Kim jest Margaret Keane?

Artystka Margaret Keane jest znana z tworzenia charakterystycznych obrazów postaci o dużych oczach. Była żoną Waltera Keane’a i z przerażeniem odkryła, że Walter przypisywał sobie zasługi za jej prace. Z czasem stał się również agresywny i Margaret w końcu się z nim rozwiodła. W 1970 roku ujawniła się jako siła twórcza obrazów Keane’a, a następnie wygrała sprawę sądową, w której pozwała swojego byłego męża o zniesławienie. Jej historia została szczegółowo opisana w filmie Big Eyes z 2014 roku, w którym aktorka Amy Adams portretuje Margaret.

Wczesne życie

Margaret Keane urodziła się jako Peggy Doris Hawkins w Nashville, Tennessee, 15 września 1927 roku, przy czym niektóre konta wymieniają jej panieńskie nazwisko jako Margaret Doris Hawkins. Od najmłodszych lat oddawała się sztuce i miała zamiłowanie do tworzenia postaci z wielkimi, wyniosłymi oczami. Ostatecznie uczęszczała do szkół artystycznych zarówno w swoim rodzinnym stanie, jak i w Nowym Jorku, po czym wyszła za mąż za Franka Ulbricha i urodziła córkę Jane.

Poznanie Waltera Keane

W połowie lat pięćdziesiątych Keane rozwiodła się z Ulbrichem i przeniosła do San Francisco, a w 1953 roku poznała urodzonego w Nebrasce Waltera Keane’a na targu sztuki. Walter również miał córkę z poprzedniego małżeństwa i pracował w nieruchomościach, choć studiował sztukę w Paryżu i przedstawiał się jako artysta. Margaret zauroczyła się Walterem i w 1955 roku pobrali się w Honolulu na Hawajach. Po ślubie Margaret pomogła mężowi przejść z nieruchomości do biznesu artystycznego, a on wkrótce zaczął sprzedawać obrazy swojej żony w klubie beatników The Hungry i w San Francisco. Jednak, nie wiedząc o tym Margaret, brał również kredyt na prace, które były zazwyczaj podpisane tagiem „Keane.”

Nadużywane małżeństwo

Dopiero gdy Margaret była w klubie z Walterem, obserwując jak sprzedaje obrazy, zdała sobie sprawę, że on również bierze kredyt na bycie artystą. Jednak Walter przekonał Margaret do kontynuowania tego pomysłu, a nawet próbował nauczyć się malować w jej stylu. Jego niezdolność do osiągnięcia tego celu w końcu powróciła, by go prześladować.

Pomimo swojego oszustwa, Walter był wytrawnym sprzedawcą i do czasu, gdy lata sześćdziesiąte się skończyły, dzieła sztuki Margaret stały się ogromną siłą na rynku, zarabiając miliony. Postacie na płótnach, zwłaszcza dzieci, znane były z charakterystycznych wielkich oczu, które niektórzy nazywali „Keane Eyes” lub „Big Eyed Waifs”. Ilustracje, które pojawiły się w masowych formatach, były uwielbiane przez dużą część publiczności, podczas gdy krytycy sztuki byli powszechnie lekceważący wobec jej prac.

W międzyczasie Margaret wiodła życie w coraz większej nędzy, a opinia publiczna nadal wierzyła w szaradę jej męża. Walter, pijak i filantrop, znęcał się również nad nią emocjonalnie, często zamykając Margaret w pracowni, w której nie miała nic do roboty poza malowaniem. Jego znęcanie się osiągnęło w końcu apogeum, gdy Walter zagroził życiu jej i Jane. Margaret w końcu znalazła odwagę, by zabrać córkę i odejść, rozwodząc się z Walterem w 1965 roku. Później wyszła ponownie za mąż i zamieszkała na Hawajach, a także została Świadkiem Jehowy.

Margaret Keane

Photo: Keane Eyes Gallery.com

Eksponuje kłamstwo

W wywiadzie radiowym w 1970 roku, Margaret w końcu ujawniła, że była rzeczywistą artystką stojącą za słynną sztuką Keane. Kiedy w połowie lat 80-tych USA Today opublikowało artykuł, w którym Walter twierdził, że Margaret kłamie, złożyła przeciwko niemu pozew o zniesławienie. Podczas procesu sądowego w 1986 roku, Margaret została poproszona o przygotowanie jednej ze swoich postaci w czasie krótszym niż godzina, podczas gdy Walter, który reprezentował samego siebie, odmówił rysowania, powołując się na niedawną kontuzję barku jako swoją wymówkę. Po szybkim wykonaniu rysunku dla przysięgłych, Margaret przyznano 4 miliony dolarów odszkodowania. Nigdy jednak nie zobaczy tych pieniędzy, ponieważ Walter roztrwonił już fortunę, którą zarobili na jej obrazach.

„Wielkie oczy”

W 2014 roku życie Margaret zostało żywo udramatyzowane w filmie Tima Burtona „Wielkie oczy”, w którym laureat Oscara Christoph Waltz zagrał Waltera, a Margaret sportretowała aktorka Amy Adams, która w 2015 roku zdobyła za tę rolę Złoty Glob. Prawie 200 oryginalnych prac Margaret zostało odtworzonych przez zespół produkcyjny filmu, a Adams spotkała się z Margaret, aby lepiej zrozumieć, kim jest jako osoba i zbadać jej proces twórczy. Margaret, dla której obejrzenie filmu było emocjonalnym przeżyciem, od czasu jego premiery zaobserwowała nową falę zainteresowania swoją twórczością. Nadal maluje w swoim domu w Napa w Kalifornii, a jej prace są prezentowane w Keane Eyes Gallery w San Francisco, która działa od 1992 roku.

Fact Check

Dążymy do dokładności i uczciwości. Jeśli widzisz coś, co nie wygląda dobrze, skontaktuj się z nami!

.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

lg