Masa śniegu zsuwająca się, potykająca lub spływająca po pochyłej powierzchni.

Typy lawin

Lawina śnieżna:
Jeśli szukasz zabójcy to jest twój człowiek. To jest Biała Śmierć, Śnieżny Potok, Wielki Facet w Białym Kombinezonie. Suche lawiny płytowe są przyczyną prawie wszystkich zgonów lawinowych w Ameryce Północnej.

„Płyta” to spójna płyta śniegu, która ślizga się jako jednostka na śniegu pod nią. Wyobraź sobie, że przechylasz stół w salonie na krawędź i zsuwa się z niego czasopismo. Teraz wyobraź sobie, że stoisz w środku magazynu. Pęknięcie tworzy się nad tobą i oto jesteś, zazwyczaj nie ma ucieczki i czeka cię przejażdżka twojego życia.

Wiązania utrzymujące płytę w miejscu pękają zazwyczaj z prędkością 350 kilometrów na godzinę (220 mil na godzinę) i wygląda na to, że pękają jak tafla szkła. Jest ona zazwyczaj wielkości połowy boiska piłkarskiego, zazwyczaj głęboka na około 30-80 centymetrów (1-3 stóp) i zazwyczaj osiąga prędkość 30 km/godz. (20 mph) w ciągu pierwszych 3 sekund i szybko przyspiesza do około 130 km/godz. (80 mph) po pierwszych, powiedzmy, 6 sekundach. Suche lawiny płytowe mogą leżeć cierpliwie, balansując na krawędzi katastrofy, czasami przez wiele dni, a nawet miesięcy. Słabe warstwy pod płytami są również bardzo wrażliwe na tempo, w jakim są naprężane. Innymi słowy, szybkie dodanie ciężaru osoby może z łatwością zapoczątkować pęknięcie na zboczu, które w przeciwnym razie nie zeszłoby pod lawiną. Stok może czekać jak gigantyczna pułapka na cycki – tylko czekając na odpowiednią osobę, która się na nim znajdzie. Pęknięcie często tworzy się znacznie powyżej ofiary, pozostawiając niewiele miejsca na ucieczkę. Czy to brzmi dla ciebie niebezpiecznie?

Luźna lawina śnieżna:
Luźny śnieg zsuwający się po zboczu górskim nazywany jest luźną lawiną śnieżną. Małe lawiny luźnego śniegu nazywane są „sluffs”.

Luźne lawiny śnieżne zazwyczaj zaczynają się od punktu i wachlują na zewnątrz w miarę schodzenia, z tego powodu nazywane są również „uwolnieniami punktowymi”. Bardzo niewielu ludzi jest zabijanych przez lawiny śnieżne, ponieważ są one zwykle małe i pękają pod tobą, gdy przekraczasz zbocze, a nie nad tobą, jak to często ma miejsce w przypadku lawin płytowych. Kultura lawinowa ma tendencję do minimalizowania niebezpieczeństwa związanego z lawinami, czasami nazywając je „nieszkodliwymi lawinami”. Ale oczywiście nie zawsze tak jest. Domy zostały doszczętnie zniszczone przez „niegroźne lawiny”, a jeśli ktoś znajdzie się w jednej z nich, może ona z łatwością przenieść ofiarę nad urwiska, do szczelin lub głęboko zakopać ją w pułapce terenowej, takiej jak żleb. Większość osób, które zginęły w lawinach to wspinacze, którzy zostali złapani w naturalnie wywołane lawiny, które spadają z góry – zwłaszcza w mokrych lub wiosennych warunkach.

Lawiny mogą być oznaką stabilności w głębszym śniegu, gdy nowy śnieg spływa w dół, nie powodując głębszych płyt.

Lawiny lodowe:
Gdy lodowce spływają po klifie, tworzą lodowy odpowiednik wodospadu – lodospad. Spadające bloki lodu tworzą lawinę lodową, która często porywa leżący pod nią śnieg lub wywołuje lawiny płytowe. Szczególnie w dużych górach, lawiny lodowe mogą być duże i przemieszczać się na duże odległości. Mimo to, lawiny lodowe zabijają niewiele osób w porównaniu z suchymi płytami, które ludzie sami wywołują. Większość zgonów spowodowanych lawinami lodowymi dotyczy wspinaczy w dużych górach, którzy po prostu znaleźli się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie.

