippers pokonali Boston Celtics 9 lutego 2019 roku, aby pokonać 28-punktowy deficyt w TD Garden. Montrezl Harell poprowadził Clippers w punktacji z 21 punktami w comeback effort. Kyrie Irving skręcił kostkę na 4:09 przed końcem 2. kwarty i wyszedł z gry na 2:28 przed końcem kwarty.

27 punktów – Miami Heat vs. Cleveland Cavaliers (20 marca 2013)

W Quicken Loans Arena, Miami Heat pokonali 27-punktowy deficyt w trzeciej kwarcie, aby pokonać Cleveland Cavaliers 98-95 i przedłużyć swoją zwycięską passę do 24 meczów.

27 punktów – Toronto Raptors vs. Golden State Warriors (3 grudnia 2013)

W Oracle Arena w Oakland, odwiedzający Toronto Raptors utrzymywali przewagę 75-48 nad Golden State Warriors z nieco ponad 9 minutami pozostałymi w trzeciej kwarcie. Prowadzeni przez Stephena Curry’ego i Klaya Thompsona, Warriors pokonali Toronto 64-28 w ostatnich 21:20 dzięki wspaniałym rzutom za 3 punkty i wygrali u siebie 112-103.

Post-seasonEdit

31 punktów – Los Angeles Clippers vs Golden State Warriors (15 kwietnia 2019)

The Los Angeles Clippers trailed 94-63 with 7:31 left in the 3rd quarter as Stephen Curry was benched for his 4th foul of the game. Clippers zmniejszyli stratę do 2 punktów w 4 kwarcie. Na 15.9 sekundy przed końcem meczu Landry Shamet trafił zwycięskie 3 punkty, które dały Clippersom prowadzenie 133-131. Lou Williams poprowadził Clippers z 36 punktami, a Montrezl Harrell pomógł mu z 25 punktami jako drugi najlepszy strzelec meczu i trafił 2 rzuty wolne, by przypieczętować wygraną. Clippers wygrali ten mecz 135-131. To największy comeback w historii playoffów NBA.

29 punktów – Los Angeles Lakers vs Seattle Supersonics (4 maja 1989)

Przegrywając 41-12 na początku drugiej kwarty, Lakers przeprowadzili comeback, który zmniejszył przewagę Supersonics do 54-43 w połowie meczu, 73-65 pod koniec trzeciej kwarty i ostatecznie wygrali mecz 97-95.

27 punktów – Los Angeles Clippers vs Memphis Grizzlies (29 kwietnia 2012)

26 punktów – Cleveland Cavaliers vs. Indiana Pacers (20 kwietnia 2017)

Trailing by as much as 26, the Cleveland Cavaliers overcame a 25-point half-time deficit (biggest ever overcome), to take a commanding 3-0 First Round series lead over the Indiana Pacers and further fuel what would become a historic 10-game playoff win-streak. 26-punktowy comeback był największym w historii NBA (wraz z 2012 Clippers przeciwko Memphis Grizzlies), a LeBron James zdobył 41 punktów i zaliczył triple-double w kolejnym występie w nocy kariery.

25 punktów – Golden State Warriors vs. San Antonio Spurs (14 maja 2017)

The Golden State Warriors wrócili z 25-punktowego deficytu, prowadzeni przez 40 punktów Stepha Curry’ego i 34 punkty Kevina Duranta. Curry prowadził zespół z 7 trafionymi trójkami i 14 wykonanymi field goalami. Przyspieszyła to kontuzja pierwszej opcji Spurs, Kawhi Leonarda. Warriors wygrali 113-111.

25 punktów – Oklahoma City Thunder vs. Utah Jazz (25 kwietnia 2018)

Oklahoma City Thunder skasowała 25-punktowy comeback w trzeciej kwarcie meczu pierwszej rundy NBA przeciwko Utah Jazz. 45 punktów Russella Westbrooka i 34 Paula George’a uratowały Thunder przed eliminacją, by wymusić Game 6.