Lodowcowe lawiny spadowe występują mniej lub bardziej przypadkowo w czasie. Jednakże, w cieplejszym klimacie, więcej lodu spada w ciągu dnia niż w nocy. Ponadto, w dłuższej skali czasowej, lodowce mają tendencję do spiętrzania się, co oznacza, że w rzeczywistości mają bardzo powolne fale, które przemieszczają się przez nie i powodują gwałtowny ruch przez kilka dni do miesiąca, po czym następuje mniejszy ruch przez kilka kolejnych dni lub nawet miesięcy. Na przykład, czasami lodospad wydaje się być bardzo uśpiony przez kilka miesięcy, a potem nagle wytwarza mnóstwo aktywności przez kilka dni do miesiąca.

Ale poza tymi wyjątkami, lodospady są dość losowe – to prawie jak rzut kostką podczas podróży pod lodospadem. Najlepszym sposobem na radzenie sobie z lawinami lodowymi jest oczywiście unikanie podróżowania po nich lub pod nimi. A jeśli już zdecydujesz się na podróż pod nimi, zrób to szybko. Ryzykując, że będzie to zbyt oczywiste – nigdy nie obozuj pod lodospadami. Czasami jednak zła pogoda uniemożliwia wspinaczom dostrzeżenie zagrożenia lodospadem podczas rozbijania obozu lub zmusza ich do rozbicia obozu w niewłaściwym miejscu. Wiele wypadków z lawinami lodowymi zdarza się właśnie w ten sposób.

Lawiny spadające z gzymsów:
Gzymsy są śmiertelną atrakcją gór, ich piękno dorównuje tylko ich niebezpieczeństwu. Gzymsy są eleganckimi, wspornikowymi strukturami śnieżnymi, utworzonymi przez wiatr znoszący śnieg na zawietrzną stronę przeszkody, takiej jak linia grzbietu. Podobnie jak w przypadku lawin lodowych, ciężar spadającego gzymsu często wywołuje lawinę na stoku poniżej, albo gzyms rozpada się na setki kawałków i tworzy własną lawinę – albo jedno i drugie. Należy pamiętać, że fragmenty gzymsu często „rozchodzą się wachlarzowo” podczas zjazdu w dół, oddalając się o ponad 30 stopni od linii spadku. Gzymsy stają się niestabilne podczas burz, zwłaszcza z wiatrem, lub w czasie gwałtownego ocieplenia czy długotrwałego topnienia. Za każdym razem, gdy wieje wiatr, wysuwa gzyms na zewnątrz, przez co świeża, delikatna i łatwa do poruszenia część gzymsu zazwyczaj spoczywa niepewnie blisko krawędzi, podczas gdy twarda, bardziej stabilna część zazwyczaj tworzy korzeń.

Podobnie do lawin lodowych, lawiny spadające z gzymsów nie zabijają zbyt wielu ludzi. I podobnie jak w przypadku lawin płytowych, ci, którzy wpadają w kłopoty, prawie zawsze wywołują lawinę, w tym przypadku podchodząc zbyt blisko krawędzi gzymsu. Gzymsy mają bardzo paskudny zwyczaj pękania dalej niż się spodziewasz. NIGDY nie podchodź do krawędzi zejścia bez uprzedniego sprawdzenia jej z bezpiecznego miejsca. Wielu ludzi zginęło w ten sposób. To trochę jak stanie na dachu wysokiego, chwiejnego budynku i wyjście na krawędź dla lepszego widoku. Czasami krawędź jest zrobiona z betonu, ale czasami ze sklejki, która wystaje ponad nic innego jak powietrze. Czujesz się solidnie, dopóki nie zrobisz zbliżenia i nie spadniesz w dół. Sprawdź to najpierw.

Ale gzymsy nie wszystkie są złe. Możesz wykorzystać gzymsy na swoją korzyść, celowo je uruchamiając, aby sprawdzić stabilność stoku poniżej lub celowo wywołać lawinę, aby zapewnić sobie drogę ucieczki z grani.

Lawiny mokre:
Większość specjalistów od lawin twardo oddziela lawiny z mokrego śniegu od lawin z suchego śniegu, ponieważ lawiny mokre i suche są tak różne. Prognozy dla lawin mokrych i suchych są zupełnie inne, mechanika jest inna, lawiny poruszają się inaczej i naturalne jest, że myślimy o nich jak o dwóch oddzielnych bestiach. Ale tak naprawdę istnieje kontinuum pomiędzy lawinami suchymi i mokrymi. Istnieją na przykład lawiny wilgotne, a często duże, suche lawiny zaczynają się na sucho, a kończą na mokro, zanim dotrą do dna, ponieważ albo energia zejścia nagrzewa śnieg, albo lawina przemieszcza się w rejon, gdzie śnieg jest cieplejszy. Podobnie jak lawiny śnieżne suche, lawiny mokre mogą występować zarówno jako śluzy jak i płyty.

Lawiny mokre zwykle występują, gdy ciepłe temperatury powietrza, słońce lub deszcz powodują przesiąkanie wody przez pokrywę śnieżną i zmniejszają wytrzymałość śniegu, lub w niektórych przypadkach, zmieniają właściwości mechaniczne śniegu. Raz zainicjowany mokry śnieg ma tendencję do przemieszczania się znacznie wolniej niż lawiny z suchego śniegu – jak tysiąc betonowozów zrzucających swój ładunek na raz, zamiast poduszkowców poruszających się jak lawiny suche. Typowa mokra lawina porusza się z prędkością około 15 do 30 km/h (10 lub 20 mph), podczas gdy typowa lawina z suchego śniegu porusza się z prędkością 100 do 130 km/h (60 lub 80 mph) – duża różnica. Mokre zsuwy są również trudniejsze do wywołania przez człowieka niż suche. Ze względu na te dwa fakty, lawiny mokre nie są przyczyną prawie tak wielu ofiar śmiertelnych jak lawiny śnieżne suche. Ale z pewnością nie są one bez znaczenia. Nadal stanowią one znaczny procent śmiertelnych ofiar lawin w klimacie morskim, zwłaszcza wśród wspinaczy. Mokre zsuwy mogą również wyrządzić spore szkody w mieniu lub w lasach i często powodują znaczne zagrożenia na autostradach.

Lawiny zsuwające się:
Zsuwanie się występuje wtedy, gdy cała warstwa śniegu powoli zsuwa się jako jednostka na ziemię, podobnie jak w przypadku lodowca. Nie należy mylić poślizgu z katastrofalnym uwolnieniem lawiny płytowej, która zrywa się na ziemię. Zsuwanie się lawiny jest procesem powolnym, który zazwyczaj zachodzi w ciągu kilku dni. Dochodzi do niego, ponieważ woda roztopowa smaruje podłoże i pozwala zalegającemu na nim śniegowi powoli „zjeżdżać” w dół. Zazwyczaj nie tworzą one lawin, ale czasami powodują katastrofalne skutki w postaci lawin śnieżnych. Tak więc obecność szczelin ślizgowych w śniegu nie musi oznaczać niebezpieczeństwa. Często trudno jest człowiekowi wyzwolić lawinę ślizgową, ale jednocześnie nie jest mądrze grzebać się na ich szczycie, a szczególnie nie jest mądrze biwakować pod nimi.

Mamy tendencję do znajdowania ich w wilgotnym klimacie, a kiedy pojawiają się w suchym klimacie, robią to wiosną, kiedy woda przesiąkła przez śnieg lub czasami podczas odwilży w środku zimy.

Kiedy schodzą? Podobnie jak lodospad, spadają przypadkowo w czasie – kiedy są dobre i gotowe – nie wcześniej. Można by pomyśleć, że będą spadać podczas upalnego dnia lub kiedy woda roztopowa płynąca po ziemi osiąga swoje maksimum. Ale, co dziwne, mają one tendencję do uwalniania się tak samo często z nadejściem niskich temperatur po topnieniu, jak i podczas samego topnienia. W przypadku lawin śnieżnych trudno jest odgrywać rolę trendu. Schodzą, kiedy są dobre i gotowe, a nie da się przewidzieć, kiedy to nastąpi. Po prostu nie spędzaj pod nimi dużo czasu.

Lawiny śnieżne:
Dziwne w większości lawinowego świata, lawiny śnieżne występują zwykle na bardzo północnych szerokościach geograficznych, takich jak Brooks Range na Alasce lub w północnej Norwegii. Są one niezwykłe, ponieważ występują na bardzo łagodnych stokach w porównaniu z innymi lawinami, zazwyczaj 5-20 stopni, a rzadko występują na stokach bardziej stromych niż 25 stopni. Typowa lawina błotna występuje w nieprzepuszczalnym gruncie wiecznej zmarzliny, który pozwala na gromadzenie się wody i pojawia się podczas szybkiego nasycania cienkiej, słabej pokrywy śnieżnej. Kiedy woda nasyca pokrywę śnieżną, traci ona w katastrofalny sposób swoją wytrzymałość, a powstałe błoto pośniegowe często pokonuje duże odległości na bardzo łagodnym terenie. Ponownie, bardzo niewielu ludzi ginie w wyniku lawin błotnych, prawdopodobnie dlatego, że tak niewielu ludzi mieszka w górach na wysokich szerokościach geograficznych, gdzie panuje wieczna zmarzlina. Jednak z pewnością mogą one być niebezpieczne dla osób biwakujących w nieodpowiednim miejscu lub konstrukcji zbudowanych w nieodpowiednich miejscach.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg